Drukarnia Szmydt inwestuje w proekologiczne rozwiązanie CtP firmy Agfa Graphics

Drukarnia Szmydt z Gostynina to kolejny polski użytkownik rozwiązania CtP firmy Agfa Graphics, bazującego na fioletowej technologii naświetlania zastosowanej w systemie :Avalon V4 oraz bezodczynnikowych, przyjaznych dla środowiska płytach fotopolimerowych :Azura V. Po jego wdrożeniu drukarnia odnotowała znaczący wzrost wydajności nie tylko w części prepress, ale w pracy całego przedsiębiorstwa. Stało się tak m.in. dzięki zastosowaniu modułu InkDrive Link, łączącego za pośrednictwem standardu CIP3 dział przygotowalni z halą maszyn drukujących.

Ostry punkt rastrowy, brak smug, ubytków rastrowych – co zdarzało się w naświetlarni usługowej – to najważniejsze zmiany, dzięki którym możemy zaoferować klientom lepszy jakościowo produkt.

Drukarnia Szmydt z Gostynina k. Płocka to typowa polska firma rodzinna, założona w 1987 roku i prowadzona przez małżeństwo Ewę i Krzysztofa Szmydt. Jeszcze do niedawna jej produkcja odbywała się przy pomocy zaledwie jednego zespołu drukującego. Przełom nastąpił w 2009 roku, kiedy zainstalowano tu 5-kolorową maszynę offsetową w formacie A2, a wkrótce potem – liczne urządzenia introligatorskie. Wreszcie nadeszła pora na inwestycje w części prepress – do tej pory drukarnia korzystała z usług firmy zewnętrznej. Mówi Krzysztof Szmydt: Decyzja o inwestycji we własny system CtP była podyktowana rachunkiem ekonomicznym oraz koniecznością skrócenia czasu produkcji. Współpracując z firmą zlokalizowaną w oddalonym o 24 kilometry Płocku byliśmy skazani na ciągłe dojazdy, czasem nawet kilka razy dziennie. Tam klienci akceptowali prace, tam też musieliśmy eliminować ewentualne błędy powstałe podczas procesu naświetlania. Wszystko to generowało straty, zarówno finansowe, jak i czasowe. Uznaliśmy, że zainstalowanie własnego systemu CtP nie tylko pozwoli na podniesienie jakości oferowanych usług, ale przede wszystkim skróci czas konieczny na przygotowanie form drukowych i uniezależni nas od czynników zewnętrznych.
Ewa Szmydt dodaje, że poza współpracą z firmą świadczącą usługi CtP ich drukarnia nie miała żadnych własnych doświadczeń z technologią naświetlania płyt, a nawet filmów: Tym bardziej doceniamy profesjonalizm i cierpliwość firmy Agfa Graphics, która finalnie okazała się dostawcą pracującego u nas systemu. Dla takiej firmy jak nasza nie była to mała inwestycja, do tego musieliśmy wszystkiego uczyć się od podstaw. Po przeanalizowaniu wszystkich ofert zdecydowaliśmy się na rozwiązanie oparte na technologii fioletowej, uznaliśmy bowiem, że jest to optymalny wybór biorąc pod uwagę nasze obecne potrzeby i profil działalności. O wyborze Agfa Graphics zdecydował też fakt, że wraz z systemem CtP dostarczone zostało sygnowane przez tego dostawcę oprogramowanie, co wpływa na szybsze wsparcie techniczne w razie ewentualnych problemów.

System CtP rozpoczął pracę w Drukarni Szmydt pod koniec ubiegłego roku. Składa się on z fioletowej naświetlarki :Avalon V4 wyposażonej w automatyczny podajnik płyt z funkcją usuwania przekładek, urządzenia czyszcząco-gumującego :VCF 85 oraz urządzenia do odbioru gotowych form drukowych :Elantrix St 95Ex. Całość jest sterowana oprogramowaniem :Apogee Prepress 6.0 w wersji Control, wyposażonej m.in. w moduł InkDrive Link (CIP3), pozwalający na przesyłanie danych z działu prepress bezpośrednio do maszyny drukującej, oprogramowanie impozycyjne Preps oraz rastry – konwencjonalny :Agfa Balanced Screening i specjalny :Sublima. W systemie znajdują zastosowanie bezodczynnikowe płyty fotopolimerowe :Azura V, które w znaczący sposób wpływają na proekologiczność realizowanej tu produkcji.
Po kilku miesiącach pracy systemu można bez wątpienia stwierdzić, że była to ze wszech miar udana inwestycja – mówi Krzysztof Szmydt. – Jego instalacja nastąpiła tuż przed gorącym okresem wyborczym, kiedy to wykonaliśmy w nim ponad 2 tysiące form drukowych. Był to najlepszy sprawdzian dla systemu CtP, który zdał on celująco.

Właściciele drukarni podkreślają, że dzięki tej inwestycji udało się znacznie skrócić czas oczekiwania klienta na odbiór pracy, co było jednym z najważniejszych przesłanek dla całej inwestycji: Posiadając własną naświetlarkę CtP możemy zrealizować niektóre zlecenia w ciągu dwóch godzin. Wcześniej taki sam czas musieliśmy poświęcić na dojazd po gotowe formy drukowe. Krótszy czas niezbędny na ich przygotowanie i niższy koszt wykonania form wpłynął z kolei na redukcję kosztów całej produkcji. Bez wątpienia podniosła się również jej jakość. Ostry punkt rastrowy, brak smug, ubytków rastrowych – co zdarzało się w naświetlarni usługowej – to najważniejsze zmiany, dzięki którym możemy zaoferować klientom lepszy jakościowo produkt.

Wśród tych ostatnich znajdują się zarówno agencje reklamowe, jak i odbiorcy bezpośredni, którzy zlecają w Drukarni Szmydt najprzeróżniejsze prace o charakterze akcydensowym. Dzięki ostatnim inwestycjom w obszarze prepress oraz introligatorni, może ona – jak zapewnia Ewa Szmydt – podjąć się dziś każdego zlecenia: Wkrótce rozszerzymy park sprzętowy o maszynę do foliowania, jeszcze bardziej zwiększając kompleksowość naszej obsługi.

Bardzo się cieszymy, że dzięki inwestycji w system CtP naszej firmy Drukarnia Szmydt znacznie usprawniła swój proces produkcyjny i obsługę klientów – mówi Jarosław Suchodolski, regionalny kierownik sprzedaży Agfa Graphics. – Instalacja w Gostyninie to najlepsze potwierdzenie, że wbrew obiegowym opiniom technologia fioletowa wcale się nie zestarzała. Wręcz przeciwnie, dzięki wdrożeniu bezodczynnikowych płyt :Azura V, będących siostrzaną wersją termoczułej płyty :Azura TS, bazujące na niej systemy Agfa Graphics stały się bardzo ciekawą alternatywą dla drukarń poszukujących niedrogiego i ekologicznego rozwiązania do produkcji form drukowych. Mamy nadzieję, że system zainstalowany w Drukarni Szmydt przyczyni się do jej dalszego dynamicznego rozwoju.