Firma Drukpoznan.pl to kolejny polski użytkownik plotera :Anapurna M2050 – najlepiej sprzedającego się w ostatnich miesiącach wielkoformatowego systemu z oferty Agfa Graphics. Wielkopolska drukarnia cyfrowa zdecydowała się na jego zakup po licznych testach i porównaniu ofert rynkowych, uznając go za najlepsze rozwiązanie na rynku w tej klasie urządzeń. Ploter :Anapurna M2050 jest przez nią wykorzystywany głównie do zadrukowywania różnego rodzaju podłoży sztywnych, takich jak PCV, pleksi, dibond czy szkło w maksymalnym formacie 2,07 x 3 m. Opcjonalnie maszyna pozwala też na drukowanie materiałów giętkich o szerokości do 2,07 m.
Początki firmy Drukpoznan.pl sięgają 2002 roku, gdy Łukasz Chęciński – jej właściciel – rozpoczął przygodę z poligrafią, bazującą na technice cyfrowej. Początkowo drukarnia, dysponująca urządzeniami arkuszowymi, oferowała wyłącznie usługi w małym formacie, wykonując różnego rodzaju materiały akcydensowe: wizytówki, ulotki, plakaty, papiery firmowe, bloczki reklamowe, foldery czy katalogi. Jednocześnie współpracowała z poznańskimi drukarniami offsetowymi i wielkoformatowymi, podzlecając tam część realizowanych zamówień. Kilka lat temu w jej parku sprzętowym pojawił się ploter solwentowy, umożliwiając wykonywanie we własnym zakresie druków wielkoformatowych na podłożach giętkich. Firma – poza usługami stricte poligraficznymi – oferowała też kompleksową obsługę reklamową, łącznie z montażem. Poza urządzeniami drukującymi, Drukpoznan.pl posiada też w pełni wyposażoną introligatornię, w której pracują urządzenia do foliowania, lakierowania UV, tłoczenia, złocenia, bigowania czy sztancowania. W ubiegłym roku Łukasz Chęciński podjął istotną dla przyszłości firmy decyzję o zakupie wielkoformatowego plotera UV.
„Drukowanie UV na podłożach sztywnych to jedna z kluczowych dróg rozwoju dla współczesnej drukarni cyfrowej – mówi. – Na rynku tym dzieje się bardzo dużo, gdyż technika UV, stale rozwijana przez dostawców maszyn i materiałów, oferuje niemal nieograniczone możliwości. W ploterach tego typu można zadrukowywać najróżniejsze elementy i podłoża, zarówno o przeznaczeniu typowo reklamowym jak i produkcyjnym. Dlatego też – decydując się na kolejne inwestycje – decyzja mogła być tylko jedna: własny ploter UV”.
Przed wyborem dostawcy i urządzenia, właściciel Drukpoznan.pl przeprowadził gruntowną analizę rynkową i porównał propozycje najważniejszych dostawców. „Proces ten zajął nam 2-3 miesiące, ale chciałem mieć pewność, że podejmę właściwą decyzję” – mówi Łukasz Chęciński. Przemysław Arabski, regionalny kierownik sprzedaży w dziale inkjetowym Agfa Graphics, dodaje: „W mojej dotychczasowej pracy w branży poligraficznej po raz pierwszy spotkałem się z klientem, który jest tak mocno zorientowany na wysoką jakość druku. Dość powiedzieć, że na testowanie możliwości plotera :Anapurna M2050 właściciel firmy Drukpoznan.pl poświęcił w sumie aż cztery dni, w tym dwa w naszej belgijskiej centrali”.
Jak twierdzi Łukasz Chęciński, o wyborze modelu :Anapurna M2050 zdecydowało kilka czynników: „Najważniejszym i kluczowym była jakość urządzenia, ale dużą uwagę zwracaliśmy też na rodzaj stosowanych w nim atramentów i ich zachowanie na różnych mediach stosowanych do drukowania”. Przemysław Arabski uzupełnia: „Cieszy mnie fakt, że Łukasz Chęciński wskazuje na bardzo wysoką jakość wydruków z maszyny :Anapurna M2050 jako jedno z najważniejszych kryteriów wyboru sprzętu. Tym bardziej, że równie intensywnie, jak nasz ploter, testom technologicznym były poddawane także rozwiązania konkurencyjne, bazujące na technice UV”.
Ploter :Anapurna M2050 został dostarczony do firmy Drukpoznan.pl na początku marca br. Urządzenie oferuje maksymalny format zadruku 2,07 x 3 m na podłożach sztywnych, przy mediach giętkich ograniczeniem jest jedynie szerokość roli, wynosząca 2,07 m. Urządzenie jest wyposażone w innowacyjne głowice drukujące w sześciu kolorach (CMYK, jasny cyjan, jasna magenta) oraz dodatkowy moduł nanoszący biel, wykorzystywaną jako kolor podkładowy lub kryjący. Niezależnie od stosowanego podłoża ploter pracuje z prędkością do 53 m2/h, jego maksymalna rozdzielczość wynosi 1440 dpi.
Łukasz Chęciński chwali sobie szczególnie możliwość zadrukowywania całych płyt o maksymalnym dla tej maszyny formacie: „Od chwili uruchomienia maszyny wykonujemy w ploterze bieżące zlecenia, realizowane zarówno dla dotychczasowych jak i dla nowych klientów. Jego parametry pozwalają na wykonywanie wielu nietypowych prac, a format ma tu niebagatelne znaczenie, choćby przy materiałach POS, gdzie istotne jest by finalna praca bazowała na jednym elemencie”. Firma ma za sobą realizacje na różnych podłożach – są wśród nich PCV, pleksi, dibond czy płyty meblowe. „Nie zamykamy się przed nikim – podkreśla Łukasz Chęciński. – Dla nas równie istotna jest współpraca z agencją reklamową czy dużym odbiorcą bezpośrednim, jak też z klientem indywidualnym, który – kolokwialnie rzecz ujmując – trafia do nas z ulicy. Sprzyja temu nasza lokalizacja – znajdujemy się niemal w centrum Poznania”.
Właściciel Drukpoznan.pl przyznaje, że rynek wciąż wymaga edukowania w zakresie możliwości oferowanych przez wielkoformatowe plotery UV, ale też coraz więcej klientów zdaje sobie z nich sprawę: „Jesteśmy na etapie opracowania kampanii informacyjnej i promocyjnej, która ma uświadomić i przekonać odbiorców do korzystania z naszych usług w zakresie technologii inkjet UV. Stawiamy mocno na współpracę ze studentami poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, chcemy nawiązać bliskie kontakty z projektantami graficznymi, zachęcamy też naszych obecnych i potencjalnych klientów do testowania możliwości plotera :Anapurna M2050 na nietypowych podłożach. Sami też będziemy z nimi eksperymentować; duży potencjał widzimy chociażby w drukowaniu na szkle”.
Mówi Przemysław Arabski: „Życzymy firmie Drukpoznan.pl dalszego rozwoju i wielu zadowolonych klientów, mając jednocześnie nadzieję, że dostarczony w marcu ploter :Anapurna M2050 w dużej mierze się do tego przyczyni. Jestem przekonany, że ze swoim profesjonalnym podejściem, choćby w kwestiach jakościowych, Łukasz Chęciński osiągnie – również na tym polu – wiele sukcesów”.