Wśród ponad 300 wystawców zakończonych niedawno targów IFRA Expo 2011 w Wiedniu tradycyjnie znalazła się Agfa Graphics. Firma zaprezentowała podczas nich kilka nowości, dedykowanych dla branży wydawniczej, m.in. system CtP oparty na naświetlarce :Advantage N-TR XXT i urządzeniu czyszcząco-gumującym :VXCF85, pozwalający na produkcję bezodczynnikowych płyt fotopolimerowych :N-94-VCF; kolejne udoskonalenia systemu produkcyjnego :Arkitex oraz :Arkitex Eversify – zupełnie nowe rozwiązanie typu SaaS, automatyzujące procesy dostarczania treści gazetowych na urządzenia mobilne. Dla swoich klientów z branży gazetowej Agfa Graphics przygotowała praktyczną prezentację nowych płyt :N-94-VCF w wiedeńskiej drukarni Mediaprint, gdzie pracuje aż osiem systemów CtP tego producenta.
Drugiego dnia targów odbyła się także konferencja prasowa zorganizowana przez Agfa Graphics, podczas której Andy Grant, kierujący w firmie działem badawczo-rozwojowym w zakresie oprogramowania, przedstawił pokrótce wprowadzone na IFRA Expo 2011 nowości. Wśród nich szczególną uwagę zwrócił na prezentowane na stoisku rozwiązanie CtP, wychodzące naprzeciw rosnącym oczekiwaniom drukarń gazetowych, zwracających szczególną uwagę na produkcję przyjazną dla środowiska. Jego podstawę stanowi naświetlarka :Advantage N-TR XXT o wydajności 300 płyt/h. Jak zaznaczył Andy Grant, jest to jedyny dostępny na rynku gazetowym system CtP, oferujący bieżące monitorowanie i raportowanie na temat wszystkich parametrów pracy urządzenia. Zapewnia ją kamera na podczerwień zainstalowana wewnątrz naświetlarki, dostarczająca operatorowi informacji – w czasie rzeczywistym – na temat procesu obróbki płyt, eliminując ewentualne zakłócenia w produkcji.
:N-94-VCF – bezodczynnikowa płyta do różnych zastosowań gazetowych
Wiedeńskie targi były też miejscem oficjalnej premiery rynkowej kolejnej generacji bezodczynnikowych płyty fotopolimerowej dla zastosowań gazetowych i coldsetowych – :N-94-VCF. Zastąpiła ona w ofercie Agfa Graphics znaną także z polskiego rynku płytę :N-92-VCF, oferując znacznie wyższą od swojej poprzedniczki wytrzymałość, sięgającą 200 tys. egz. Jedyne czego płyta wymaga po naświetleniu, to wyczyszczenie jej specjalnym roztworem o neutralnym pH w urządzeniu :VXCF85. To ostatnie zapewnia prędkość dostosowaną do wydajności nowej naświetlarki :Advantage N-TR XXT, dzięki czemu użytkownik otrzymuje kompletne, niezwykle wydajne rozwiązanie CtP. Urządzenie :VXCF85 również pozwala na monitorowanie wszystkich procesów w trybie online za pomocą dedykowanego interfejsu.
System :Arkitex – nowości i udoskonalenia
Jako że stabilna i wydajna produkcja opiera się nie tylko na wysokiej jakości sprzęcie i materiałach eksploatacyjnych, ale też odpowiednim oprogramowaniu, na targach nie mogło zabraknąć nowości wprowadzonych przez Agfa Graphics w systemie produkcyjnym :Arkitex – jej flagowym produkcie software’owym dla branży gazetowej. Jedną z nich była nowa wersja modułu :Arkitex Portal V2, umożliwiającego włączenie klientów w proces dostarczania, korekty i zatwierdzania stron do druku. Dzięki temu narzędziu dostęp do publikacji jest możliwy przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. W nowej wersji pojawiły się m.in. udoskonalenia w zakresie tworzenia soft proofów, komunikacji między klientem i drukarnią dzięki wprowadzeniu notatek w soft proofach oraz prostsze planowanie całej publikacji.
„Centrum dowodzenia” w systemie :Arkitex stanowi moduł Director, który na targach miał swoją kolejną odsłonę, opatrzoną numerem 8. Pozwala on na zarządzanie całym procesem workflow, automatyzację wszystkich zadań oraz bieżące monitorowanie produkcji.
W module śledzenia produkcji :Arkitex Vantage wprowadzono możliwość monitorowania sprzętu (naświetlarki, wywoływarki) za pośrednictwem zdalnej kamery na podczerwień. Z kolei nowa wersja :Arkitex OptiInk zawiera funkcję „OptiColor”, pozwalającą na akceptację plików PDF przygotowanych z myślą o różnych przestrzeniach barwnych oraz ich automatyczną konwersję zgodną z wymaganiami druku coldsetowego, przy zachowaniu najwyższej jakości.
Agfa Graphics wprowadziła też nową 9. wersję RIPu :Arkitex GRAFIX – bazującego na RIP-ie Harlequin i oferującego (jako jedyny na rynku ) raster :Sublima. Nowy RIP pracuje na systemach 64-bitowych, co wpływa na wyższą wydajność produkcji i większą liczbę plików PDF, które może obsłużyć. Zaimplementowany tu raster :Sublima pozwala na odwzorowanie przestrzeni tonalnej z zakresu 1-99%, umożliwiając reprodukcję detali i najbardziej żywotnych kolorów.
Płyty :N-94-VCF i system :Arkitex Portal – praktyczne pokazy w warunkach produkcyjnych
Premiera nowych rozwiązań Agfa Graphics nie ograniczyła się jedynie do prezentacji na konferencji prasowej oraz pokazów przeprowadzanych na stoisku. Przez wszystkie dni targowe drukarze i wydawcy z całego świata, także z Polski, mogli wziąć udział w specjalnym wydarzeniu zorganizowanym wspólnie przez Agfa Graphics i jej wieloletniego użytkownika – wiedeńską drukarnię Mediaprint. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku wcześniejszych generacji płyt bezodczynnikowych, jest ona pionierem także przy wdrażaniu modelu :N-94-VCF. Płyty te są z powodzeniem użytkowane tu od pewnego czasu w produkcji, na którą składają się m.in. czołowe dzienniki austriackie Wiener Kronung i Kurier oraz 45 tytułów zewnętrznych. Mediaprint to spółka powołana przez wydawców obu wspomnianych gazet, będąca dziś największą drukarnią prasową w Austrii. W jej trzech lokalizacjach pracuje w sumie 13 maszyn zwojowych KBA oraz 11 systemów CtP, których dostawcą jest Agfa Graphics. Tylko w jej wiedeńskim zakładzie każdego dnia zadrukowanych jest 270 ról papieru.
Prezentacja, poza częścią teoretyczną, obejmowała też wizytę w dziale prepress, gdzie gościom zaprezentowano modyfikacje wprowadzone w pracujących tu wywoływarkach Agfa Graphics, pozwalające na obróbkę płyt :N-94-VCF. Z kolei w dziale zarządzania produkcją można było zapoznać się z praktycznymi aspektami pracy systemu :Arkitex Portal.
Towarzyszący polskim gościom Stefan Piotrowski, odpowiedzialny w Agfa Graphics Sp. z o.o. za segment gazetowy, powiedział: Mamy nadzieję, że nasze nowe płyty spotkają się z zainteresowaniem polskich wydawców gazetowych. Część z nich z powodzeniem stosuje w codziennej produkcji płyty :N-92-VCF, więc „przesiadka” na nowy model będzie kolejnym naturalnym krokiem. Cieszy nas też, że o wdrożeniu płyt bezodczynnikowych, zapewniających produkcję przyjazną dla środowiska, myślą kolejni użytkownicy systemów CtP z naszego kraju.
:Arkitex Eversify – „wisienka” na targowym torcie Agfa Graphics
Ze szczególnym zainteresowaniem – zarówno gości odwiedzających stoisko, jak też dziennikarzy uczestniczących w konferencji prasowej – spotkała się informacja o wprowadzeniu do oferty Agfa Graphics narzędzia :Arkitex Eversify. Jest to rozwiązanie typu SaaS (Software as a Service), automatyzujące proces dostarczania treści publikacji – przede wszystkim gazet – na różne urządzenia przenośne, takie jak tablety czy smartfony.
W pierwszym kroku treść publikacji jest dostarczana z dowolnego systemu wydawniczego przez serwer :Arkitex Eversify. Następnie dane są analizowane i automatycznie przetwarzane dzięki technologii „inteligentnego” mapowania treści i tworzenia szablonów. W rezultacie powstaje wydanie, które w razie potrzeby jest przeglądane lub edytowane. Finalna publikacja jest dostarczana do dowolnego środowiska, z którego może zostać pozyskana przez aplikację umożliwiającą jej odczyt w tablecie, e-czytniku czy smartfonie. Sterujący tym procesem program App zapewnia dynamiczne redagowanie treści, co dla czytelnika oznacza interaktywne i odmienne od standardowych wrażenia przy przeglądaniu treści gazety.
Usługa :Arkitex Eversify ma być dostępna dla europejskich wydawców od połowy 2012 roku, w Ameryce Północnej i innych regionach – nieco później. Jak zapowiedział Andy Grant, kolejne informacje na ten temat, jak również szereg innych nowości w ofercie Agfa Graphics, pojawią się na majowych targach drupa w Düsseldorfie.