Agfa Graphics wśród partnerów 6. Akademii Zarządzania Barwą

21. listopada w Warszawie odbyła się szósta już edycja konferencji z cyklu Akademia Zarządzania Barwą, której organizatorem jest Polski Drukarz – wydawca miesięcznika Świat Druku. W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób z całej Polski, zainteresowanych tematyką szeroko rozumianego color managementu. Jednym z partnerów Akademii była firma Agfa Graphics, a jej przedstawiciel – Maciej Baur – znalazł się wśród prelegentów konferencji.

Tegoroczna Akademia Zarządzania Barwą była jak zwykle skierowana do szerokiego grona odbiorców: fotografów, grafików, studiów DTP, studiów prepress i drukarń. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Nowości w zakresie color managementu po drupie 2012”, a jego partnerami byli czołowi dostawcy rozwiązań software’owych, materiałowych i sprzętowych wykorzystywanych w szeroko rozumianych procesach zarządzania barwą.
Wśród nich znalazła się Agfa Graphics, która od pierwszej edycji bierze aktywny udział w Akademiach Zarządzania Barwą. Maciej Baur, product manager w polskim oddziale firmy, tym razem wystąpił z referatem zatytułowanym „Dokument podstawą doskonałej barwy. Workflow dla prepressu a nowe podejście do reprodukcji barw”.

Swoją prezentację Maciej Baur rozpoczął od kilku praktycznych uwag związanych ze stosowaniem systemów zarządzania barwą, podkreślając przy tym zasadność czy wręcz konieczność ich wdrażania w nowoczesnych przedsiębiorstwach poligraficznych. Wyartykułowane w tytule wystąpienia „nowe podejście do reprodukcji barw” oparł na przykładzie innowacji wprowadzonych przez Agfa Graphics w systemie :Apogee 8.0, który miał swoją premierę na targach drupa 2012, a obecnie jest implementowany u pierwszych klientów z naszego kraju.
Maciej Baur zaznaczył, że moduł zarządzania barwą (CMS) w systemie :Apogee 8 przynosi nie tylko dalsze usprawnienia, ale też zachowuje wszystkie dotychczasowe funkcje i możliwości, do których przyzwyczaili się jego użytkownicy. Standaryzacja, którą w łatwy sposób można wprowadzić w życie stosując znormalizowany format PDF/X ułatwia zachowanie zarówno wysokiej jakości jak i założeń autora danej pracy.
„Za sprawą modułu :Apogee Preflight dokumenty są automatycznie sprawdzane i dostosowywane do wymagań prawidłowej obróbki, a następnie dokonywane są w nich stosowne konwersje – mówił Maciej Baur. – Najpierw wejściowa, do przestrzeni barwnej przewidzianej przez autora pracy, a następnie wyjściowa – do przestrzeni maszyny drukującej, użytej do realizacji zadania. Opcjonalnie można również zastosować mechanizm oszczędzania farby (moduł :Apogee InkSave) oraz wykonać kontraktową odbitkę próbną”.

Warto zaznaczyć, że moduł :Apogee Preflight, kojarzony przede wszystkim z narzędziem do wstępnej weryfikacji poprawności plików, tu posiada szereg dodatkowych funkcji. Poza weryfikacją, służy on również jako swego rodzaju korektor błędów i zaniedbań autorów dokumentów. Dotyczy to także zarządzania barwą, jeśli chodzi o podłączanie stosownych profili ICC do obiektów oraz określania wyjściowego celu interpretacji (Document Output Intent).

Na zakończenie Maciej Baur poinformował, że w grudniu firma Agfa Graphics planuje zorganizowanie specjalnej telekonferencji, podczas której będzie można – nieodpłatnie – zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi funkcjami i charakterystyką modułu CMS, wchodzącego w skład systemu :Apogee 8. Wszyscy zainteresowani udziałem w telekonferencji są proszeni o przesyłanie swoich zgłoszeń do końca listopada na adres mailowy maciej.baur(at)agfa.com.