Agfa Graphics na targach IFRA World Publishing Expo 2017: ekonomia, ekologia i „ekstra” wygoda w użytkowaniu rozwiązań do produkcji prasowej

Odbywające się niedawno w Berlinie targi IFRA World Publishing Expo 2017 firma Agfa Graphics wykorzystała do promowania swoich zaawansowanych rozwiązań dedykowanych produkcji prasowej. Część z nich wpisuje się we wdrażany właśnie przez belgijskiego producenta program ECO3, bazujący na trzech filarach: ekonomii, ekologii i „ekstra” wygodzie w użytkowaniu jego sprzętu, materiałów i oprogramowania. Podczas rozmów targowych tematem dominującym były inwestycje w rozwiązania umożliwiające ograniczenie kosztów działalności, produkcję zgodną ze strategią zrównoważonego rozwoju oraz przynoszące dodatkowe korzyści wynikające np. z zastosowania specjalistycznego oprogramowania automatyzującego i usprawniającego działalność wydawnictw i drukarń prasowych. Z myślą o tym segmencie rynku Agfa Graphics ma do zaproponowania płyty CtP (m.in. bezchemiczne, fotopolimerowe N95VCF), dedykowane proekologicznej produkcji form drukowych urządzenie czyszcząco-gumujące Attiro VHS (które ma już pierwszych użytkowników w naszym kraju) oraz zaawansowane rozwiązania software’owe z rodziny Arkitex.

Mówi Rainer Kirschke – Marketing Manager w dziale systemów gazetowych Agfa Graphics: „Będąc jednym ze światowych liderów w tym segmencie rynku, możemy zaoferować naszym obecnym i potencjalnym klientom bardzo szerokie portfolio produktów. Są wśród nich pracujące w różnych technologiach, skalowalne i elastyczne systemy CtP, m.in. kompaktowa naświetlarka Advantage-N Essentials czy wysoko zautomatyzowana Advantage N-PL, wyposażona w paletowe podawanie płyt. Są dopasowane do różnych potrzeb produkcyjnych, bez problemu można je zintegrować z konsolą obsługi maszyny drukującej bądź całym systemem prepress. Równie duży wybór oferujemy w zakresie gazetowych płyt CtP. Mamy do zaproponowania płyty konwencjonalne i cyfrowe, termoczułe i fotopolimerowe, w tym bezchemiczne N95VCF. Z myślą o obróbce tych ostatnich stworzone zostało proekologiczne urządzenie czyszcząco-gumujące Attiro VHS. W przypadku pozostałych oferowane przez nas wywoływarki zapewniają stabilny i ekonomiczny proces wytwarzania form drukowych, przy zminimalizowanych kosztach eksploatacyjnych. W ramach kompleksowej obsługi dostarczamy też specjalistyczne chemikalia drukarskie, których receptury są dopasowane do różnych potrzeb produkcyjnych. Całość dopełniają zaawansowane rozwiązania software’owe spod znaku Arkitex Newspaper. Na targach IFRA World Pulbishing Expo 2017 promowaliśmy najnowszą wersję systemu workflow – Arkitex Production 2.0”.

Jeżeli chodzi o oprogramowanie, Agfa Graphics stara się w coraz większym stopniu zwracać uwagę swoich klientów na rozwiązania pracujące w „chmurze”, pozwalające na redukcję infrastruktury IT i korzystanie z systemów typu SaaS. W przypadku segmentu gazetowego takim rozwiązaniem jest Arkitex in the Cloud. Z kolei pakiet Arkitex Enhance wpisuje się w filozofię przyświecającą programowi ECO3. Składa się na niego zestaw narzędzi umożliwiających uzyskanie oszczędności w zużyciu papieru, farby, odpadów, energii, surowców oraz czasu niezbędnego na realizację produkcji. „Jednym z nich jest znany, także z wdrożeń w polskich drukarniach prasowych, moduł InkSave, optymalizujący zużycie farby w zależności od charakteru i nakładu wykonywanej pracy, stosowanego podłoża i materiałów eksploatacyjnych – dodaje Stefan Piotrowski, odpowiedzialny w polskim oddziale Agfa Graphics za klientów gazetowych i międzynarodowych. – Cieszymy się, że nasze rodzime zakłady poligraficzne z tego segmentu coraz częściej korzystają z rozwiązań umożliwiających bardziej ekonomiczną i proekologiczną produkcję. Mamy za sobą m.in. już dwa wdrożenia urządzeń czyszcząco-gumujących Attiro VHS, które – po implementacji bezchemicznych płyt N95VCF – pozwoliły ich użytkownikom na redukcję zużywanej chemii, wody i energii, a zarazem – skróciły cały proces wytwarzania form drukowych”.
Warto dodać, że płyty N95VCF są obecnie wykorzystywane w większości polskich drukarń gazetowych bazujących na materiałach eksploatacyjnych Agfa Graphics. Coraz chętniej firmy te wdrażają także specjalistyczne oprogramowanie automatyzujące i usprawniające proces produkcyjny. „Tu warto wymienić choćby raster krzyżowy Sublima – pozwalający na uzyskanie w środowisku gazetowym liniatury rzędu 180 lpi, moduł InkSave – redukujący ilość zużywanej farby, czy też IntelliTune – wzbogacający i normalizujący obrazy oraz zdjęcia” – mówi Stefan Piotrowski.

„Staramy się w praktyce realizować nasze motto „We Embody Print” („Ucieleśniamy druk”) także w kontekście rynku prasowego i wydawniczego. Dlatego też stale wprowadzamy do oferty dedykowane mu nowe i udoskonalamy już istniejące rozwiązania sprzętowe i software’owe. Wszystko po to, by wzmacniać pozycję naszych klientów z tego sektora i umożliwić im przygotowanie się w kontekście zmian zachodzących na szeroko rozumianym rynku medialnym. Nasze know-how pozwala wesprzeć drukarnie gazetowe mierzące się z takimi wyzwaniami jak coraz niższe nakłady realizowanych zleceń czy też modyfikacje treści pojawiające się tuż przed oddaniem gazety do druku. Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy o tym porozmawiać z wydawcami i drukarzami prasowymi z całego świata podczas targów IFRA World Publishing Expo 2017” – podsumowuje Rainer Kirschke.