\Zakład produkcyjny Agfa Graphics w Leeds został uhonorowany nagrodą MX (Manufacturing Excellence) przyznawaną przez Institution of Mechanical Engineers producentom działającym w zgodzie z polityką zrównoważonego rozwoju. Wyróżnienie, sponsorowane przez firmę konsultingową Arup, uroczyście wręczono przedstawicielom Agfa Graphics podczas styczniowej gali w hotelu Park Lane Dorchester.
Na swojej stronie internetowej firma Arup tak tłumaczy fakt sponsorowania nagrody MX: Przedsiębiorstwa, które są w stanie produkować najwyższej klasy wyroby, przy użyciu proekologicznych procesów, powinny być postrzegane jako modelowe. Zasługują one na nasz podziw za swoje osiągnięcia, które należy propagować na szerszą skalę.
Ta nagroda to dla nas zaszczyt, gdyż potwierdza koncentrację Agfa Graphics na działaniach zgodnych z polityką zrównoważonego rozwoju – mówi Dominiek Arnout, wiceprezes Agfa Graphics ds. operacyjnych. – Nagradzając jedną z fabryk produkcyjnych, przemysł wytwórczy docenił nasze nieustanne zaangażowanie w działania korzystne dla środowiska naturalnego, ludzi oraz społeczności, której częścią jest Agfa Graphics.
Poza certyfikatem jakości ISO 9001, Agfa Graphics wdraża w swoich zakładach produkcyjnych na całym świecie liczne działania zgodne z polityką zrównoważonego rozwoju: w zakresie zarządzania energią, spraw społecznych, a także zgodności z SH&E (Safety Health & Environment). Wszystkie zakłady Agfa Graphics działają zgodnie z lokalnymi wytycznymi i regulacjami, spełniając normy w zakresie zarządzania środowiskowego (ISO 14001), bezpieczeństwa i higieny pracy (OHSAS18001). Co więcej, wdrażając SERP – globalny program zrównoważonego rozwoju i redukcji energii – firma chce się przygotować na nadchodzące zmiany i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynkowym bazujących na światowych standardach.
Mówi Dominiek Arnout: Jako proekologiczny producent, Agfa Graphics będzie w stanie dostarczać na rynek właściwe wyroby. W szczególności dotyczy to rynku poligraficznego, gdzie druk zgodny ze środowiskiem naturalnym staje się niezwykle ważną kwestią. Dowodzą tego choćby inicjatywy podejmowane przez wielu czołowych graczy z branży poligraficznej i wydawniczej, mające na celu redukcję emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla. Warto również zwrócić uwagę na liczne zapowiedzi rozwiązań w zakresie proekologicznej produkcji medialnej, będące jednym z tematów wiodących targów drupa 2012. Rozwiązaniem, w którego powstanie zaangażowana jest fabryka w Leeds, jest choćby zdobywająca wiele nagród branżowych płyta offsetowa :Azura TS. Stosowany przy jej obróbce, oparty na wodzie proces czyszczenia, w porównaniu z konwencjonalną chemiczną obróbką płyt, redukuje ilość powstałych odpadów o około 80%.
Strategia Agfa Graphics w zakresie polityki zrównoważonego rozwoju, opierająca się na ciągłych innowacjach, znakomicie wpisuje się w to ważne dla całej branży poligraficznej zagadnienie. Zakłada ona również usprawnienie wszystkich działań podejmowanych w zakładach produkcyjnych firmy i objęcie ich wspólnym zarządem, a także stworzenie synergii między poszczególnymi fabrykami.
Wszystkie nasze zakłady produkcyjne z pewnością skorzystają na pracy, jaka została wykonana w Leeds i która doprowadziła do uzyskania przez ten zakład nagrody MX. Stanie się tak m.in. za sprawą wymiany doświadczeń i wprowadzenia w innych lokalizacjach najlepszych praktyk, z powodzeniem stosowanych w naszym brytyjskim zakładzie – dodaje Graham Cooper, menedżer ds. polityki zrównoważonego rozwoju w firmie Agfa Graphics.