Agfa Graphics na targach Fespa 2017: innowacyjne i wszechstronne rozwiązania do cyfrowego druku wielkoformatowego

W dniach 8-12 maja br. w Hamburgu odbędzie się kolejna edycja targów Fespa – najważniejszego tegorocznego wydarzenia dla branży druku wielkoformatowego, w tym cyfrowego. Agfa Graphics jako producent innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań dla tego segmentu, będzie na wystawie obecna z własnym stoiskiem (nr E20 w hali B5). Zaprezentuje na nim premierę na rynku europejskim – ploter rolowy Avinci DX3200, jak również znane już – także z wdrożeń w naszym kraju – urządzenia z serii Anapurna i Jeti. Firma będzie również promować najnowszą wersję systemu workflow Asanti 3.0, sterującego wszystkimi ww. maszynami. Na stoisku znajdą się liczne próbki wydruków, wykonanych z udziałem rozwiązań Agfa Graphics (ploterów, atramentów i oprogramowania) na różnorodnych podłożach sztywnych i giętkich.

Najważniejszą premierą anonsowaną przez belgijskiego producenta będzie – pokazany po raz pierwszy na odbywającej się nieco wcześniej, kwietniowej wystawie ISA 2017 w Las Vegas – rolowy ploter Avinci DX3200. Umożliwia on realizację wielkoformatowych wydruków typu soft signage o maksymalnej szerokości 3,2 m z rozdzielczością do 1440 x 540 dpi. Dzięki zastosowanej tu technice sublimacyjnej, urządzenie umożliwia produkcję wysokiej jakości wydruków o żywotnej kolorystyce, które znajdują zastosowanie w różnorodnych aplikacjach zewnętrznych i wewnętrznych.
Nowy ploter Agfa Graphics pracuje w kilku trybach produkcyjnych; najszybszy zapewnia prędkość do 173 m2/h. Avinci obsługuje szeroką gamę mediów poliestrowych, wykorzystywanych przy takich aplikacjach jak: banery, displeje POS, grafika ścienna, reklama zewnętrzna, materiały wystawiennicze czy flagi. Ploter został wyposażony w specjalne, „inteligentne” algorytmy zapewniające jak najniższe zużycie atramentu. Jak zapewnia Agfa Graphics, za sprawą stworzonego z myślą o podłożach tekstylnych systemu ich transportu, Avinci umożliwia niezawodne nawijanie zwoju z zadrukowanym materiałem. Ploter jest kompatybilny z większością dostępnych na rynku urządzeń do kalandrowania pracujących w trybie off-line.

Na stoisku Agfa Graphics będą również prezentowane inne, znane już z jej oferty rozwiązania, dedykowane dla segmentu Sign & Display. Wśród nich znajdzie się wprowadzony kilka miesięcy temu do jej portfolio rolowy ploter Jeti Ceres RTR3200 LED, który sam producent określa mianem „prawdziwego konia roboczego”. Stworzony z myślą o aplikacjach wymagających wysokiej wydajności i jakości, obsługuje różnorodne media giętkie, aplikowane w trybie „z roli na rolę”. Zainteresowani tym rozwiązaniem powinni – zdaniem producenta – zwrócić uwagę na opcje bieli kryjącej/podkładowej oraz primera. Umożliwiają one tworzenie trwałych obrazów o zwiększonej żywotności barw, w niektórych przypadkach dających efekt wielowymiarowości. Ciekawą funkcją jest też możliwość zadrukowywania obustronnego, co jest szczególnie przydatne przy produkcji backlitów.
Jeti Ceres RTR3200 LED to jedna z maszyn nowej generacji, bazujących na wspomnianej wcześniej energooszczędnej technologii  UV LED. Innym ich przedstawicielem jest – również anonsowany w kontekście prezentacji na targach Fespa 2017 – „hybrydowy” ploter Anapurna H3200i LED. Urządzenie to pozwala na zadrukowywanie różnorodnych podłoży sztywnych i giętkich z maksymalną prędkością 129 m2/h (w trybie draft). W przypadku obu ww. urządzeń maksymalna szerokość materiału aplikowanego z roli wynosi 3,2 m. Anapurna H3200i LED obsługuje ponadto media sztywne o formacie do 2 x 3,2 m.
Jeti Mira 2732 HS LED to z kolei wszechstronny ploter płaski, drukujący w sześciu kolorach z opcjonalną bielą. Maszyna może być dostarczona z dostawianym modułem, umożliwiającym obsługę mediów giętkich w trybie „z roli na rolę”. Wyposażona została w funkcję „Print & Prepare”, która pozwala operatorowi na wprowadzenie podłoża jeszcze podczas realizacji bieżącego zlecenia. Dodatkowe efekty specjalne można tu uzyskać dzięki zastosowaniu specjalnego lakieru.
Kolejne zapowiadane przez Agfa Graphics rozwiązanie – Jeti Tauro H2500 to maszyna „hybrydowa”, umożliwiająca wysokowydajną produkcję w technice inkjet UV na szerokim portfolio podłoży sztywnych i giętkich. Drukuje w sześciu kolorach z opcjonalną bielą lub primerem. Wyposażona w szereg funkcji automatyzujących pracę, wyznacza – zdaniem producenta – nowe standardy pod względem jakości i wydajności zadrukowywania różnego rodzaju podłoży.

Uzupełnieniem targowej oferty Agfa Graphics będzie najnowsza wersja dedykowanego firmom Sign & Display systemu workflow – Asanti 3.0, sterującego pracą wszystkich ww. urządzeń. Oprogramowanie to z jednej strony automatyzuje cały proces przygotowania zleceń do drukowania, z drugiej – zapewnia uzyskiwane stabilnych kolorów o wysokiej jakości. W specjalnych przestrzeniach stoiska będą prezentowane jego możliwości w odniesieniu do różnorodnych podłoży obsługiwanych przez rozwiązania Agfa Graphics.
Na stoisku znajdą się też liczne próbki obrazujące zastosowanie maszyn, atramentów i software’u oferowanych przez firmę zarówno z myślą o firmach z segmentu Sign & Display, jak też przedsiębiorstwach reprezentujących różne gałęzie przemysłu. Pokazane zostaną możliwości zintegrowania druku inkjetowego w ramach istniejących linii wytwórczych.

Mówi Przemysław Arabski, kierujący działem inkjetowym Agfa Graphics w Polsce: „Nasza oferta przygotowana z myślą o tegorocznych targach Fespa jest bardzo bogata i wszechstronna. Na stoisku będziemy prezentować urządzenia pracujące w różnych technologiach, obsługujące media sztywne i giętkie o różnych rozmiarach i właściwościach. Mamy zatem nadzieję, że każdy z odwiedzających nasze stoisko znajdzie tu coś dla siebie. Serdecznie zapraszamy do Hamburga. Będzie tam cały dział inkjetowy z Polski”.