Drukarnia Archidiecezjalna w Katowicach po raz kolejny stawia na technologię Agfa Graphics

Drukarnia Archidiecezjalna w Katowicach to jeden z najbardziej doświadczonych użytkowników rozwiązań CtP firmy Agfa Graphics w naszym kraju. Pierwsza naświetlarka CtP tego producenta rozpoczęła tu pracę przed sześcioma laty. W ostatnim czasie wysłużony sprzęt został wymieniony na nowoczesny, kompletny system CtP oparty na naświetlarce :Avalon N8-12S. W obecności licznych gości z całej Polski 21 października w drukarni odbyło się oficjalne uruchomienie systemu CtP oraz nowej, półformatowej maszyny drukującej Heidelberg Speedmaster SM 74-5+L. Uroczystość zbiegła się z obchodami 25-lecia istnienia tego zasłużonego zakładu poligraficznego.

Z uwagi na wieloletnią, bardzo udaną współpracę z Agfa Graphics oraz pozytywne doświadczenia z rozwiązaniami tego producenta i jego polskim serwisem, przy inwestycji w nowy system CtP zdecydowaliśmy się na sprawdzonego partnera.

W 2004 roku w Drukarni Archidiecezjalnej został uruchomiony pełnoformatowy system CtP oparty na naświetlarce Agfa Galileo Violet pracującej w technologii fioletowej. Inwestycja ta oznaczała przejście z tradycyjnej technologii CtF (gdzie też stosowano rozwiązanie Agfa Graphics – naświetlarkę Avantra 30) na cyfrową produkcję form drukowych. Rok 2010 przyniósł kolejny krok do przodu w zakresie przygotowalni – zakup rozwiązania bazującego na technologii termicznej. Mówi Andrzej Kałuziński, dyrektor Drukarni Archidiecezjalnej: Wychodzimy z założenia, że żywotność sprzętu CtP wynosi ok. 5-6 lat. Dlatego zdecydowaliśmy się na wymianę dotychczas stosowanej naświetlarki Galileo na nowe urządzenie, także w formacie B1. Z uwagi na wieloletnią, bardzo udaną współpracę z Agfa Graphics oraz pozytywne doświadczenia z rozwiązaniami tego producenta i jego polskim serwisem, przy inwestycji w nowy system CtP zdecydowaliśmy się na sprawdzonego partnera.

DrukArch_ctp2Dostarczony do Drukarni Archidiecezjalnej system CtP składa się z pełnoformatowej naświetlarki termicznej Agfa :Avalon N8-12S o wydajności 14 płyt B1/h (drukarnia stosuje w niej niewymagające wypalania pozytywowe płyty :Energy Elite), wywoływarki Agfa :Elantrix 125SX, stackera GrafoTeam 48B, dwóch urządzeń do odbitek próbnych – kontraktowego Epson Stylus Pro 4880 i impozycyjnego HP DesignJet 510 oraz serwera HP ML 150. Całość jest sterowana systemem :Apogee Prepress, który – przy okazji instalacji nowych urządzeń – został zaktualizowany do wersji 6.0 i zawiera wiele dodatkowych opcji. System rozpoczął pracę w katowickiej drukarni w lipcu, od razu przejmując 100% prac wykonywanych przez zakład. Są wśród nich książki, albumy, materiały firmowe, teczki, mapy, katalogi, kalendarze, plakaty, gazetki reklamowe, czasopisma, foldery, broszury i inne materiały reklamowe. Około 40% z nich to zamówienia ze strony instytucji kościelnych, pozostałe 60% zlecają klienci zewnętrzni. Mówi Andrzej Kałuziński: W nowym systemie naświetlamy ok. 700 m2 płyt miesięcznie, dlatego jego wydajność – rzędu 14 płyt/h – jest dla nas zupełnie wystarczająca. Sama technologia zastosowana w urządzeniu pozwoliła z kolei na wykonywanie nawet najtrudniejszych prac. Nasi operatorzy szybko zapoznali się z nowymi funkcjami systemu :Apogee 6.0, a samo wdrożenie przebiegło bardzo sprawnie i nie spowodowało żadnych przerw w produkcji. Nowy system zastąpił dotychczasowe rozwiązanie CtP, podnosząc wydajność działu przygotowalni o ok. 50%.

25-lecie Drukarni Archidiecezjalnej
Nowe, tegoroczne inwestycje – system Agfa :Avalon N8-12 i maszyna drukująca Heidelberg Speedmaster SM 74-5+L – zostały uroczyście przekazane do użytku 21 października, podczas uroczystości uświetniającej 25-lecie Drukarni Archidiecezjalnej. Wzięli w niej udział m.in.: najważniejsi hierarchowie kościoła z diecezji śląskiej z ks. abp. Damianem Zimoniem – metropolitą katowickim; Piotr Uszok – prezydent Katowic; przedstawiciele firm, które dostarczyły nowe rozwiązania; dziennikarze prasy branżowej; klienci drukarni oraz jej pracownicy. Spotkanie rozpoczęło się mszą św. w archikatedrze Chrystusa Króla odprawioną przez ks. arcybiskupa Damiana Zimonia. Jego kolejna część miała miejsce w siedzibie Drukarni Archidiecezjalnej. Przy tej okazji głos zabrali: Andrzej Kałuziński – dyrektor drukarni oraz ks. Rudolf Brom – jej poprzedni, wieloletni dyrektor, który zapoznał gości z bogatą i bardzo ciekawą historią drukarni. Uruchomiona została oficjalnie w 1985 roku, choć jej początki sięgają lat 30. ubiegłego wieku, kiedy to dla potrzeb powstałej w 1920 roku Diecezji Katowickiej założono Księgarnię św. Jacka wraz z Drukarnią Katolicką. Do 1992 roku funkcjonowała jako Drukarnia Diecezjalna, od tamtej pory działa pod obecną nazwą.

Następnie wystąpili przedstawiciele dostawców obu niedawno wdrożonych rozwiązań. Krzysztof Pindral, prezes Heidelberg Polska, przedstawił najważniejsze informacje na temat maszyny Speedmaster SM 74-5+L i jej producenta, natomiast z zaletami nowego rozwiązania CtP uczestników spotkania zapoznał Maciej Baur – product manager w firmie Agfa Graphics. Wymieniając poszczególne elementy systemu, szczególną uwagę zwrócił na „centrum dowodzenia”, czyli sterujące nim oprogramowanie :Apogee Prepress 6.0 Automate, które – za sprawą wykupionego przez drukarnię kontraktu technologicznego – będzie niebawem aktualizowane do najnowszej wersji 7.0. Maciej Baur wymienił liczne dodatkowe opcje, w jakie wyposażony jest wdrożony w katowickiej drukarni system produkcyjny: dwa moduły rastrujące (PDF Render), zalewkowanie (InRender Trapping), tworzenie plików CIP-3 (InkDrive), obsługę prooferów z symulacją rastra (HardCopy Proofing) i podglądu rastrowego. Przedstawił też pokrótce schemat funkcjonowania całego rozwiązania CtP i jego współpracy z maszyną drukującą poprzez pliki CIP-3 pozwalające na wstępne ustawianie kałamarzy farbowych.

DrukArch_plytaPo prezentacjach dostawców ks. abp Damian Zimoń poświęcił oba nowe urządzenia, a następnie – podczas zwiedzania drukarni – z zainteresowaniem wysłuchiwał dodatkowych informacji na temat ich praktycznego stosowania. Podczas wizyty w studiu prepress jego przewodnikami byli Maciej Baur i Michał Śliz – regionalny kierownik sprzedaży Agfa Graphics, którzy odpowiadali na pytania dotyczące samej firmy, jak też nowo zainstalowanego systemu CtP. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem, który był okazją do mniej formalnych rozmów na temat jubileuszu Drukarni Archidiecezjalnej i jej najnowszych inwestycji w nowoczesne rozwiązania poligraficzne.