AB Druk kolejnym użytkownikiem proekologicznego systemu CtP firmy Agfa Graphics

Firma AB Druk z Tomaszowa Mazowieckiego to kolejny polski użytkownik systemu CtP Agfa Graphics, bazującego na technologii bezodczynnikowych płyt Azura TS. Inwestycja ta pozwoliła drukarni skrócić czas realizacji zleceń, wykonywać całość procesów w obszarze prepress we własnym zakresie oraz wyjść naprzeciw proekologicznym trendom w branży poligraficznej.

AB Druk to rodzinna drukarnia prowadzona od ponad dwudziestu lat przez rodzeństwo – Jarosława Bekczyńskiego i Ewę Arkusińską. Oferuje ona pełen zakres usług poligraficznych – od wykonania zdjęć, poprzez projekty, przygotowalnię, drukowanie w maszynach offsetowych Ryobi i Heidelberg, aż po wykończenie finalnego produktu. Wśród realizowanych przez AB Druk zleceń dominują różnego rodzaju wyroby akcydensowe: ulotki, broszury, katalogi, kalendarze, plakaty, wizytówki, realizowane na zlecenie agencji reklamowych i końcowych odbiorców z całego kraju. Jeszcze do niedawna w obszarze prepressu firma korzystała z usług współpracujących z nią naświetlarni CtP, głównie z Łodzi. Jednak chęć podniesienia jakości druku, usprawnienia i skrócenia procesu produkcyjnego oraz posiadania wszystkich jego elementów pod jednym dachem skłoniła właścicieli do zakupu własnego systemu CtP.
Mówi Jarosław Bekczyński: „Do decyzji tej dojrzewaliśmy powoli, przez wiele lat zlecając wykonywanie form drukowych na zewnątrz. Jednak chęć posiadania większej kontroli i elastyczności w działaniu oraz pojawiające się od czasu do czasu problemy związane z usługowym CtP (mam tu na myśli przede wszystkim kwestie logistyczne i relatywnie dużą odległość między drukarnią a zewnętrzną naświetlarnią), niejako wymusiły na nas tę inwestycję. Zrealizowaliśmy ją w ramach projektu unijnego, na który – poza systemem CtP – składała się także nowa automatyczna falcerka Horizon. Tym samym w odstępie zaledwie kilku miesięcy zmodernizowaliśmy nasz park sprzętowy – zarówno w zakresie przygotowalni, jak też introligatorni”.
Jarosław Bekczyński przyznaje, że decydując się na zakup systemu CtP od początku był przekonany do rozwiązania proekologicznego, pozwalającego na produkcję płyt bezchemicznych. „W efekcie w rachubę wchodziło ograniczone grono dostawców, posiadających w swojej ofercie tego typu systemy. Finalnie zdecydowaliśmy się na firmę Agfa Graphics, której rozwiązanie pozwala na wyeliminowanie procesu chemicznego, a wychodzące z urządzenia czyszcząco-gumującego formy drukowe można ocenić od strony wizualnej i ewentualnie dokonać korekty oraz ponownie naświetlić poprawną płytę przed założeniem na maszynę drukującą. Dużą zaletą rozwiązania Agfa Graphics jest też oprogramowanie Apogee 8, które posiada wiele przydatnych funkcji. Oczywiście nie bez znaczenia były warunki finansowe oraz fakt posiadania przez Agfa Graphics lokalnego, autoryzowanego dystrybutora – firmy Vademecum-Bis, która zapewnia nam bieżącą dostawę materiałów eksploatacyjnych i z którą z powodzeniem współpracujemy od wielu lat”.

W drukarni AB Druk pracuje system CtP składający się z półformatowej naświetlarki Avalon N4-10 S, połączonej inline z urządzeniem czyszcząco-gumującym Azura C95 oraz stackerem. Rozwiązanie uzupełniają proofer firmy Epson oraz sterujące całością oprogramowanie Apogee 8 Manage, wyposażone m.in. w moduły: Preflight (wstępnej weryfikacji plików PDF), Impose (natywnej impozycji), Raster Preview (podglądu rastrowego), In-Render Trapping (zalewkowania), CIP3 (wstępnego ustawiania kałamarzy farbowych z poziomu prepress) oraz Hardcopy Proofing (wykonywania drukowanych odbitek próbnych). Wydajność systemu, wynosząca 17 płyt/h przy rozdzielczości 2400 dpi, z powodzeniem wystarcza, by obsłużyć realizowane przez AB Druk zlecenia, z których część – jak zapewnia Jarosław Bekczyński – to prace niskonakładowe, teoretycznie idealne dla druku cyfrowego: „Fakt posiadania własnej naświetlarki CtP oraz jej konfiguracja pozwala nam pozyskiwać zlecenia z zakresu 250-300 arkuszy B3, chociaż zdarzają się też nakłady niższe, rzędu kilkudziesięciu sztuk. To najlepszy dowód na to, że offset może skutecznie odpierać „ataki” ze strony cyfry. Oczywiście, gdy dostajemy zlecenie na pracę personalizowaną, korzystamy z technologii cyfrowej. Bywa też jednak tak, że bez względu na koszty klient oczekuje jakości offsetowej, zwłaszcza tu gdzie dodatkowo ma być wykonane uszlachetnienie”.
Jak zapewnia Jarosław Bekczyński po instalacji systemu Agfa Graphics klienci AB Druk znacząco odczuli poprawę obsługi oraz jakości otrzymywanych druków: „ Naświetlarka znajduje się w sąsiedztwie maszyny, więc klient ma większy komfort przy zamawianiu zlecenia, wiedząc, że w razie potrzeby można natychmiast wykonać dodatkowe formy drukowe. Co więcej, może dzięki temu nieco później oddać zlecenie do realizacji, gdyż deadline na jego przyjęcie uległ przesunięciu w czasie. Naszym zdaniem formy drukowe wykonywane w technologii Azura oferują też wyższą jakość niż te stosowane wcześniej, zaś sam system przez cały dotychczasowy okres jego eksploatacji pracuje bardzo stabilnie. Dzięki zagumowaniu płyt, można je przechowywać z myślą o powtarzających się zleceniach – specjalna zabezpieczająca powłoka chroni je przed utlenianiem”. Dzięki nowym inwestycjom, m.in. w nowoczesny system CtP, nasz poziom obsługi jeszcze bardziej się podniósł. Mamy nadzieję, że pomogą nam one nie tylko zacieśnić relacje z obecnymi, ale też pozyskać wielu nowych klientów”.

Mówi Lidia Matuszak, regionalny szef sprzedaży w firmie Agfa Graphics: „Kolejna sprzedaż bezchemicznego systemu CtP na rynku łódzkim potwierdza nieustające zainteresowanie tą częścią naszej oferty wśród polskich klientów. Dla rodzinnej firmy, jaką jest AB Druk, była to bardzo przemyślana decyzja, a finalnie dokonany przez nią wybór jest dla nas sygnałem, że rozwój technologii obróbki płyt, pozwalającej na wyeliminowanie procesu chemicznego, to kierunek, w którym powinniśmy nadal podążać. Warto w tym miejscu wspomnieć, że niedawno dwa kluczowe zakłady produkcji płyt Agfa Graphics w Niemczech i Wielkiej Brytanii uzyskały proekologiczny certyfikat ISO 50001. Dziękując za zaufanie, jakim zostaliśmy obdarzeni ze strony właścicieli firmy AB Druk, życzymy jej wielu trafnych decyzji biznesowych i dynamicznego rozwoju”.
Jacek Dorenda, właściciel firmy Vademecum-Bis, dodaje: „Naszą filozofią jest każdorazowo dokładne rozpoznanie potrzeb drukarni i zaoferowanie jej najlepszego rozwiązania. Z firmą AB Druk współpracujemy od kilkunastu lat i znamy ją jako bardzo wymagającego klienta, stawiającego wysokie wymagania i mobilizującego do ciągłego poszukiwania coraz lepszych produktów. Tym bardziej cieszy nas dokonany przez nią wybór rozwiązania Agfa Graphics. Naszym zdaniem dostarczony system, bazujący na bezodczynnikowych płytach Azura TS, jest dla niej optymalnym rozwiązaniem, pozwalając m.in. na oszczędności wynikające z wyeliminowania chemii”.