Agfa Expert Loader: zwiększona automatyzacja procesów prepress

Automatyzacja procesów prepress to jeden z najważniejszych czynników decydujących o wydajności całego zakładu poligraficznego. Z myślą o użytkownikach systemów CtP z serii Avalon N8 firma Agfa posiada w ofercie kilka rozwiązań usprawniających produkcję form drukowych, m.in. jedno- i wielokasetowe podajniki płyt. W przypadku rozwiązania klasy high-end, jakim jest najszybszy model – Avalon N8-90, belgijski producent wprowadził jeszcze jedną opcję – Expert Loader. Ten kompaktowy, paletowy system, mieszczący 1200 płyt w formacie B1, pozwala na ich automatyczne ładowanie z prędkością do 70 szt./h, eliminując konieczność ingerowania w cały proces ze strony operatora.

System Expert Loader jest dostępny w dwóch wersjach – Expert Loader Fix i Expert Loader Var. W obu przypadkach jego pojemność wynosi 1200 płyt w formacie od 740 x 605 do 1165 x 950 (i grubości z zakresu 0,24-0,4 mm). W wersji Fix rozwiązanie oferuje obsługę dwóch wcześniej zdefiniowanych w systemie formatów płyt. Opcjonalnie można go rozbudować o jedną kasetę, mieszczącą 100 dodatkowych płyt.
Wersja Var jest bardziej zaawansowana. Wyposażono ją w moduł automatycznego wykrywania formatu (co eliminuje konieczność jego wcześniejszego definiowania na etapie zamówienia urządzenia) oraz umożliwiono jej rozbudowę o jedną lub dwie kasety podawcze (każdą o pojemności 100 płyt), a także opcjonalną jednostkę, pozwalającą na wdrożenie drugiej palety z 1200 płytami. Ta ostatnia jest dedykowana drukarniom oczekującym maksymalnej wydajności procesów prepress.

Pełna automatyzacja w zakresie przygotowalni CtP
Expert Loader został zaprojektowany by odciążyć operatorów CtP od czynności z jednej strony pracochłonnych, z drugiej – niosących ze sobą ryzyko uszkodzenia płyty. Rozwiązanie firmy Agfa – jak podaje producent – zwiększa też znacząco wydajność całego systemu CtP – umożliwia podawanie do 70 płyt w ciągu godziny, zapewniając przy tym ciągłość pracy do nawet 1200 sztuk bez konieczności uzupełniania podajnika. Odbywa się to w bezpieczny sposób przy pomocy specjalnych ssawek – od strony pokrytej emulsją. System wykrywania podwójnej płyty redukuje liczbę ewentualnych błędów i niepotrzebnych interwencji operatora. Przekładki ochronne są automatycznie usuwane i umieszczane w pojemnym wózku.

Wygoda użytkowania
Expert Loader umożliwia ładowanie płyt bezpośrednio z palety do naświetlarki CtP. Jedyna czynność, jaką musi wykonać operator, to wprowadzenie palety do wnętrza urządzenia. We właściwym pozycjonowaniu palety pomaga zaawansowany system laserowych linii. Operator steruje i kontroluje cały proces przy pomocy intuicyjnego panelu dotykowego.

Stworzony z myślą o systemie Avalon N8-90
System Expert Loader został zaprojektowany z myślą o wysokowydajnej naświetlarce pełnoformatowej Avalon N8-90. Dostępna w trzech wersjach prędkości (E, S i XT), jest ona wyposażona w innowacyjne głowice naświetlające GLV, zapewniające – jak podaje Agfa – wysoką jakość reprodukcji i prędkość do 70 płyt/h (do której dostosowana została wydajność systemu Expert Loader). Avalon N8-90 – podobnie jak pozostałe modele z rodziny Avalon N8 – jest kompatybilna ze wszystkimi termoczułymi płytami offsetowymi przez firmę Agfa. Producent zaleca, wprowadzone na rynek stosunkowo niedawno pozytywowe, niewymagające wypalania płyty Energy Elite Eco, pozwalające osiągać nakład do 600 tys. odbitek.

Z praktycznym zastosowaniem systemu Expert Loader można zapoznać się oglądając film, znajdujący się na oficjalnej stronie internetowej firmy Agfa: https://www.agfagraphics.com/global/en/articles/papers/achieve-maximum-automation-in-platemaking-with-the-expert-loader.html