Drukarnia Graf pierwszym w Polsce użytkownikiem bezodczynnikowych płyt Agfa :Azura V

W maju w olsztyńskiej drukarni Graf rozpoczął pracę nowy półformatowy system CtP firmy Agfa Graphics, oparty na fotopolimerowej technologii fioletowej. Jest to kolejna w regionie warmińsko-mazurskim naświetlarka CtP tego producenta, a zarazem pierwsze w Polsce rozwiązanie Agfa Graphics pozwalające na wytwarzanie bezodczynnikowych form drukowych :Azura V, które miały swoją światową premierę na niedawnych targach Ipex 2010 w Birmingham. Nowy system w znacznym stopniu usprawnił pracę olsztyńskiego przedsiębiorstwa i poprawił jakość wykonywanych tu zleceń, a jednocześnie wpłynął na bardziej ekologiczne i ekonomiczne jego funkcjonowanie. Transakcja została zrealizowana dzięki ścisłej współpracy Agfa Graphics i jej autoryzowanego dystrybutora w regionie warmińsko-mazurskim – firmy Use z Olsztyna.

Agfa :Azura V to nowej generacji płyty bezodczynnikowe, dedykowane do fotopolimerowych systemów fioletowych, będące siostrzaną wersją popularnych płyt termoczułych :Azura TS. Po naświetleniu wymagają one jedynie wyczyszczenia za pomocą roztworu gumującego w specjalnym urządzeniu bądź w zmodyfikowanej wywoływarce. Płyty współpracują ze wszystkimi powszechnie stosowanymi fioletowymi systemami CtP wyposażonymi w diody o mocy co najmniej 30 mW i są dostosowane do mało- i średnionakładowej produkcji akcydensowej, drukowanej na offsetowych maszynach arkuszowych.

Taka właśnie specyfika produkcji dominuje u ich pierwszego polskiego użytkownika – olsztyńskiej drukarni Graf. Ta niewielka, rodzinna firma powstała w 1989 roku; od początku swojego istnienia specjalizuje się w wykonywaniu różnego rodzaju druków akcydensowych i reklamowych w małych i średnich nakładach. Produkuje m.in. foldery, broszury, katalogi, kalendarze, wizytówki, plakaty, teczki, gazetki reklamowe, magazyny, ale też etykiety czy opakowania. Graf współpracuje z licznymi klientami, z których gros stanowią odbiorcy bezpośredni i co ciekawe – aż 30% zleceń pochodzi z zagranicy, głównie z krajów Unii Europejskiej. Początkowo firma posiadała też własną agencję reklamową, ale od 1993 jej działalność koncentruje się wyłącznie na usługach poligraficznych.

Właściciele drukarni – Krystyna i Krzysztof Kraciukowie – konsekwentnie realizują swoją wizję przedsiębiorstwa, które – wykorzystując mało- i średnioformatowe maszyny 1- i 2-kolorowe – obsługuje przede wszystkim niewielkie nakłady, z sukcesem konkurując nawet z maszynami cyfrowymi. Przyjęliśmy założenie, że skoro większość drukarń dąży do coraz wyższych nakładów i większej produkcji, my skupimy się na obsłudze zleceń mniejszych, nawet od 50 egzemplarzy wzwyż – mówi Krzysztof Kraciuk. – Ekonomia wskazuje bowiem, że nawet przy kilkudziesięciu czy kilkuset egzemplarzach offset wcale nie jest skazany na pożarcie przez druk cyfrowy. Co więcej, naszym zdaniem technologia cyfrowa w przypadku wielu zleceń nie jest w stanie dorównać jakością klasycznemu offsetowi, który jest cenowo konkurencyjny, nawet przy relatywnie wysokich kosztach transportu. Myślę, że portfolio naszych klientów i fakt, że wysyłamy produkowane w Olsztynie wizytówki do Niemiec czy Szwajcarii, jest tego najlepszym dowodem.

Jeszcze do niedawna drukarnia Graf była zmuszona do korzystania z usług jednej z olsztyńskich naświetlarni CtP. Płyty wykonywane w technologii cyfrowej wykorzystywaliśmy od kilku już lat – mówi Krystyna Smetana-Kraciuk – jednak rachunek ekonomiczny coraz wyraźniej pokazywał, że nadeszła pora, aby zainwestować we własny system CtP. Zwłaszcza, że wreszcie na rynku pojawiły się rozwiązania, które nam odpowiadały pod każdym względem: jakościowym, ekonomicznym i ekologicznym. Po rozpatrzeniu dostępnych ofert w zakresie systemów niewymagających chemii, bo tylko takie rozwiązanie braliśmy pod uwagę, wybór padł na firmę Agfa Graphics i jej płyty :Azura V. System ten spisał się bez zarzutu podczas przeprowadzanych przez nas testów. Uznaliśmy poza tym, że skoro w okolicy pracuje tak wiele urządzeń tego producenta – w czym duża zasługa Pana Piotra Szawdziańca, właściciela firmy Use – będziemy mieli właściwe warunki zarówno w zakresie bieżących dostaw materiałów eksploatacyjnych, jak też wizyt autoryzowanego serwisu Agfa Graphics. Ujęła nas też prosta obsługa tego rozwiązania, jego kompaktowe gabaryty oraz niskie koszty użytkowania. Dziś bowiem rata leasingowa kosztuje nas mniej, niż co miesiąc płaciliśmy za naświetlanie płyt zlecane na zewnątrz. Rachunek ten jest korzystny nawet przy stosunkowo niewielkiej ich ilości – przez pierwsze dwa miesiące naświetliliśmy ok. 550 m2 płyt.

Dostarczone do drukarni Graf rozwiązanie składa się z półformatowej naświetlarki fioletowej :Palladio II M (w wersji manualnej), urządzenia czyszcząco-gumującego VCF-85 i stackera :Elantrix ST 95 Ex. Całość jest sterowana systemem workflow :Apogee Prepress Control 6.0. Praca z oprogramowaniem także nie przysparza żadnych problemów – mówi Krzysztof Kraciuk. – Tak naprawdę po dwóch godzinach szkolenia mogliśmy naświetlać pierwsze płyty. Zresztą po kilku tygodniach pracy z nowym systemem Agfa Graphics możemy go tylko chwalić. Po pierwsze, jakość form drukowych uzyskanych z płyt :Azura V znacznie przewyższa te, które użytkowaliśmy do tej pory. Mamy nadzieję, na osiągnięcie jeszcze lepszych efektów druku po wdrożeniu rastra :Sublima, który jest standardowo dostępny w każdej wersji systemu Apogee Prepress. Po drugie posiadanie własnego systemu CtP znacznie usprawniło obsługę klientów. Dziś zlecenie otrzymane rano jest gotowe na popołudnie tego samego dnia. Wcześniej zdarzało się, że na same formy drukowe czekaliśmy dobę. Po trzecie wreszcie, ekologiczność systemu sprawia, że nie musieliśmy zajmować się kwestami związanymi z dostarczeniem wody, odprowadzaniem ścieków itd. Podsumowując, jego zalety można ująć hasłem: „Ekonomia, prędkość, jakość”.
Chciałabym też podkreślić wysoką powtarzalność płyt uzyskiwanych w systemie Agfa Graphics – dodaje Krystyna Smetana-Kraciuk. – Jest to istotne z uwagi choćby na etykiety, które stanowią część naszego asortymentu. Większość z nich to dodruki, więc uzyskanie identycznego efektu jest koniecznością. I tu płyty :Azura V sprawdzają się znakomicie, zarówno przy ponownym ich wykonaniu do tego samego zamówienia, jak też przy kilkukrotnym wykorzystaniu tych samych form drukowych.

Właściciele drukarni podkreślają, że już w ciągu pierwszych dwóch miesięcy pracy z własnym systemem CtP udało im się pozyskać nowych klientów. Posiadanie naświetlarki do płyt na miejscu to bardzo duża zaleta i argument przy negocjacjach – przyznaje Krzysztof Kraciuk. – Mamy nadzieję, że już wkrótce dołączą do nich kolejne firmy. Po przeprowadzce do nowej siedziby, która nas wkrótce czeka, planujemy szeroko zakrojoną kampanię promocyjno-informacyjną, której celem jest pozyskanie nowych odbiorców. Mam tu na myśli zarówno końcowych zleceniodawców, jak też inne zakłady poligraficzne, nieposiadające własnego systemu CtP, ale zainteresowane produkcją z wykorzystaniem niedrogich, ekologicznych i oferujących znakomitą jakość form drukowych.

Mówi Piotr Szawdzianiec, właściciel firmy Use: Bardzo się cieszymy, że to właśnie w obsługiwanym przez nas regionie miała miejsce instalacja pierwszego w Polsce rozwiązania CtP firmy Agfa Graphics, pozwalającego na produkcję form drukowych z płyt :Azura V. Wierzymy, że dzięki temu zakupowi drukarnia Graf będzie mogła jeszcze sprawniej obsłużyć dotychczasowych klientów, jak też pozyskać nowych zleceniodawców. My z kolei mamy nadzieję, że ta premierowa instalacja pozwoli na popularyzację w Polsce technologii bezodczynnikowych płyt Azura V w takim samym stopniu, jak to miało miejsce w przypadku ich termoczułej wersji :Azura TS.