Do grona polskich użytkowników wielkoformatowych rozwiązań drukujących Agfa Graphics, bazujących na technice inkjet UV, dołączyła w tym roku kolejna firma spoza szeroko rozumianej branży poligraficzno-reklamowej tj. Ceramika Tubądzin. Dostarczony do niej ploter Anapurna M2050i służy tu przede wszystkim do bezpośredniego zadrukowywania szklanych elementów dekoracyjnych, znajdujących zastosowanie m.in. przy wyposażeniu wnętrz kuchennych i łazienkowych. Plany przedsiębiorstwa zakładają jego wykorzystanie także do produkcji innych wyrobów, m.in. ekspozytorów z wzorami płytek ceramicznych. Ceramika Tubądzin jest czołowym polskim producentem płytek i dostosowanych do nich dekoracji.
Od lewej: Anna Pawlak – operator plotera, Krzysztof Urban – dyrektor ds. rozwoju, Dariusz Kuras – kierownik wydziału vetrozy, Patrycja Krzewińska – operator plotera (wszyscy Ceramika Tubądzin), Przemysław Arabski – szef działu inkjetowego Agfa Graphics.
Kończący się rok jest dla polskiego oddziału Agfa Graphics kolejnym okresem obfitującym w instalacje urządzeń wielkoformatowych z rodziny Anapurna i Jeti. Podobnie jak w latach ubiegłych, część z nich trafia do przedsiębiorstw produkcyjnych reprezentujących różne branże. Wśród tych ostatnich jest Ceramika Tubądzin – znany polski producent płytek ceramicznych oraz innych elementów dekoracyjnych znajdujących zastosowanie przy wyposażeniu wnętrz. Firma zakontraktowała – prezentowany na stoisku Agfa Graphics podczas tegorocznych targów Poligrafia – ploter Anapurna M2050i. Trafił on do jej zakładu produkcyjnego w Ozorkowie k. Łodzi tuż po zakończeniu poznańskiej wystawy i od tamtej pory jest z powodzeniem wykorzystywany do różnych realizacji bazujących na szkle.
Mówi Krzysztof Urban, dyrektor ds. rozwoju w firmie Ceramika Tubądzin: „Inwestycja w ploter UV wiązała się z chęcią rozszerzenia wykonywanego przez nas asortymentu o bezpośrednio zadrukowywane elementy szklane o wysokiej jakości. Technika inkjet UV umożliwiła ich realizację na poziomie akceptowalnym zarówno przez nas, jak i przede wszystkim przez naszych klientów”.
Po przeprowadzonej analizie rynkowej kierownictwo Ceramiki Tubądzin zdecydowało się na rozwiązanie zaproponowane przez Agfa Graphics. „Porównywaliśmy kilka maszyn i poza względami technicznymi – gdzie największą uwagę zwracaliśmy na jakość reprodukcji, także w zakresie odwzorowania detali, oraz zapewnianą przez dane urządzenie gamę kolorystyczną – firma Agfa Graphics ujęła nas swoim profesjonalnym podejściem. W tym miejscu słowa szczególnego uznania należą się panom Michałowi Ślizowi – dyrektorowi zarządzającemu, Przemysławowi Arabskiemu – szefowi działu inkjetowego i naszemu bezpośredniemu opiekunowi oraz Tomaszowi Zatorskiemu – kierownikowi działu serwisu. Ich operatywność i zaangażowanie w dużej mierze przyczyniły się do tego, że to właśnie ploter Anapurna M2050i jest obecnie przez nas użytkowany”.
Zakupiona przez Ceramikę Tubądzin maszyna to jeden z najchętniej kupowanych systemów druku wielkoformatowego z oferty Agfa Graphics. Ploter Anapurna M2050i cechuje wysoki poziom uniwersalności i elastyczności. Umożliwia on zadrukowywanie różnorodnych podłoży sztywnych o maksymalnym formacie 3 x 2,07 m oraz grubości do 4,5 cm. Przy mediach giętkich jedynym ograniczeniem (od strony formatu) jest szerokość zadrukowywanego podłoża – wynosi ona 2,07 m. Ploter drukuje z prędkością do 90 m2/h (w trybie ekspresowym) w sześciu kolorach (CMYKLcLm) z dodatkową bielą kryjącą lub podkładową, która sprawdza się zwłaszcza przy aplikacjach na podłożach transparentnych. Takimi są chociażby elementy szklane, stanowiące większość realizacji wykonywanych przy pomocy tego urządzenia przez Ceramikę Tubądzin.
Plany firmy zakładają coraz większe i szersze wykorzystanie plotera Agfa Graphics. Mówi Krzysztof Urban: „Obecnie znajduje on zastosowanie niemal wyłącznie przy zadrukowywaniu dekoracji szklanych, w tym listew wykonanych na bazie tego surowca. W tym miejscu warto podkreślić znakomitą jakość i szeroką kolorystykę, jaką zapewnia Anapurna M2050i. Jego niewątpliwą zaletą jest też możliwość personalizacji i wprowadzania indywidualnych elementów na specjalne życzenie klienta. Zamówienia tego typu planujemy sukcesywnie wprowadzać do naszej oferty – obecnie bowiem produkcja realizowana w ploterze Agfa Graphics trafia do ogólnej sprzedaży”.
Plany firmy zakładają również wykorzystanie plotera przy zadrukowywaniu innych podłoży. „Rozważamy produkcję z jego udziałem różnych materiałów reklamowych, znajdujących zastosowanie przy działaniach promujących nasze wyroby. Mam na myśli chociażby ekspozytory, prezentujące poszczególne kolekcje płytek ceramicznych. Wiemy, że możliwości tej maszyny są olbrzymie, wiedzą to także nasi pracownicy odpowiedzialni za tworzenie nowych kolekcji. Zakładamy zatem, że już wkrótce maszyna Agfa Graphics będzie wykorzystywana w bardziej wszechstronny sposób”.
Ceramika Tubądzin istnieje od ponad 30 lat i jest jednym z największych w naszym kraju producentów płytek ceramicznych oraz innych elementów dekoracyjnych znajdujących zastosowanie przy wyposażeniu wnętrz. Zatrudnia ponad 1000 osób, dysponuje dwoma zakładami produkującymi rocznie ponad 11 mln m2 płytek, z których ponad 20% trafia na eksport. Posiada też własne centrum dystrybucyjne oraz showrooom, gdzie można obejrzeć oferowane przez nią kolekcje. „Stale pracujemy nad rozbudową naszego portfolio i staramy się, by postrzegano nas jako dostawcę produktów prestiżowych – kontynuuje Krzysztof Urban. – Pojawienie się maszyny Anapurna M2050i oznacza dla nas możliwość wykonywania zupełnie nowych aplikacji, wcześniej niedostępnych. Część z nich już wprowadziliśmy do oferty, kolejne – będą się w niej sukcesywnie pojawiać. Z pewnością ploter Anapurna da nowe możliwości naszym projektantom. Liczymy na docenienie walorów tej maszyny przez Macieja Zienia, który od lat tworzy dla nas znakomite projekty płytek. Jest również pole do wykorzystania tego urządzenia w ramach naszej współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, której osobiście patronują jej rektor Jolanta Rudzka-Habisiak i właściciel Ceramiki Tubądzin, prezes Andrzej Wodzyński.”
Przemysław Arabski, dyrektor działu inkjetowego Agfa Graphics, dodaje: „Cieszymy się, że do grona naszych klientów dołączył tak uznany producent, jakim jest Ceramika Tubądzin. To kolejne przedsiębiorstwo produkcyjne, które zdecydowało się na wdrożenie rozwiązania Agfa Graphics bazującego na technice inkjet UV. Realizowane z jego udziałem aplikacje, jak też dalsze plany firmy związane z eksploatacją maszyny, świadczą o bardzo dużej wszechstronności modelu Anapurna M2050i. Warto w tym miejscu podkreślić, że była to już szósta w naszym kraju instalacja plotera z serii udoskonalonych urządzeń Anapurna, opatrzonych symbolem „i”. Z dużą satysfakcją odnotowujemy opinie kierownictwa firmy, dotyczące wysokiej jakości i wierności kolorystycznej, jaką zapewnia ten model. Mamy nadzieję, że z jego udziałem powstaną kolejne, prestiżowe kolekcje elementów dekoracyjnych oferowanych przez Ceramikę Tubądzin. A wszystko ku zadowoleniu jej odbiorców – zarówno z kraju jak i z zagranicy. W tym miejscu chciałbym też podkreślić profesjonalizm biznesowy wszystkich reprezentujących tę firmę osób, z którymi miałem i mam przyjemność współpracować. Wśród nich są m.in. panowie Krzysztof Urban, Tomasz Kamiński i Dariusz Kuras”.