Agfa Graphics na premierowej, amerykańskiej edycji targów InPrint: integracja druku inkjetowego i procesów wytwórczych

W dniach 25-27 kwietnia br. w Orlando na Florydzie odbywała się pierwsza zorganizowana na kontynencie północnoamerykańskim edycja targów InPrint. Podobnie jak w przypadku jej trzech wcześniejszych, europejskich odsłon, impreza była dedykowana szeroko rozumianemu drukowi przemysłowemu. Wśród wystawców nie mogło zabraknąć Agfa Graphics, będącej wśród firm założycielskich i sponsorów strategicznych InPrint. Belgijski producent pojawił się na nich jako dostawca zaawansowanych rozwiązań, umożliwiających integrację druku inkjetowego w ramach różnych procesów produkcyjnych, m.in. z zastosowaniem personalizacji oraz usług „na życzenie”.

Mówi Tom Cloots, dyrektor działu inkjetu przemysłowego Agfa Graphics: „Wprowadzanie druku cyfrowego do środowisk produkcyjnych, takich jak branża opakowaniowa czy dekoracyjna, oznacza dla firm z tego segmentu dodatkowe możliwości: dostawę finalnych produktów w jeszcze krótszym czasie, masową personalizację i dopasowywanie ich do potrzeb klienta, co więcej – wszystko to jest realizowane w sposób przyjazny dla środowiska, zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju”.
Agfa Graphics od wielu lat dostarcza na rynek poligraficzny kompleksowe rozwiązania, na które składają się m.in. różne środki chemiczne. Firma jest też producentem wyrobów ciekłych, m.in. atramentów inkjetowych, primerów oraz lakierów. Te pierwsze znajdują coraz powszechniejsze zastosowanie w wielu różnorodnych aplikacjach, np. przy kodowaniu i znakowaniu, bezpośrednim zadrukowywaniu, produkcji opakowań oraz dekorowaniu wnętrz.
Podczas targów InPrint 2017 w Orlando firma zaprezentowała na swoim stoisku szerokie spektrum rozwiązań, dedykowanych zastosowaniom przemysłowym oraz przykłady finalnych aplikacji. Znalazły się na nim m.in. zadrukowane przewody i pojemniki, personalizowane obuwie sportowe oraz butelki PET z nadrukowanymi danymi zmiennymi. Do ich wyprodukowania wykorzystano m.in. wielokrotnie nagradzane, opatentowane atramenty o niskim stopniu migracji (LM), dostosowane do wymagań względem opakowań żywnościowych.
Atramenty produkowane przez Agfa Graphics, zarówno wodne jak też UV, są też z powodzeniem stosowane w wielu aplikacjach funkcjonalnych, m.in. przy zadrukowywaniu elementów podłóg czy mebli bazujących na melaminie. Wysoka stabilność kolorystyczna i niski poziom metamerii sprawiają, że atramenty te zapewniają wysoką jakość obrazu i właściwą przyczepność do podłoża. Wszystkie prezentowane na stoisku Agfa Graphics przedmioty stanowiły przykłady zastosowania jej rozwiązań na skalę przemysłową – wszędzie tam, gdzie druk cyfrowy zapewnia dodatkową funkcjonalność bądź walory dekoracyjne.

Lista zastosowań inkjetu przemysłowego rośnie z dnia na dzień i uwzględnia coraz szersze spektrum branż. Część aplikacji może być realizowana przy użyciu wysokiej klasy ploterów wielkoformatowych produkowanych przez Agfa Graphics: Jeti Titan, Jeti Tauro, Jeti Mira bądź urządzeń z rodziny Anapurna. W niektórych branżach niezbędne są z kolei specjalistyczne konfiguracje sprzętowe, uwzględniające rozwiązania dopasowane do wymagań końcowych i kompatybilne z recepturą atramentu.
„InPrint to właściwe miejsce, by spotkać się z naszymi klientami z branży szeroko rozumianego druku przemysłowego, którzy poszukują produktów, procesów i rozwiązań zwiększających ich przewagę rynkową oraz umożliwiających wyróżnienie się na tle konkurencji. Z prawdziwą przyjemnością podejmujemy współpracę ze wszystkimi firmami, które chcą zintegrować druk w ramach konkretnych procesów przemysłowych – dodaje Tom Cloots. – Wymagania odnośnie atramentów do druku cyfrowego również mogą być specyficzne, choćby w kontekście ich kompatybilności z podłożem czy głowicami drukującymi. W naszej firmie pracują dedykowane zespoły robocze, odpowiadające za projektowanie i tworzenie atramentów bądź całych ich zestawów z myślą o konkretnych zastosowaniach końcowych”.

Warto dodać, że jesienią br. w Monachium odbędzie się też kolejna europejska edycja targów InPrint. Impreza zaplanowana jest na 14-17 listopada, a wśród jej kluczowych wystawców i partnerów tradycyjnie znajdzie się Agfa Graphics.
Z jej rozwiązaniami dedykowanymi na rynek wielkoformatowego druku cyfrowego można się też zapoznać podczas rozpoczynających się za kilka dni w Hamburgu targów Fespa 2017. Agfa Graphics zaprasza w dniach 8-12 maja do odwiedzenia jej stoiska (nr E20 w pawilonie B5), na którym prezentowane będą m.in. premierowe rozwiązania.