Systemy drukowania wielkoformatowego Agfa Graphics na targach drupa 2016: premierowe rozwiązania, nowe funkcjonalności, prestiżowa nagroda EDP Award dla plotera Jeti Mira

Znaczną część stoiska Agfa Graphics na tegorocznych targach drupa 2016 zajęły rozwiązania z zakresu wielkoformatowego druku cyfrowego, bazującego na technice inkjet UV. Światową premierę miał tu wszechstronny ploter Anapurna H2500i LED, umożliwiający zadrukowywanie mediów sztywnych i giętkich o szerokości do 2,5 m. Duże zainteresowanie towarzyszyło prezentacjom znanych – także z polskiego rynku – ploterów Jeti Mira (który wyposażono w opcjonalny moduł drukowania „z roli na rolę”) oraz Jeti Tauro, pokazanego w wersji w 3 zautomatyzowanej. Pierwszy z wymienionych otrzymał podczas targów miano „Najlepszego urządzenia płaskiego/hybrydowego o wydajności do 250 m2/h” w konkursie EDP Award, organizowanym przez European Digital Press Association. Uzupełnienie targowego portfolio Agfa Graphics w zakresie sprzętu dla drukarń wielkoformatowych stanowił ploter tnący Acorta. Drupa 2016 była też miejscem premiery najnowszej wersji systemu workflow, sterującego produkcją wielkoformatową – Asanti 3.0.

Anapurna H2500i LED – światowa premiera na targach drupa 2016.

Anapurna H2500i LED

Podczas targów drupa 2016 światową premierę miał ploter Anapurna H2500i LED

Największą atrakcją części stoiska Agfa Graphics dedykowanej rozwiązaniom na rynki sign & display oraz przemysłowego druku inkjetowego był debiutujący w Düsseldorfie ploter Anapurna H2500i LED. To pierwszy przedstawiciel nowej serii urządzeń wielkoformatowych Agfa Graphics, wyposażonych – zamiast tradycyjnych lamp rtęciowych – w promienniki LED. Jak zapewnia Przemysław Arabski, szef działu inkjetowego Agfa Graphics, prezentacjom tego urządzenia towarzyszyło wyjątkowe zainteresowanie: „W sumie przez 10 dni targów odbyło się ponad 200 indywidualnych pokazów tego plotera. Największym „magnesem” była rzecz jasna zastosowana w nim technologia UV LED. Dzięki znacząco niższej temperaturze niezbędnej do utrwalania wydruków – rzędu 25-30 stopni Celsjusza – pozwala on na zastosowanie o wiele szerszego spektrum podłoży, także cienkich, wrażliwych na wysoką temperaturę. Wyeliminowano w nim także szereg elementów mechanicznych, niezbędnych w przypadku klasycznych lamp rtęciowych. Jednak największą jego zaletą jest żywotność promienników LED, oceniana na cały okres eksploatacji maszyny. Oznacza to brak konieczności wymiany tych newralgicznych dla każdego plotera elementów eksploatacyjnych. W konsekwencji użytkownik otrzymuje do dyspozycji wszechstronny, energooszczędny i elastyczny system drukujący”.
Anapurna H2500i LED to ploter hybrydowy, zadrukowujący sztywne i giętkie podłoża o szerokości maksymalnej 2,5 m. Maszyna drukuje w trybie CMYKLcLm z dodatkową bielą. Ta ostatnia może być aplikowana w różnych wariantach: przed lub po nadruku wielokolorowym, do nanoszenia elementów wybiórczo bądź w tzw. trybie kanapkowym (kolor/biel/kolor). Ploter pracuje z prędkością do 115 m2/h (w trybie „draft”), a na jego wydajność dodatkowo wpływa opcjonalny, zautomatyzowany system podawania arkuszy.

Jeti Mira – z opcją „z roli na rolę” i nagrodą EDP Award 2016

Jeti Mira

Ploter Jeti Mira został uhonorowany nagrodą EDP Award 2016 w kategorii za “Najlepsze urządzenie płaskie/hybrydowe o prędkości do 250 m2/h

Dużą popularnością podczas targów drupa 2016 cieszyły się prezentacje ploterów Agfa Graphics, jakie stosunkowo niedawno pojawiły się w ofercie tego producenta. Jednym z nich jest Jeti Mira – ploter płaski, który jest systematycznie udoskonalany i wzbogacany o nowe opcje. Podczas targów demonstrowany był z opcjonalnym systemem drukowania „z roli na rolę”, który można dostawić i uruchomić w trybie „plug & play”. Przemysław Arabski tłumaczy: „Oznacza to, że operator może w dowolnej chwili skorzystać z opcjonalnego modułu RTR, by zrealizować zlecenie wymagające podłoża giętkiego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, umożliwiające – w razie potrzeby – zadrukowanie zwoju z materiałem o szerokości do 2,05 m. To zresztą nie jedyna opcja usprawniająca obsługę plotera. Zarówno obecni jak i potencjalni użytkownicy podkreślają zalety funkcji „print & prepare”. Kolejne podłoże jest tu wprowadzane do urządzenia, podczas gdy po drugiej stronie stołu kończy się zadrukowywanie wcześniejszego zlecenia. Warunkiem jest to, aby oba media miały jednakową grubość, która w przypadku modelu Jeti Mira wynosi maksymalnie 5 cm”.
Ploter ten – w przypadku mediów sztywnych (płaskich) – zadrukowuje materiały w formacie do 2,7 x 3,2 m. Wariant ten jest możliwy przy zastosowaniu dwóch stołów, co nie tylko zwiększa powierzchnię zadruku, ale też pozwala zoptymalizować rozłożenie użytków. „Wszystkie te funkcje czynią Jeti Mira najbardziej wydajnym i wszechstronnym urządzeniem drukującym w swojej klasie” – mówi Przemysław Arabski.
Podobnego zdania byli jurorzy tegorocznej edycji konkursu EDP Award, którzy uznali Jeti Mira za najlepszy ploter w kategorii „płaskich urządzeń wielkoformatowych o wydajności do 250 m2/h”. Nagroda została uroczyście wręczona przedstawicielom Agfa Graphics podczas targów drupa 2016. Konkurs EDP Award jest dorocznie organizowany przez European Digital Press Association – europejskie stowarzyszenie, zrzeszające magazyny poświęcone technologiom cyfrowym.

Jeti Tauro – 3/4 automat

Jeti Tauro

Ploter Jeti Tauro został na targach zaprezentowany w wersji w 3/4 zautomatyzowanej

Kolejną atrakcją prezentowaną przez Agfa Graphics był wysokowydajny, hybrydowy ploter Jeto Tauro, który na targach pracował w wersji w 3 zautomatyzowanej. Wszystko za sprawą systemów podawania i odbierania materiałów, jakie opcjonalnie można w nim zastosować. Dzięki temu znacząco zwiększono całkowitą wydajność urządzenia, sięgającą 400 m2/h w trybie jednoprzebiegowym. Mówi Przemysław Arabski: „Zwiększona automatyzacja, wyższa wydajność oraz optymalizacja jakości w poszczególnych trybach to kluczowe udoskonalenia, jakie pojawiły się w modelu Jeti Tauro. Polscy klienci, biorący udział w targowych prezentacjach, byli pod dużym wrażeniem jakości wydruków uzyskiwanych w trybie „production”, w jakim maszyna uzyskuje prędkość do 137 m2/h. Zainteresowanie także tym rozwiązaniem wśród rodzimych klientów rośnie – na naszym rynku pracują już trzy urządzenia Jeto Tauro”.

Asanti 3.0 – centrum sterowania ploterami Agfa Graphics
Podczas targów drupa 2016 na rynek została wprowadzona najnowsza wersja systemu workflow, dedykowanego na rynek druku wielkoformatowego – Asanti 3.0, oferująca kilka istotnych funkcjonalności. Jedną z nich jest możliwość dzielenia na bryty – tzw. tiling. Mówi Krzysztof Sadziński, Presales Manager w polskim oddziale Agfa Graphics: „Dotychczas użytkownicy Asanti korzystali z rozwiązania zewnętrznego – plug-inu do programu Acrobat. Obecnie mają do dyspozycji natywne, wbudowane w system narzędzie, pozwalające nie tylko na sprawne dzielenie pracy na bryty, ale także zapewniające kontrolę nad różnymi działaniami, choćby – ponownym łączeniem poszczególnych części zlecenia”.
Kolejna nowa funkcjonalność związana jest z opcją DQS, uwzględniającą większą liczbę jednakowych obiektów przetwarzanych w ramach tej samej pracy. „Wprowadzono tu mechaniczne ich powielanie, upraszczając proces rastrowania i skracając czas potrzebny na przetworzenie pliku gotowego do drukowania” – dodaje Krzysztof Sadziński.
Asanti 3.0 jest kompatybilny z nowymi ploterami, jakie sukcesywnie pojawiają się w ofercie Agfa Graphics, m.in. najnowszym modelem – Anapurna H2500i LED. System oferuje też wsparcie dla – znanej choćby z urządzenia Jeti Mira – funkcji „print & prepare”.
Przez cały okres trwania targów w części stoiska Agfa Graphics poświęconej rozwiązaniom software’owym odbywały się indywidualne prezentacje systemu Asanti 3.0. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem, także ze strony klientów z Polski. Pokazy obejmowały m.in. pracujące w „chmurze” oprogramowanie do tworzenia sklepów internetowych – Apogee StoreFront (którego najnowsza wersja 3.1 niedawno pojawiła się na rynku).

Różnorodność aplikacji

Zastosowania

Zwiedzający stoisko Agfa Graphics goście mogli zapoznać się z wieloma, także nietypowymi aplikacjami, do których wykonania wykorzystano technikę inkjet UV

„We Embody Print” („Ucieleśniamy druk”) – pod takim hasłem przebiegała obecność Agfa Graphics na tegorocznych targach drupa 2016. Akcenty z nim związane były widoczne w wielu miejscach firmowego stoiska, które w części zostało zbudowane z elementów zadrukowanych w ploterach z rodziny Jeti i Anapurna. Zwiedzający je goście mogli zapoznać się z wieloma, także nietypowymi aplikacjami, do których wykonania wykorzystano technikę inkjet UV. Zrealizowano je na różnorodnych podłożach, które – poza standardowymi zastosowaniami – wykorzystano również do bardzo nietypowej produkcji: butów sportowych, piłek do koszykówki czy butelek na napoje.
„Dzięki ciągłym udoskonaleniom plotery Agfa Graphics umożliwiają zadrukowywanie coraz szerszego spektrum podłoży. Najlepszym tego przykładem jest model Anapurna H2500i LED. Cieszymy się, że nasza oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony licznie odwiedzających targi drupa 2016 gości z Polski. Podczas wystawy podpisaliśmy kilka listów intencyjnych na dostawę ploterów Jeti i Anapurna do kolejnych polskich klientów, więc udział w targach drupa 2016 – także w kontekście sprzedażowym – możemy uznać za bardzo udany” – podsumowuje Przemysław Arabski.