Agfa Graphics na Forum Akcyzowym w Miami: prezentacja rozwiązań Arziro i Fortuna

W ostatnim czasie w ofercie Agfa Graphics pojawiło się nowe oprogramowanie, przeznaczone do projektowania zabezpieczeń w drukowanych produktach – Arziro. Polscy klienci Agfy mieli okazję zapoznać się z nim podczas Ogólnopolskiej Konferencji Użytkowników Systemów Apogee i Asanti, jaka odbywała się w październiku w Warszawie. Niedawno z programami Arziro i Fortuna (dedykowanym na rynek high-end security printing), mogli zapoznać się uczestnicy Forum Akcyzowego (Tax Stamp Forum). Tematyka spotkania, odbywającego się w dniach 11-13 listopada w Miami (USA), koncentrowała się na nowościach przeznaczonych do specyfikacji, produkcji i nanoszenia znaków akcyzy (banderol) na wyroby alkoholowe i tytoniowe.

„Obecne trendy w produkcji znaków akcyzy wymagają nowych narzędzi do ich projektowania. Te z kolei oferują niespotykane dotąd możliwości kreacji – mówi Quentin van den Hove, Product Manager w dziale oprogramowania Agfa Graphics, dedykowanego security printing. – Pojawienie się alternatywy w postaci drukowania cyfrowego (nawet biorąc pod uwagę ograniczenia techniczne) również otwiera drogę do wdrażania niestandardowych pomysłów, m.in. przy wytwarzaniu znaków akcyzowych”.
Wprowadzanie na rynek kolejnych generacji oprogramowania do projektowania i dodawania zabezpieczeń w wydrukach to dowód na coraz większe zaangażowanie się Agfa Graphics w tym segmencie rynkowym. Tym samym firma wychodzi naprzeciw oczekiwaniom działających w nim przedsiębiorstw i instytucji, które borykają się z rosnącymi problemem podrabiania i nielegalnej dystrybucji wyrobów, m.in. spirytusowych czy tytoniowych.

Pierwsze z zaprezentowanych w Miami rozwiązań to Arziro Design 1.0 – oprogramowanie do projektowania zabezpieczeń w różnych produktach masowego użytku, wykorzystujących elementy drukowane. Działa ono jako plug-in Adobe Illustrator (zarówno w wersji Mac jak i PC) i zawiera dwie funkcje projektowania oraz dziesięć dedykowanych narzędzi, przeznaczonych na rynek security printing. Jak zapewnia producent, przy pomocy Arziro w bardzo krótkim czasie można stworzyć skomplikowane i niepowtarzalne, a przez to bezpieczne i trudne do skopiowania elementy tła bądź też wzory geometryczne. Mogą one być łączone z tradycyjnymi projektami graficznymi.
Fortuna 9.0 – drugie z rozwiązań, jakie Agfa Graphics demonstrowała na Forum Akcyzowym – to kolejna już wersja zaawansowanego oprogramowania, przeznaczonego do druków zabezpieczonych klasy high-end. Oferuje ono funkcje projektowania i elektronicznego montażu zaś wchodzące w jego skład narzędzia do weryfikacji oryginalnych produktów pozwalają na tworzenie zabezpieczeń o różnym stopniu zaawansowania. Dzięki temu z jego zalet korzystać mogą zarówno specjaliści, jak też mniej wykwalifikowani użytkownicy końcowi. Za sprawą opcji dostępnych w programie Fortuna jedni i drudzy – jak zapewnia Agfa Graphics – mogą bez problemu odróżnić oryginalny produkt od podróbki. Warto dodać, że najnowsza wersja tego rozwiązania zawiera liczne udoskonalenia i funkcje projektowania.

Quentin van den Hove wystąpił na konferencji 13 listopada, w ramach sesji zatytułowanej „Anatomia nowoczesnego znaku akcyzy”. W swojej prezentacji skupił się na znajdujących zastosowanie w oprogramowaniu Agfa Graphics kodach typu track & trace (umożliwiających śledzenie produktu w całym łańcuchu dostaw) oraz narzędziach do projektowania zabezpieczeń, jak również na korzyściach wynikających z wdrożenia obu rozwiązań. „Niektóre kody track & trace – mówił Quentin van den Hove – dzięki zastosowanej w nich technologii mogą być z powodzeniem wykorzystywane do weryfikowania autentyczności produktu. To niesie ze sobą szereg zalet, zwłaszcza w przypadku, gdy tego rodzaju kod można odczytać za pomocą smartfonu. W połączeniu z coraz większymi możliwościami, jakie oferują cyfrowe maszyny drukujące, otwiera to drogę do bardziej wszechstronnego wykorzystania tych ostatnich. W efekcie zaś – możliwie staje się częstsze wprowadzanie zmiennych, trudnych do podrobienia elementów w projektowanych wyrobach. Tym samym skutecznie utrudnia się ich podrabianie”.