Agencja Reklamy Wizualnej Focus inwestuje w innowacyjny ploter Agfa Jeti 3020 Titan FTR

Agencja Reklamy Wizualnej Focus z Wrocławia to firma o wieloletnim stażu na polskim rynku druku wielkoformatowego. Specjalizując się w kompleksowej realizacji zleceń w zakresie reklamy zewnętrznej, stale inwestuje w najnowocześniejsze rozwiązania poligraficzne. W ostatnim czasie jej park sprzętowy został wzbogacony o innowacyjny ploter Agfa Jeti 3020 Titan FTR, umożliwiający bezpośrednie zadrukowywanie w technice inkjet UV mediów sztywnych i giętkich o szerokości do 3 metrów.

Przed ploterem Jeti 3020 Titan FTR stoją: Przemysław Arabski – szef działu inkjetowego Agfa Graphics (z lewej) i Krzysztof Wojtiuk – właściciel ARW Focus.

ARW Focus działa na rynku reklamy zewnętrznej od blisko ćwierćwiecza. W tym czasie przeobraziła się z małej rodzinnej firmy w dużą agencję, posiadającą własną drukarnię wielkoformatową. Na jej park maszynowy składa się kilka ploterów drukujących oraz szereg urządzeń wykańczających i uszlachetniających wydruki. Focus posiada też wydzieloną jednostkę specjalizującą się w oklejaniu samochodów.
„Nasz rozwój jest uwarunkowany nieustannymi inwestycjami sprzętowymi – mówi Krzysztof Wojtiuk, właściciel ARW Focus. – Te zaś wynikają ze stale rosnącego grona klientów i zlecanych przez nich prac, wykonywanych zarówno na podłożach giętkich jak i sztywnych. Chcąc sprostać coraz wyższym wymaganiom rynkowym, przede wszystkim od strony wydajności i jakości prac realizowanych w technice inkjet UV, musieliśmy podjąć decyzję o zakupie nowego plotera. Ważne dla nas było, aby oferował on obie opcje druku – w trybach płaskim i „z roli na rolę” – zapewniając przy tym odpowiednią prędkość, niezawodność i jakość produkcji. Po przeanalizowaniu ofert rynkowych zdecydowaliśmy się na propozycję firmy Agfa Graphics”.

Ploter Jeti 3020 Titan FTR rozpoczął pracę w ARW Focus w połowie czerwca. Był to kolejny już model z tej serii zakupiony przez firmę z Polski. Mówi Przemysław Arabski – szef działu inkjetowego Agfa Graphics: „Świadczy to o wciąż bardzo dużym potencjale rodzimego rynku reklamy zewnętrznego i szeroko rozumianego druku wielkoformatowego. Rosną także potrzeby i oczekiwania klientów, którzy wymagają od drukarni nie tylko coraz krótszych terminów realizacji zleceń, ale też najwyższej jakości oraz niestandardowych opcji, pozwalających na wykonywanie nietypowych prac”.
Ploter Agfa Jeti 3020 Titan FTR to urządzenie dedykowane właśnie tego typu zleceniom. Maszyna pozwala na zadrukowywanie mediów giętkich o szerokości do 3 m oraz sztywnych w formacie maksymalnym 2 x 3,02 m. Wyposażony w najnowszej generacji głowice drukujące, „wypluwa” krople atramentu o objętości 7 pikolitrów, umożliwiając realizację prac o bardzo wysokiej jakości z rozdzielczością do 1200 dpi. To zaś oznacza, że możliwe są w nim do wykonania także zamówienia zawierające drobny, 4-punktowy font. Ważną opcją jest zastosowanie dodatkowej bieli, która może służyć jako kolor podkładowy lub kryjący.
Ploter Jeti 3020 Titan FTR jest sterowany systemem Asanti Render. To kolejne już w roku polskie wdrożenie tego bazującego na workflow Apogee oprogramowania, dedykowanego dla produkcji wielkoformatowej.
Mówi Krzysztof Wojtiuk: „Zależało nam, by nowe urządzenie odciążyło pozostałe maszyny rolowe, a z drugiej strony musieliśmy unowocześnić nasz park maszynowy w obszarze druku inkjet UV na podłożach sztywnych. Ploter Jeti 3020 Titan FTR doskonale wyszedł naprzeciw tym oczekiwaniom. W pierwszym miesiącu użytkowania wykorzystywaliśmy go przede wszystkim do zleceń realizowanych na mediach giętkich, ale zdajemy sobie sprawę z jego potencjału także w obszarze materiałów płaskich. Chcemy go wykorzystywać do realizacji zarówno standardowych, przemysłowych jak i nietypowych prac. Stąd plany, by poza obsługą agencji reklamowych – stanowiących gros naszych klientów – wyjść szerzej na rynek odbiorców indywidualnych”.

Przed podjęciem finalnej decyzji Krzysztof Wojtiuk bacznie przyglądał się także innym, konkurencyjnym rozwiązaniom. Jak zapewnia, o wyborze plotera Agfa Graphics zdecydowały nie tylko względy techniczne (firma wykonuje wiele prac wykorzystując maksymalną szerokość 3 m) czy jakościowe (klienci zdaniem Krzysztofa Wojtiuka są w stanie zapłacić więcej za lepiej wykonaną pracę). Właściciel ARW Focus był też pod dużym wrażeniem profesjonalnego podejścia Agfa Graphics podczas wizyty w jej belgijskiej centrali: „Agfa Graphics ma swoją renomę, a wyjazd do Antwerpii tylko nas utwierdził w słuszności podjętej decyzji – mówi Krzysztof Wojtiuk. – Obecne, niezwykle rozbudowane portfolio firmy w obszarze druku wielkoformatowego, jej koncentracja na tym obszarze rynku oraz liczne wdrożenia ploterów – także na rynku polskim – to najlepsza rekomendacja”.
Po miesięcznej eksploatacji Krzysztof Wojtiuk mówi o nowo zakupionym urządzeniu w samych superlatywach: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z plotera Jeti 3020 Titan FTR, również w kontekście wdrożenia i szkoleń przeprowadzonych przez przedstawicieli Agfa Graphics. Co więcej, jest to jedna z nielicznych maszyn w naszym parku sprzętowym, z którą nie mieliśmy jakichkolwiek problemów. Jak dotychczas gros wykonywanych w niej prac stanowiły zlecenia standardowe na mediach giętkich, ale testowaliśmy go też m.in. do zadrukowywania ceraty. Mamy również za sobą pierwsze prace na materiałach sztywnych, takich jak dibond czy PCV. Klienci coraz częściej pytają też o możliwość zastosowania koloru białego, choćby przy podłożach transparentnych. Cieszy nas ich świadomość jeżeli chodzi o technologiczne możliwości urządzeń takich jak Jeti 3020 Titan FTR, jest ona dużo wyższa niż kilka lat temu. Dzięki temu rozmowy i negocjacje dotyczące poszczególnych zleceń są dużo łatwiejsze”.
Przemysław Arabski dodaje: „Cieszymy się, że ARW Focus dołączyła do coraz liczniejszego grona polskich użytkowników maszyn z serii Jeti Titan, także wyposażonych w opcjonalny moduł FTR. Rosnąca liczba instalacji świadczy o ich dużym potencjalne oraz elastyczności w zakresie bezpośredniego zadrukowywania zarówno podłoży giętkich, jak i sztywnych do szerokości 3 metrów. Mamy nadzieję, że to przemysłowe rozwiązanie będzie kolejną ważną inwestycją firmy w jej dynamicznym rozwoju, przyczyniając się zarówno do sprawniejszej obsługi dotychczasowych, jak też pozyskania nowych klientów. Liczymy również, że jest to początek satysfakcjonującej i owocnej dla obu stron współpracy między firmami ARW Focus i Agfa Graphics”.