Ploter Agfa :Anapurna M2050 w łódzkiej firmie Arsa

Spośród oferowanych przez Agfa Graphics rozwiązań w zakresie wielkoformatowego druku inkjetowego, największym przebojem rynkowym ubiegłego roku – także w Polsce – okazał się model :Anapurna M2050. To wszechstronne urządzenie znalazło w naszym kraju kolejnych użytkowników, przede wszystkim wśród przedsiębiorstw reprezentujących szeroko rozumianą branżę poligraficzno-reklamową. Jednym z nich jest firma Arsa z Łodzi, w której system :Anapurna M2050 pracuje od listopada ub.r.

Arsa istnieje od dziesięciu lat, działalność rozpoczynała od świadczenia usług w zakresie grafiki oraz małej poligrafii. Z czasem w jej ofercie pojawił się m.in. druk offsetowy i cyfrowy małoformatowy, a przed pięcioma laty – także wielkoformatowy solwentowy. Firma działa w dwóch lokalizacjach w centrum Łodzi, specjalnie z myślą o usługach druku wielkoformatowego wynajęty został lokal przy ul. Zachodniej. Tu – poza wspomnianym ploterem solwentowym – pracuje od listopada 2012 roku także system :Anapurna M2050.
O historii jego zakupu opowiada Mariusz Pająk, który wraz z żoną Martą jest właścicielem firmy Arsa: „Obserwujemy uważnie trendy rynkowe i widzimy coraz większe zapotrzebowanie na usługi drukowania w technologii UV, zarówno na mediach sztywnych jak i giętkich. O ploterze tego rodzaju myśleliśmy już jakiś czas temu, jednak inwestycję udało się zrealizować dopiero w zeszłym roku, m.in. dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa”.
„Zakup plotera UV to nie tylko szersze spektrum możliwości, co widzimy już dziś – po realizacji pierwszych zleceń – ale też większa trwałość prac i przyjazność dla środowiska naturalnego – dodaje Marta Pająk. – Dziś jeszcze przepisy w tym zakresie nie są bardzo restrykcyjne, ale polityka unijna jest tu coraz bardziej wymagająca i wkrótce także polskie firmy będą musiały się do niej dostosować. My ten krok postanowiliśmy uczynić wcześniej”.

Przed podjęciem decyzji o wyborze dostawcy i modelu, właściciele firmy Arsa porównywali różne urządzenia dostępne na polskim rynku. Jak zgodnie twierdzą, za rozwiązaniem Agfa Graphics przemawiała przede wszystkim jego wielofunkcyjność i wszechstronność, którą doceniło już wiele innych firm, nie tylko z polskiego rynku. „Rozmiary tego plotera pozwalają na bezpośrednie zadrukowywanie płyt PCV czy pleksi o formacie nawet 6 m2 – podkreśla Mariusz Pająk. – Jego uniwersalność pozwala na wykorzystywanie bardzo różnorodnej gamy podłoży drukowych, zarówno elastycznych jak i sztywnych, z którymi mamy zamiar sporo poeksperymentować. Co ciekawe, sprawdza się ono także przy zadrukowywaniu niewielkich przedmiotów, jak gadżety czy opakowania na płyty CD”.
Ploter :Anapurna M2050 oferuje maksymalny format zadruku 2,05 x 3 m, przy materiałach giętkich jedynym ograniczeniem jest ich szerokość (2,07 m). Zastosowano tu innowacyjne głowice drukujące w sześciu kolorach (CMYK, jasny cyjan, jasna magenta) oraz dodatkowy moduł nanoszący biel, wykorzystywaną jako kolor podkładowy lub kryjący. Niezależnie od stosowanego podłoża urządzenie pracuje z prędkością do 53 m2/h, maksymalna rozdzielczość wynosi 1440 dpi. Zapewnia dzięki temu jakość i wydajność oczekiwaną przez właścicieli firmy Arsa: „Część stałych klientów już zamówiła u nas prace realizowane w nowym ploterze, ale co równie ważne – właśnie dzięki niemu i jego unikalnym cechom udało nam się pozyskać także nowych zleceniodawców – podkreśla Marta Pająk. – Wśród wykonanych na nim prac znalazły się m.in. elementy ozdobne, zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne, dla dwóch łódzkich restauracji. Zakładamy, że tego rodzaju zlecenia, związane z indywidualną, możliwą jedynie przy technologii cyfrowej, grafiką wnętrz będą stanowiły spory procent zleceń. Chcemy też zainteresować tą technologią firmy z innych branż, choćby producentów mebli”.

Właściciele firmy Arsa przyznają, że przy wypromowaniu oferty usług świadczonych w ploterze :Anapurna M2050, a przede wszystkim przy uświadomieniu klientów o jego możliwościach, czeka ich wiele pracy. „Nasza oferta jest bardzo szeroka, dzięki czemu współpracujemy z licznymi firmami, głównie odbiorcami końcowymi, choć są wśród nich także agencje reklamowe – mówi Mariusz Pająk. – Większość z nich nie zdaje sobie sprawy, jak niebagatelne możliwości niesie ze sobą technologia UV, głównie pod względem bezpośredniego zadrukowywania mediów sztywnych. Powoli zapoznajemy ich z możliwościami tego plotera, zaś pod odpowiednim zaadoptowaniu pomieszczeń w nowym lokalu chcemy sukcesywnie organizować szkolenia i prezentacje. Jesteśmy bowiem przekonani, że nic tak nie działa na wyobraźnię, jak demonstracja technologii „na żywo” i pokazanie w praktyce, że w tej samej maszynie można z powodzeniem zadrukować pleksi, płytkę PCV, ale też drewno, szkło czy ceramikę. Duże wrażenie na klientach zrobiła jedna z naszych pierwszych prac: wykonany na przezroczystej płycie pleksi nadruk w kolorach CMYK z dodatkową bielą podkładową. Tego rodzaju zlecenia można wykonać w jednym przebiegu tylko w urządzeniach takich jak na przykład :Anapurna M2050”.
Adriana Piotrowska, regionalny kierownik sprzedaży w dziale inkjet firmy Agfa Graphics, dodaje: „Cieszymy się, że właściciele firmy Arsa docenili możliwości i zalety naszego rozwiązania, dołączając tym samym do coraz liczniejszego grona polskich użytkowników plotera :Anapurna M2050. Jesteśmy przekonani, że jego jakość, wydajność i niezawodność przyciągną do niej nowych klientów, a dotychczasowym pozwolą na zaproponowanie dodatkowych, dotychczas niedostępnych usług.”