Agfa Graphics instaluje w drukarni Blenam kolejny system CtP na rynku warmińsko-mazurskim

Ostatnie tygodnie przyniosły kolejną instalację systemu CtP firmy Agfa Graphics w regionie Warmii i Mazur. Tym razem jego nabywcą była olsztyńska drukarnia Blenam, która postawiła na sprawdzoną technologię proekologiczną i zakupiła rozwiązanie bazujące na półformatowej naświetlarce termicznej Agfa :Avalon N4, pozwalające na wytwarzanie bezodczynnikowych płyt :Azura TS. Kontrakt, podobnie jak to miało miejsce w przypadku wcześniejszych instalacji na tym obszarze Polski, został wspólnie sfinalizowany przez Agfa Graphics i jej autoryzowanego dystrybutora w regionie warmińsko-mazurskim – firmę Use.

System spowodował duże usprawnienie procesu produkcji (coraz częściej musimy wprowadzać pracę na trzy zmiany) jak też spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem naszych maszynistów.

Dostarczona do drukarni Blenam naświetlarka:Avalon N4 to kolejne w ostatnich miesiącach rozwiązanie CtP firmy Agfa Graphics zainstalowane w przedsiębiorstwach poligraficznych z Polski północno-wschodniej. Obsługiwany przez nas rynek staje się powoli swoistym „zagłębiem” systemów CtP firmy Agfa Graphics – przyznaje Piotr Szawdzianiec, właściciel firmy Use. – Nie ukrywam, że sytuacja ta bardzo nas cieszy, zwłaszcza że wśród zadowolonych klientów są zarówno duże drukarnie, jak też bardzo prężnie rozwijające się, zwiększające zatrudnienie i możliwości produkcyjne rodzinne zakłady poligraficzne, które widzą ekonomiczny sens instalowania własnego systemu CtP.

Do takich należy istniejąca od 1994 roku drukarnia Blenam z Olsztyna. Firma, początkowo działająca jako studio DTP, od wielu lat kompleksowo obsługuje klientów z regionu i z całej Polski, wśród których są zarówno agencje reklamowe, jak też odbiorcy bezpośredni. Drukuje przede wszystkim – w małych i średnich nakładach – różnego rodzaju materiały akcydensowe i reklamowe: ulotki, foldery, katalogi, kalendarze, ale także książki, z myślą o których wraz z systemem CtP zostanie zakupiona nowa oklejarka. Podstawę jej parku sprzętowego stanowią dwie arkuszowe maszyny offsetowe: 4-kolorowa w formacie A2 i 1-kolorowa w formacie B3. W części związanej z przygotowalnią do niedawna firma Blenam korzystała z usług jednej z olsztyńskich naświetlarni CtP, jednak rachunek ekonomiczny i chęć usprawnienia procesu produkcji wpłynęły na decyzję o zakupie własnego systemu CtP. Inwestycja ta weszła w skład projektu zrealizowanego częściowo ze środków Unii Europejskiej obejmującego – poza rozwiązaniem CtP – także zakup oklejarki i rozbudowę budynku drukarni.

Mówi Roman Kowalski, współwłaściciel drukarni Blenam: Po kilkuletnich doświadczeniach z naświetlaniem płyt cyfrowych na zewnątrz uznaliśmy, że najwyższa pora zainwestować we własne rozwiązanie CtP. Przemawiały za tym zarówno względy ekonomiczne, jak i ekologiczne a także potrzeba usprawnienia i przyspieszenia procesu produkcji. Nie można bowiem porównywać sytuacji, gdy płyty są zamawiane w firmie zewnętrznej i czasami trzeba na nie czekać nawet do następnego dnia, z możliwością wykonania ich we własnym zakresie, natychmiast.

Po przeanalizowaniu ofert rynkowych właściciele drukarni Blenam zdecydowali o zakupie rozwiązania firmy Agfa Graphics, składającego się z termicznej naświetlarki :Avalon N4, urządzenia czyszcząco-gumującego :Azura C95 (gdzie następuje proces finalnej obróbki płyt) oraz urządzenia odbierającego :Elantrix ST 95. Całość, sterowana systemem workflow :Apogee 6.0, umożliwia produkcję bezodczynnikowych płyt termoczułych :Azura TS. O wyborze właśnie tego dostawcy zdecydowało kilka czynników – mówi Roman Kowalski. – Pierwszy z nich to fakt zainstalowania w wielu okolicznych firmach rozwiązań Agfa Graphics oraz obecność lokalnego dystrybutora – firmy Use – a co za tym idzie – pewności w zakresie dostaw płyt czy natychmiastowej interwencji serwisu. Urządzenia tego rodzaju pracujące w innych drukarniach z Olsztyna i okolic stanowią też dla siebie swego rodzaju zabezpieczenie, umożliwiające – w razie awarii własnego systemu CtP – wykonanie identycznych form drukowych w innym miejscu. Kolejny argument to zastosowana w rozwiązaniu Agfa Graphics przyjazna dla środowiska technologia produkcji płyt – po naświetleniu wymagają one jedynie wyczyszczenia i zagumowania, eliminując konieczność stosowania konwencjonalnej chemii. Przed zakupem mieliśmy okazję przyjrzeć się pracy tych systemów w innych firmach z naszego regionu i byliśmy pod wrażeniem zarówno ich jakości jak też wydajności oraz łatwości obsługi całego systemu.

System CtP Agfa Graphics został uruchomiony w drukarni Blenam w połowie sierpnia i od razu przejął całą produkcję form stosowanych do obu maszyn pracujących w drukarni. Po przeszkoleniu operatora CtP w zakresie oprogramowania, co zajęło około dwóch dni, rozpoczęliśmy bieżącą produkcję z wykorzystaniem nowego systemu –mówi Maciej Kowalski, drugi ze współwłaścicieli drukarni. – I już w pierwszym miesiącu przekroczyliśmy nasze wstępne założenia, wykonując w nim ponad 1000 płyt CtP. System spowodował duże usprawnienie procesu produkcji (coraz częściej musimy wprowadzać pracę na trzy zmiany) jak też spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem naszych maszynistów. Ich zdaniem formy wykonane w rozwiązaniu Agfa Graphics pozwalają na dużo bardziej stabilną i szybszą pracę, dokładniejsze pasowanie, krótsze narządzanie maszyn i zachowanie lepszej równowagi wodno-farbowej. Same superlatywy na jego temat można usłyszeć także ze strony operatora CtP. Jakość wykonywanych w nowym systemie płyt i znaczne przyspieszenie całego cyklu produkcyjnego docenili bardzo szybko także nasi klienci.
Obecnie naświetlarnia CtP firmy Blenam znajduje się w osobnym punkcie, poza siedzibą drukarni. Cały park sprzętowy znajdzie się pod jednym dachem po rozbudowie budynku drukarni, co zakłada projekt inwestycyjny realizowany obecnie przez firmę. Jej właściciele mają też w planach, po rozbudowie istniejącego budynku, dokupienie kolejnej maszyny, tym razem 5-kolorowej. Do kolejnych kroków zmusza nas życie i stale poszerzające się grono klientów – mówi Roman Kowalski. – Po ostatnich inwestycjach uruchomiliśmy też wewnętrzny dział marketingu, którego zadaniem jest pozyskiwanie nowych zleceniodawców. Mamy nadzieję, że będzie ich przybywać, także za sprawą systemu Agfa Graphics.
Zadowolenie naszych klientów oraz ich zleceniodawców jest dla nas najważniejsze – dodaje Piotr Szawdzianiec – dlatego z ogromną satysfakcją odnotowujemy kolejne udane wdrożenie systemu CtP Agfa Graphics w obsługiwanym przez nas regionie. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mieli okazję poinformować o następnych zakończonych sukcesem dostawach rozwiązań Agfa Graphics w tej części kraju.