Podczas tegorocznych targów drupa w ofercie Agfa Graphics pojawiło się wiele nowych, innowacyjnych rozwiązań dedykowanych różnym segmentom branży poligraficznej. Wśród nich znalazły się m.in. światowe premiery w obszarze cyfrowego prepressu: workflow produkcyjny Apogee 10, nowej generacji płyty termoczułe Energy Elite Eco, pełnoformatowe naświetlarki Avalon N8-90 i Avalon B8, nowe modele gazetowych systemów CtP (Advantage Essentials N i Advantage N-PL) oraz proekologiczna wywoływarka Arkana, minimalizująca ilość chemii niezbędnej do wytworzenia formy drukowej. Jak wynika z zapowiedzi przedstawicieli firmy, ta ostatnia ma stanowić prawdziwy przełom, zarówno pod względem wydajności, jak też opłacalności działań w obszarze cyfrowej przygotowalni offsetowej.
Arkana i Energy Elite Eco: proekologiczna produkcja form drukowych
Mówi Michał Śliz, dyrektor generalny polskiego oddziału Agfa Graphics: „Arkana wprowadza proces produkcji form drukowych na zupełnie nowy poziom i jest rozwiązaniem unikalnym w skali całego rynku. Jego projekt bazuje na kaskadowej budowie znanej z dedykowanego na rynek gazetowy urządzenia Attiro Zapewnia ono o wiele czystszą, a przez to bardziej proekologiczną, wydajniejszą i tańszą metodę wytwarzania form drukowych. Mamy przekonanie, że może być to prawdziwy hit wśród drukarń offsetowych, działających na rynkach akcydensowym czy też opakowaniowym, zwłaszcza w połączeniu z nowej generacji płytą Energy Elite Eco”.
Energy Elite Eco to niewymagająca wypalania, pozytywowa płyta termoczuła dedykowana dla produkcji wysokonakładowej. Wpisuje się ona w strategię Agfa Graphics przyjętą w odniesieniu do jej rozwiązań prepressowych, sygnowaną symbolem ECO3 (pochodzącym od początkowych liter słów: ekologia, ekonomia, ekstra wygoda w użytkowaniu). Zastosowano w niej innowacyjną, podwójną powłokę, co – jak zapewnia producent – czyni Energy Elite Eco płytą niezwykle odporną, a przy tym niewymagającą wypalania wstępnego ani finalnego. Oferuje jednocześnie wysoką czułość, będąc kompatybilną ze wszystkimi wysokowydajnymi naświetlarkami CtP. Realizowane z jej udziałem nakłady sięgają 600 tys. odbitek (bądź 150 tys. przy zastosowaniu farb UV). Płytę można stosować do różnych aplikacji i w różnych warunkach drukowania. Zdaniem Agfa Graphics zapewnia ona fotorealistyczną jakość reprodukcji i jest kompatybilna z różnymi rastrami (m.in. Sublima o liniaturze 340 lpi oraz stochastycznym FM10). Energy Elite Eco pozwala na pokrycie obrazu w zakresie 1-99%, bez utraty punktu.
Jak zapewnia producent, przy zastosowaniu standardowej wywoływarki nowa płyta umożliwia redukcję ilości generowanych odpadów nawet o 25%. Co więcej, jej stosowanie wydłuża żywotność kąpieli, ułatwia utrzymanie wywoływarki w czystości oraz zwiększa wysokość realizowanych nakładów. Energy Elite Eco dedykowana jest na rynki produkcji arkuszowej, heatsetowej oraz UV.
Jej zalety stają się jeszcze bardziej widoczne przy zastosowaniu płyty w nowo wprowadzonej do oferty Agfa Graphics, proekologicznej wywoływarce Arkana. Wyposażona ona została w niewielki zbiornik na wywoływacz, w znaczący sposób redukując konieczność uzupełniania środków chemicznych oraz obniżając ich ilość niezbędną w procesie powstawania formy drukowej. Zastosowany tu kaskadowy system dozowania roztworu gumującego, oznacza całkowite wyeliminowanie wody z procesu płukania płyty. Jej funkcję przejmuje wspomniany roztwór gumujący, który odpowiada za wymycie płyty oraz spełnia rolę ochronną tworząc specjalną powłokę zabezpieczającą.
Jak zapewnia Eddy De Dobbeleer – menedżer ds. marketingu termicznych systemów CtP w belgijskiej centrali Agfa Graphics, zastosowana tu nowa technologia wywoływania nie tylko eliminuje wodę z procesu płukania płyty, ale też – w porównaniu z innymi systemami dostępnymi na rynku – redukuje nawet o 50% ilość odpadów generowanych podczas procesu tworzenia formy drukowej: „To jednak nie wszystko. Większa żywotność kąpieli znacząco obniża częstotliwość konserwacji wywoływarki, a czystsza chemia stosowana w całym procesie redukuje czas niezbędny na doprowadzenie urządzenia do stanu używalności. System umożliwia produkcję do 80 płyt B1 w ciągu godziny, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla wysokonakładowych środowisk produkcyjnych, wymagających wydajnego i niezawodnego rozwiązania CtP. Arkana oznacza dla drukarń oszczędności czasowe i finansowe, czyniąc proces tworzenia form drukowych bardziej ekologicznym i łatwiejszym”.
Michał Śliz dodaje: „Wspomniana wcześniej płyta Energy Elite Eco jest kompatybilna ze wszystkimi standardowymi wywoływarkami płyt, ale właśnie w połączeniu z systemem Arkana tworzy optymalne i niespotykane u innych dostawców rozwiązanie CtP”.
Nowe naświetlarki w formacie B1 i rozszerzone portfolio dla segmentu VLF
Z myślą m.in. o nowych proekologicznych płytach Energy Elite Eco oraz innowacyjnej wywoływarce Arkana oferta Agfa Graphics w obszarze cyfrowego prepressu została wzbogacona o kolejne modele pełnoformatowych naświetlarek CtP pracujących w technologii termicznej. Oba rozwiązania były prezentowane na stoisku Agfa Graphics, wzbudzając duże zainteresowanie zwiedzających, także z Polski. Szczególną uwagę przykuwała – anonsowana przez producenta jako najszybsze na rynku rozwiązanie w formacie B1 – naświetlarka Avalon N8-90. Dostępna w trzech wariantach prędkości (E, S i XT), wyposażona została w najnowsze głowice naświetlające GLV, zapewniające wysoką jakość reprodukcji i wydajność do 70 płyt/h. Warto dodać, że jeszcze w trakcie trwania targów drupa 2016 polski oddział Agfa Graphics sfinalizował dwa kontrakty na dostawę systemów CtP bazujących na naświetlarce Avalon N8-90.
Europejską premierę na targach drupa 2016 miał z kolei model Avalon B8-24, dostępny w dwóch wersjach (S oraz XT) i będący rozwiązaniem klasy entry level. W jego przypadku ładowanie płyt odbywa się ręcznie, natomiast wydajność całego rozwiązania CtP można zwiększyć łącząc naświetlarkę – w trybie online – z wywoływarką bądź urządzeniem gumującym. Avalon B8-24 to tzw. rozwiązanie uzasadnione ekonomicznie, szczególnie atrakcyjne przy zastosowaniu w nim bezodczynnikowych płyt z rodziny Azura.
Oba nowe modele naświetlarek Avalon, podobnie jak wszystkie systemy CtP marki Agfa Graphics, są sterowane najnowszą wersją workflow produkcyjnego Apogee 10, która również miała premierę na targach drupa 2016.
„Naświetlarka to „serce” każdego systemu CtP – mówi Michał Śliz – więc nasi klienci z Polski, zarówno obecni jak i potencjalni, pilnie wypatrują kolejnych nowości rynkowych w tym obszarze. Chodzi zwłaszcza o rozwiązania zwiększające wydajność, a tym samym – wpływające na ekonomikę prowadzonej działalności. Stąd duże zainteresowanie nowymi modelami z serii Avalon, zwłaszcza zaawansowanym Avalon N8-90, którego prędkość – w połączeniu z płytami Energy Elite Eco i wywoływarką Arkana – może stanowić o sile i przewadze konkurencyjnej potencjalnego użytkownika. Mamy nadzieję, że już w pierwszych miesiącach po targach drupa 2016 uda nam się zrealizować kontrakty zarówno na nowe urządzenia, jak też na wdrożenie nowych płyt termoczułych”.
Z myślą o drukarniach użytkujących maszyny wielkoformatowe firma wprowadziła do oferty bezodczynnikową płytę Azura TU w formacie VLF o grubości 0,4 mm oraz kompatybilny z nią system czyszcząco-gumujący Azura CX150, generujący – jak zapewnia producent – minimalną ilość odpadów dzięki zoptymalizowanemu zużyciu gumy oraz niewymagający wody.
Software dla prepressu: kierunek – „chmura”
Targi drupa 2016 przyniosły światową premierę najnowszej wersji sztandarowego workflow produkcyjnego Agfa Graphics dla drukarń akcydensowych i opakowaniowych – Apogee 10. Oferuje on wygodny i intuicyjny interfejs, nowe opcje zapewniające wyższą wydajność działań, które – to zupełna nowość – można obecnie realizować w „chmurze”. Wszystko za sprawą modułu Apogee Cloud, dzięki któremu – zamiast instalowana stacjonarnej licencji oprogramowania workflow – staje się ono dostępne jako usługa typu SaaS, zarządzania przez specjalistów Agfa Graphics. Jak zapewnia producent, jest to unikalna w skali całego rynku usługa, eliminująca po stronie klienta konieczność wdrażania dedykowanego oprogramowania czy inwestowania w infrastrukturę.
Jeżeli chodzi o funkcjonalność nowej wersji Apogee 10, producent zwraca szczególną uwagę na takie moduły jak: udoskonalony Digital Quick Strip, większe wsparcie dla przygotowania różnych wersji zlecenia jako oddzielnych prac (Versioning), zintegrowanie technologii IntelliTune (do automatycznej korekty zdjęć i poprawy ich jakości) oraz portalu Apogee WebApproval, umożliwiającego zdalną komunikację drukarni/studia prepress z klientami. Warto również wspomnieć, że Apogee 10 wykorzystuje najnowszą wersję silnika rastrującego Adobe PDF Print Engine.
Z systemem workflow zintegrowana jest nowa, realizowana w „chmurze” usługa wymiany plików – PrintSphere. Dzięki niej drukarnie mogą w zestandaryzowany sposób wymieniać się plikami ze swoimi klientami, współpracownikami czy partnerami biznesowymi. PrintSphere może też spełniać rolę cyfrowego archiwum wcześniej zrealizowanych zleceń. Serwis jest dostępny poprzez dedykowaną stronę internetową www.printsphere.com bądź też za pośrednictwem dostarczanych klientom aplikacji działających zarówno na platformach stacjonarnych (Windows, Mac) jak i w urządzeniach mobilnych.
PrintSphere stanowi naturalne rozwinięcie innych, bazujących na technologii cloud computing narzędzi stworzonych przez Agfa Graphics, takich jak StoreFront – oprogramowanie do tworzenia sklepów internetowych, którego najnowsza wersja 3.1 także była prezentowana na targach drupa 2016.
Gama prepressowych rozwiązań software’owych Agfa Graphics została niedawno rozbudowana o pakiet Arziro, dedykowany na rynek zabezpieczeń produktów masowego użytku. Demonstrowany zarówno na stoisku producenta, jak też w ramach specjalnej przestrzeni wystawienniczej Touchpoint Packaging (zlokalizowanej w pawilonie nr 12), składa się z kilku modułów. Jednym z nich jest Arziro Design, przeznaczony do tworzenia zabezpieczeń w przygotowywanych projektach.
Rozwiązania gazetowe: automatyzacja i ekonomika
Targi drupa 2016 przyniosły również ważne premiery w części portfolio Agfa Graphics skierowanej do drukarń prasowych. Z myślą o drukarniach wysokonakładowych, oczekujących coraz szybszych i bardziej wydajnych rozwiązań, firma wprowadziła na rynek model Advantage N-PL o wydajności do 400 płyt/h. Posiada on opcje podawania płyt bezpośrednio ze zintegrowanego modułu paletowego, co pozwala na nieprzerwaną produkcję nawet 3,1 tys. form drukowych. Natomiast do drukarń gazetowych dysponujących mniejszymi środkami finansowymi skierowane są dwa niskobudżetowe (klasa entry-level) rozwiązania CtP z serii Advantage N Essentials, oferowane w wersjach półautomatycznej i w pełni zautomatyzowanej.
Mówi Stefan Piotrowski, odpowiedzialny za rynek prasowy w polskim oddziale Agfa Graphics: „Tym samym nasza firma wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom przeżywającego niełatwy okres rynku produkcji prasowej, bądź też realizowanej na typowych podłożach gazetowych. Advantage N Essentials to rozwiązania, dzięki którym niejako wracamy do korzeni CtP, oferując jednocześnie uzasadnione ekonomicznie, a przy tym zapewniające wysoką jakość i niezawodność systemy produkcji form drukowych”.
Na targach drupa 2016 nie mogło zabraknąć nowości software’owych Agfa Graphics dedykowanych na rynek prasowy. Firma zademonstrowała najnowszą wersję workflow produkcyjnego Arkitex Production 2.0, bazującego na zintegrowanym interfejsie i informującego operatora o wszystkich realizowanych procesach. Jego nowe, kluczowe funkcje to: bazujące na przeglądarce internetowej narzędzie do planowania, intuicyjny moduł Plate Layout Manager, udoskonalona opcja śledzenia produkcji (oparta o kody kreskowe) oraz zintegrowane wstępne ustawianie kałamarzy farbowych. Dzięki pracy w języku HTML5, do systemu Arkitex Production można uzyskać dostęp z dowolnego komputera wyposażonego w przeglądarkę internetową.
Z myślą o tzw. publikacjach mobilnych Agfa Graphics promowała na targach najnowszą, udoskonaloną wersję rozwiązania Eversify, umożliwiającego dostosowanie treści redakcyjnych na różne platformy przenośne, m.in. tablety czy smartfony oraz z myślą o „klasycznych” serwisach internetowych. Cieszy się ono coraz większym zainteresowaniem wśród wydawców prasowych z całego świata i jest – podobnie jak coraz większa rzesza rozwiązań software’owych Agfa Graphics – dostępne jako usługa SaaS. Jego największą zaletą jest interaktywna i angażująca odbiorcę komunikacja wydawcy z czytelnikiem, będąca – zdaniem dostawcy rozwiązania – podstawą działania współczesnych wydawców prasowych.