Polski oddział Agfa Graphics z sukcesem zakończył swój udział w tegorocznej edycji targów RemaDays Warsaw, jakie odbywały się w połowie lutego w podwarszawskim centrum wystawienniczym Warsaw Expo. Firma zakontraktowała podczas nich kolejne wielkoformatowe systemy z serii Anapurna i Jeti, zaś prezentowany na jej stoisku ploter Anapurna H2050i LED (bazujący na cieszącej się coraz większą popularnością technologii UV LED) już wkrótce rozpocznie pracę w firmie AdRepublic z Michałowa-Reginowa k. Warszawy. Będzie to już czwarta maszyna tego modelu zainstalowana w naszym kraju od grudnia ub.r. Targi RemaDays Warsaw 2017 były też kolejną okazją do spotkań z licznymi klientami Agfa Graphics – zarówno obecnymi jak i potencjalnymi – reprezentującymi branże poligraficzno-reklamową oraz szeroko rozumiany segment przemysłowy.
Intensywny start w 2017 rok
Mówi Przemysław Arabski, dyrektor działu inkjetowego: „Udział w tegorocznej edycji RemaDays Warsaw oceniamy pozytywnie, przede wszystkim z uwagi na sporą frekwencję i duże zainteresowanie pokazywanym na stoisku ploterem Anapurna H2050i LED. Odwiedzali nas licznie zarówno obecni użytkownicy rozwiązań Agfa Graphics, z których część przymierza się do kolejnych inwestycji, jak też zupełnie nowe firmy planujące wdrożenie druku inkjetowego. Jedni i drudzy zwracają uwagę na technologię UV LED, jaka od ubiegłego roku jest sukcesywnie wprowadzana w kolejnych modelach z serii Anapurna i Jeti. Najlepszym tego przykładem był prezentowany na stoisku i cieszący się dużym zainteresowaniem przez wszystkie dni targowe ploter Anapurna H2050i LED. Już wkrótce rozpocznie on pracę w firmie, która zdecydowała się na jego zakup – AdRepublic. Co ciekawe – na targach byli z własnymi stoiskami także inni jego użytkownicy, choćby Druk Poznań czy Plexitech. To świadczy o coraz większym popycie na zaawansowane technologicznie rozwiązania – w styczniu i w lutym udało nam się zakontraktować około dziesięciu nowych urządzeń z serii Anapurna i Jeti, co jest świetnym początkiem roku”.
Anapurna H2050i LED: jakość, wydajność, ekologia
Główna atrakcja stoiska Agfa Graphics – model Anapurna H2050i LED – to rozwiązanie „hybrydowe”, umożliwiające zadrukowywanie mediów sztywnych i giętkich o szerokości maksymalnej 2,05 m z prędkością do 104 m2/h w trybie draft. W maszynie, podczas realizowanych niemal przez cały czas pokazów, zadrukowywane były różnorodne materiały, m.in. pleksi, plastik, szkło czy drewno – większość w trybie wysokiej jakości, z dużą jak na standardy rynkowe prędkością dochodzącą do 40 m2/h. Część zastosowań, jakie można realizować w tym oraz innych urządzeniach Agfa Graphics, zaprezentowano w ramach tzw. „Aplication Room” – specjalnej przestrzeni stoiska, obejmującej różne elementy wyposażenia wnętrz, wykonane z udziałem technologii inkjet UV (np. tapety ścienne, wykładzinę podłogową, krzesło czy wyroby dekoracyjne).
„Anapurna H2050i LED to jeden z nowych ploterów, bazujących na energooszczędnych promiennikach UV LED, które – obok wysokiej jakości i wydajności – stanowią o jego przewadze konkurencyjnej – kontynuuje Przemysław Arabski. – Utwardzanie wydruków w tej technologii umożliwia redukcję zużywanej energii, pozwala na zastosowanie podłoży wrażliwych na wysokie temperatury i wpływa na proekologiczność całego rozwiązania. Co więcej, promienniki oferują żywotność w zasadzie równą cyklowi życia całej maszyny; dzięki nim urządzenie nie wymaga też rozgrzewania czy schładzania – maszyna jest gotowa do użycia zaraz po włączeniu. Klienci oglądający ploter Anapurna H2050i LED w pracy i oceniający realizowane w nim wydruki nie ukrywali, że pod względem jakości, wydajności, energooszczędności i proekologiczności nasze rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne na tle konkurencji. Świadczą o tym dotychczasowe instalacje, kolejne kontrakty sfinalizowane na targach i wiele podjętych podczas tej imprezy nowych rozmów handlowych”.
Anapurna H2050i drukuje w sześciu kolorach z opcjonalną bielą. Za wysoką jakość i precyzję nanoszonego atramentu odpowiadają tu głowice Konica Minolta, które aplikują krople o wielkości zaledwie 12 pikolitrów (30 pl w przypadku bieli). W przypadku mediów sztywnych Anapurna H2050i umożliwia zadrukowywanie materiałów o maksymalnej szerokości 2,05 m oraz długości do 3,2 m (przy wersji z czterema stołami). Przy podłożach giętkich ograniczeniem jest szerokość (2,05 m), długość zależy od masy i średnicy zwoju z materiałem.
Nowe zastosowania
Przemysław Arabski zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt obecności na targach RemaDays Warsaw, w założeniu skierowanych do firm z branży poligraficznej i reklamowej: „Podobnie jak w latach ubiegłych, licznie odwiedzali nas przedstawiciele różnych gałęzi przemysłu, dla których druk cyfrowy stanowi nie tyle formę usługi świadczonej klientom zewnętrznym, ile część całego cyklu produkcyjnego. Wielu z nich odkrywa potencjał związany z możliwością zastosowania techniki inkjet UV do bezpośredniego zadrukowywania podłoży takich jak szkło, drewno, metal czy pleksi. W naturalny sposób użytkownikami maszyn z serii Anapurna i Jeti stają się więc nie tylko drukarnie cyfrowe czy agencje reklamowe, ale też przedsiębiorstwa z branż takich jak meblarska, szklarska czy wnętrzarska. Część z zakontraktowanych w tym roku maszyn trafi właśnie do nich”.
Michał Śliz, dyrektor zarządzający polskiego oddziału Agfa Graphics dodaje: „Szeroko rozumiany segment przemysłowy to dla nas naturalny kierunek rozwoju. Tworzone przez Agfa Graphics rozwiązania technologiczne – mam tu na myśli nie tylko urządzenia, ale też materiały eksploatacyjne, przede wszystkim atramenty UV –znakomicie odnajdują się poza typową branżą poligraficzno-reklamową. Cieszymy się, że zainteresowanie tej części rynku zostało po raz kolejny potwierdzone podczas tegorocznej edycji targów RemaDays Warsaw. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko, by spotkać się z nami i już dziś zapraszamy na majowe targi Fespa 2017. Z myślą o nich przygotowywane są kolejne premierowe rozwiązania, które – taką mamy nadzieję – ponownie w znaczący sposób wpłyną na rozwój rynku wielkoformatowego druku cyfrowego”.