Agfa Graphics na targach Fespa 2010

Wśród ponad 650 wystawców targów Fespa 2010, odbywających się w dniach 22-26 czerwca w Monachium, tradycyjnie już znalazła się firma Agfa Graphics. Na jej stoisku prezentowanych było sześć wielkoformatowych urządzeń z serii :Anapurna i :Jeti, w tym trzy zupełnie nowe rozwiązania (systemy :Anapurna M 2050, :Anapurna 2500 LED i ploter :Jeti 1224 UV HDC) oraz wzbogacona wersja systemu :Jeti AquaJet 3324 wykorzystująca nowe atramenty :AquaJet Pro. Urządzenia, dedykowane dla różnych zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych, spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających, wśród których znaleźli się także liczni goście z Polski. Warto dodać, że podczas targów firma Agfa Graphics Sp. z o.o. zakontraktowała kilka urządzeń dla polskich drukarń, m.in. pierwsze na naszym rynku egzemplarze ploterów :Anapurna M 2050, :Anapurna 2500 LED i :Jeti AquaJet 3324.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów tegorocznych targów Fespa. Nasze stoisko odwiedziło wielu klientów z Polski, wśród których – poza przedstawicielami już działających na rynku drukarń wielkoformatowych – było też sporo osób poszukujących nowych rozwiązań, zainteresowanych inwestycjami w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.

Targi Fespa to najważniejsza na świecie wystawa prezentująca ostatnie rozwiązania w zakresie wielkoformatowego druku cyfrowego i sitodruku oraz druku na tekstyliach. W jej tegorocznej edycji wzięło udział ponad 650 wystawców. Dla firmy Agfa Graphics była to kolejna już w tym roku okazja do wspólnej prezentacji rozwiązań z serii :Anapurna i :Jeti, które znalazły się „pod jednym dachem” po przejęciu przez belgijskiego producenta firmy Gandinnovations. Na jej stoisku przez cały okres targów pracowało sześć urządzeń wielkoformatowych reprezentujących obie linie produktów.
Mówi Monika Hagno, dyrektor sprzedaży systemów Anapurna&Jeti w firmie Agfa Graphics Sp. z o.o.: Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów tegorocznych targów Fespa. Nasze stoisko odwiedziło wielu klientów z Polski, wśród których – poza przedstawicielami już działających na rynku drukarń wielkoformatowych – było też sporo osób poszukujących nowych rozwiązań, zainteresowanych inwestycjami w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Co znamienne, większość klientów, także tych potencjalnych, poszukiwała konkretnych, czasem bardzo specyficznych maszyn, pozwalających na wykonywanie niestandardowych aplikacji, a tym samym – na wyróżnienie się na tle konkurencji. Stąd bardzo dużym zainteresowaniem na naszym stoisku cieszyły się np. urządzenia drukujące bezpośrednio na tkaninach czy też wykorzystujące technologię UV-LED.

Trzy razy :Jeti
Na stoisku firmy znalazły się trzy urządzenia z rodziny :Jeti. Wśród nich była tegoroczna nowość Agfa Graphics – ploter :Jeti 1224 UV HDC (High Definition Colour). Jak zapewnia producent, oferuje on najszerszą paletę barw i najwyższą wydajność w swojej klasie produktów, pracując w trybie płaskim oraz z roli na rolę. Można w nim zadrukować dowolne podłoże płaskie o grubości nieprzekraczającej 5 cm, zaś w trybie z roli na rolę maszyna obsługuje zwoje z materiałem ważące nawet 110 kg. W urządzeniu znajdują zastosowanie atramenty :Anuvia HD, kompatybilne z najnowszej generacji głowicami drukującymi o zmiennej wielkości kropli Ricoh Gen 4, które stanowią „serce” plotera. System drukuje w czterech kolorach podstawowych oraz dodatkowo – w kolorze białym, oferując wydajność z zakresu od 36,2 m2/h w trybie wysokojakościowym i do 110 m2/h w trybie ekspresowym. Jego maksymalna rozdzielczość wynosi 1200 dpi.

Na wystawie była także promowana udoskonalona wersja plotera :Jeti 3324 AquaJet, wykorzystująca nowe wodne atramenty sublimacyjne :AquaJet Pro (bazujące na technologii DuPont Artistri), stworzone przez Agfa Graphics z myślą o bezpośrednim zadrukowywaniu materiałów tekstylnych. Jak zapewnia producent, pozwalają one na uzyskanie jaśniejszych i bardziej wyrazistych kolorów, umożliwiając jednocześnie szybszą produkcję z wykorzystaniem poliestrowych mediów o maksymalnej szerokości 3,2 m.

Zdaniem Agfa Graphics wprowadzenie atramentów :AquaJet Pro oznacza, że systemy z serii :Jeti AquaJet będą w stanie zaoferować najwyższą jakość charakterystyczną dla konwencjonalnego druku na tkaninach z łatwością i zwiększoną wydajnością cechującą technologię cyfrową. Jak wynika z informacji przekazywanych przez pierwszych klientów firmy, którzy zdecydowali się na zastosowanie atramentów :AquaJet Pro, oszczędność w ich zużyciu wyniosła nawet 15%. Będą one standardowo oferowane wraz z urządzeniami z rodziny :Jeti AquaJet już od 3. kwartału tego roku. Maszyny z tej serii działające w firmach z całego świata będą mogły przejść upgrade dostosowujący je do pracy z nowymi atramentami.
Bezpośredni druk na tekstyliach był jednym z motywów przewodnich tegorocznych targów Fespa – podkreśla Monika Hagno. – Dlatego wprowadzenie na rynek nowych atramentów AquaJet Pro i udoskonalonej wersji systemu :Jeti 3324 AquaJet było prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Urządzenie to przeżywało przez cały okres targów prawdziwe oblężenie i było kolejnym systemem, który został zakontraktowany przez klienta z Polski. Już wkrótce maszyna ta, oczywiście w wersji dostosowanej do nowych atramentów, rozpocznie pracę w jednej z podwarszawskich drukarń wielkoformatowych.

Uzupełnieniem oferty Agfa Graphics w zakresie urządzeń wielkoformatowych z rodziny :Jeti prezentowanych na targach Fespa 2010 był system :Jeti 3348 UV Jetspeed. Jest to 4-kolorowy ploter drukujący w trybie z roli na rolę z prędkością 232 m2/h w trybie billboardowym (300 dpi), zoptymalizowanym pod kątem zastosowań zewnętrznych. Urządzenie obsługuje liczne materiały elastyczne (m.in. folie winylowe, media typu canvas, tkaniny, media polietylenowe i papier) o szerokości do 3,2 m i maksymalnej średnicy zwoju wynoszącej 30,48 cm.

Dwie nowości w rodzinie :Anapurna
Na stoisku Agfa Graphics obecne były także trzy urządzenia ze stale rosnącej serii :Anapurna. Poza znanym już, także z polskiego rynku, modelem :Anapurna Mw (wyposażonym w opcję nanoszenia dodatkowej bieli kryjącej lub podkładowej) na targach w Monachium promowano dwa zupełnie nowe rozwiązania z tej rodziny. Pierwsze z nich to :Anapurna 2500 LED, przemysłowy ploter „hybrydowy” dedykowany do szerokiej gamy zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych (plakatów, fotoreprodukcji, billboardów, displejów typu POS i POP, paneli wystawowych, grafiki scenicznej, elementów konstrukcyjnych, paneli reklamowych itd.), wykonywanych na różnorodnych podłożach sztywnych (w trybie płaskim) i giętkich (w trybie z roli na rolę) o maksymalnej szerokości 2540 mm. Jest to pierwsze w ofercie Agfa Graphics urządzenie, w którym wyprodukowane przez tę firmę inkjetowe głowice drukujące zintegrowano z wysokiej jakości promiennikami UV-LED. W efekcie w ploterze można zastosować o wiele szerszą niż dotychczas gamę mediów, przy jednocześnie niższym koszcie użytkowania systemu. Użytkownik ma do wyboru trzy tryby prędkości, z których najszybszy wynosi 60 m2/h. System ten był prawdziwym przebojem naszego stoiska – mówi Monika Hagno. – Jest to bardzo szybki i oferujący niezwykłą jakość ploter produkcyjny, w dodatku w doskonałej cenie. Nie dziwi zatem, że znalazł on swoich pierwszych nabywców już podczas trwania targów, wśród których – co miło nam zaanonsować – znalazła się także firma z Polski.

Światową premierę na targach Fespa 2010 miał bazujący na technologii UV system :Anapurna M 2050, również oferujący możliwość drukowania w trybach płaskim i z roli na rolę. Jak zapewnia producent, urządzenie – m.in. dzięki szerokości 2,05 m – oferuje dwa razy wyższą wydajność od pozostałych systemów z serii :Anapurna M. W maszynie znajdują zastosowanie nowe, dedykowane dla urządzeń :Anapurna M atramenty G2 UV, stworzone przez Agfa Graphics z myślą o zadrukowywaniu najnowszej generacji podłoży sztywnych i miękkich. Urządzenie drukuje w sześciu kolorach i pozwala na opcjonalne zastosowanie bieli kryjącej lub podkładowej. Maszyna ta również spotkała się z dużym zainteresowaniem zwiedzających z Polski – kontynuuje Monika Hagno – czego odzwierciedleniem było podpisanie przez nas umowy na jego dostawę do jednej z rodzimych firm specjalizujących się w druku wielkoformatowym.

Jak widać nasza oferta na targach Fespa 2010 była bardzo zróżnicowana. Cieszymy się bardzo z licznych odwiedzin ze strony klientów z Polski, zwłaszcza tych, które zaowocowały kontraktami na dostawy urządzeń. Liczymy też, że wkrótce systemy z rodzin :Anapurna i :Jeti, nie tylko te prezentowane w Monachium, znajdą w naszym kraju kolejnych zadowolonych użytkowników – podsumowuje Monika Hagno.