Agfa Graphics i EFI integrują system workflow Apogee 10 z RIP-em Fiery

Electronics For Imaging (EFI) i Agfa Graphics poinformowały o zintegrowaniu RIP-ów z serii Fiery z najnowszą wersją systemu workflow Apogee 10. Dzięki temu wspólni klienci obu firm będą mogli zwiększyć wydajność i zyskowność produkcji realizowanej w technologii druku cyfrowego.

„Za sprawą integracji tych rozwiązań użytkownicy oprogramowania Agfa Apogee, w tym jego najnowszej wersji – Apogee 10, w jeszcze większym stopniu wykorzystają potencjał hybrydowych środowisk produkcyjnych, w ramach których pracują zarówno offsetowe jak i cyfrowe maszyny drukujące – mówi Andy Grant, szef działu oprogramowania Agfa Graphics. – Poprzez certyfikowany, będący standardem rynkowym protokół JDF, nasi klienci wykorzystujący Apogee mogą zintegrować swój workflow z jedną z wielu maszyn cyfrowych sterowanych RIP-em Fiery. W praktyce oznacza to możliwość szybkiego i łatwego kierowania zleceń do urządzeń najbardziej efektywnego kosztowo, a w efekcie – zwiększenie wydajności produkcji”.

Agfa Graphics i EFI oferują obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych, hybrydowych systemów workflow, przeznaczonych na rynek druku akcydensowego. Pozwala on – zdaniem obu dostawców – na pełne wykorzystanie możliwości, jakie drzemią zarówno w tradycyjnych maszynach offsetowych, jak też cyfrowych, sterowanych RIP-em Fiery.
Jednym z pierwszych użytkowników tego wspólnego rozwiązania jest szwedzka drukarnia Skanetryck, która za pośrednictwem systemu Apogee realizuje szereg procesów przygotowujących prace do drukowania (m.in. impozycję, wybór materiału czy zarządzanie barwą) w maszynach sterowanych RIP-em Fiery. Mówi jej dyrektor generalny – Hakan Walhed: „Dzięki wdrożeniu zintegrowanego rozwiązania Agfa Graphics i EFI w najbardziej obciążone produkcją dni oszczędzamy nawet do dwóch godzin na procesach związanych z prepressem. Jego dużą zaletą jest stabilność całego systemu workflow, który uwzględnia obsługę zarówno offsetowych jak i cyfrowych maszyn drukujących”.

Apogee 10: jak zaoszczędzić cenny czas na etapie prepress
Dzięki najnowszym udoskonaleniom i wprowadzeniu nowych funkcjonalności, Apogee 10 jawi się jako zaawansowane, hybrydowe centrum produkcyjne umożliwiające zarówno sterowanie naświetlaniem form drukowych, jak też – za sprawą integracji z platformą EFI Fiery – scentralizowanie, a w efekcie skrócenie wszystkich zadań realizowanych w przygotowalni. Wśród funkcji oferowanych przez system znajduje się m.in. opcja dzielenia pracy na części i osobnej wysyłki elementów wykonywanych w technologii cyfrowej. Jak zapewnia producent, jest to optymalne narzędzie w przypadku zleceń uwzględniających wiele wersji tego samego produktu (versioning), jak też w kontekście tworzenia proofów dla wielostronicowych książek.

RIP-y EFI Fiery: pełne wykorzystanie potencjału druku cyfrowego
Najnowszy RIP firmy EFI, Fiery FS200 Pro, pozwala – zdaniem jego producenta – znacząco podnieść opłacalność inwestycji w cyfrową maszynę drukującą, tak pod względem wydajności, zyskowności jak też jakości drukowania. Zintegrowanie z nim systemu Apogee umożliwia klientom Agfa Graphics korzystanie z wielu udoskonaleń wprowadzonych ostatnio przez EFI, m.in. z HyperRIP. Technologia ta – jak zapewnia producent – przyspiesza przetwarzanie (rasteryzację) zleceń nawet o 55%. Firma wprowadziła też zaawansowane narzędzia w zakresie zarządzania barwą, którymi użytkownik steruje z poziomu interfejsu Apogee. Zastosowane tu, bazujące na formacie JDF szablony umożliwiają automatyczne ustawianie parametrów takich jak: kolor, papier, układ montażowy czy dalsza obróbka zleceń wykonywanych w druku cyfrowym.
Do dyspozycji klientów korzystających z Apogee jest też obecnie wielokrotnie nagradzana technologia zarządzania barwą, oferowana przez EFI Fiery; tu informacji o profilach kolorystycznych i renderingu dostarcza system Agfa Graphics. Co więcej, jego użytkownicy mają dostęp do pełnego katalogu papierów, dedykowanych do druku cyfrowego (tzw. Fiery Paper Catalog) z poziomu Apogee. System dokonuje wyboru materiałów, dostosowanych do produkcji realizowanej za pośrednictwem RIP-a Fiery. Podobny proces wyboru można zastosować także w przypadku realizowanego w linii wykańczania wydruków cyfrowych.
Zintegrowany workflow hybrydowy pozwala na przesyłanie raportów o statusie prac z RIP-a Fiery bezpośrednio do Apogee. Dzięki temu zarówno operatorzy systemów prepress jak i maszyn drukujących mogą na bieżąco monitorować produkcję.
„Wśród licznych użytkowników systemu Apogee jest pokaźna grupa drukarń, wykorzystujących w produkcji maszyny cyfrowe różnych dostawców, sterowane RIP-ami Fiery – mówi Toby Weiss, wiceprezes i dyrektor generalny EFI. – Wspomniana integracja pozwoli im jeszcze bardziej usprawnić cały workflow, redukując czas niezbędny na realizację zleceń i eliminując zbędne zadania. W efekcie produkcja będzie wykonywana w sposób bardziej ekonomiczny, co jest kluczowe na współczesnym, coraz bardziej wymagającym i konkurencyjnym rynku poligraficznym”.

Więcej o nowych funkcjach i udoskonaleniach systemu Apogee 10 klienci Agfa Graphics z naszego kraju będą mieli okazję dowiedzieć się podczas 17. Ogólnopolskiej Konferencji Użytkowników Systemów Apogee i Asanti, jaka odbędzie się w dniach 11-12 października br. w Łodzi. Mówi Krzysztof Sadziński, Presales Manager w polskim oddziale Agfa Graphics, odpowiedzialny za merytoryczną część spotkania: „Integracja Apogee 10 z RIP-em Fiery to świetna wiadomość dla wszystkich obecnych i potencjalnych użytkowników naszego systemu workflow, którzy już korzystają z bądź też planują inwestycję w cyfrowe maszyny drukujące, sterowane tym rozwiązaniem. Tzw. hybrydowe środowiska pracy, uwzględniające produkcję offsetową i cyfrową, to coraz częstszy model w polskich firmach poligraficznych. Podczas zbliżającej się konferencji będziemy dyskutować m.in. o tym, jak Agfa Graphics i nasi partnerzy mogą wesprzeć drukarnie inwestujące w obie technologie w usprawnieniu produkcji i zwiększeniu wydajności działań”.