Agfa Graphics na targach InPrint 2015: integracja drukowania i procesów produkcyjnych

W dniach 10-12 listopada br. w Monachium odbywała się 2. edycja targów InPrint, poświęconych szeroko rozumianemu drukowaniu przemysłowemu. Wśród licznych wystawców znalazła się również Agfa Graphics, będąca jednym ze współzałożycieli i sponsorów strategicznych tego przedsięwzięcia. Firma promowała wytwarzane przez siebie atramenty UV, primery, lakiery oraz powłoki, znajdujące zastosowanie w różnych obszarach produkcji przemysłowej. Na stoisku prezentowane były też liczne próbki wykonane z wykorzystaniem materiałów eksploatacyjnych Agfa Graphics.

Po ubiegłorocznych sukcesie 1. edycji, organizatorzy targów InPrint zdecydowali się na kontynuację sprawdzonej formuły. Podczas wystawy, tym razem odbywającej się w Monachium, prezentowano – jak przed rokiem – zastosowanie różnych technik drukowania (m.in. sitodruku, 3D oraz cyfrowego) w produkcji przemysłowej. W tym samym czasie na terenach wystawienniczych w Monachium odbywały się targi Productronica, poświęcone najnowszym osiągnięciom w zakresie rozwiązań elektronicznych.

Agfa Graphics, jako dostawca kompleksowych rozwiązań bazujących na technice inkjet UV, obejmujących plotery drukujące i tnące, oprogramowanie, atramenty oraz inne materiały eksploatacyjne, zaprezentowała swoją ofertę, skierowaną do odbiorców z różnych gałęzi przemysłu. Mówi Tom Cloots, menedżer ds. marketingu w dziale inkjetu przemysłowego Agfa Graphics: „Klienci przemysłowi oczekują rozwiązań, które pozwolą na uzyskanie przewagi rynkowej. Choćby w postaci wdrożenia procesu, jakiego ich konkurenci nawet nie biorą pod uwagę. Z tego względu wymagania rynkowe, dotyczące konkretnych maszyn czy materiałów są bardzo różnorodne. Np. w pewnych przypadkach atramenty muszą być kompatybilne z powłokami stworzonymi przez dostawcę podłoża. W odpowiedzi na te oczekiwania, w ramach działu inkjetu przemysłowego powołaliśmy do życia dedykowane zespoły, których rolą jest opracowywanie specjalistycznych atramentów bądź też całych ich zestawów, z myślą o różnych zastosowaniach końcowych. Na bieżąco zapraszamy też do współpracy partnerów technologicznych, z którymi integrujemy techniki drukowania w ramach poszczególnych procesów przemysłowych”.
Efekty tej integracji można było zobaczyć na stoisku Agfa Graphics, gdzie demonstrowane były przykładowe wyroby wykonane na bazie jej atramentów oraz innych materiałów eksploatacyjnych. Były wśród nich m.in. wykładziny podłogowe i okleiny meblowe, wykonane na bazie melaminy, z udziałem atramentów UV bądź wodnych. Jak zapewnia producent, dzięki stabilności kolorystycznej i niskiemu poziomowi metamerii barw, oferują one jakość zbliżoną do rotograwiury. Na stoisku prezentowane były także pojemniki i tuby, personalizowane buty czy wykonane z polietylenu butelki. Zadrukowano je w technice inkjet UV z zastosowaniem atramentów Agfa Graphics o niskim stopniu migracji. Jak zapewnia firma, gwarantują one unikalną jakość reprodukcji oraz bardzo wysoki poziom przyczepności do podłoża, znajdując zastosowanie m.in. przy produkcji opakowań spożywczych.

Wśród produkowanych przez firmę materiałów eksploatacyjnych, dedykowanych na rynek drukowania przemysłowego, znajdują się m.in.: atramenty do opakowań i etykiet, zastosowań dekoracyjnych, znakowania i kodowania; lakiery dyspersyjne i powłoki. Zalicza się do nich również specjalistyczne, przewodzące prąd atramenty, bazujące na polimerach i nanosrebrze, stosowane przy zadrukowywaniu elementów elektronicznych. Prezentacja tych ostatnich szczególnie zainteresowała osoby, które przyjechały do Monachium z myślą o wspomnianych wcześniej targach Productronica. Dużą grupę zwiedzających InPrint stanowili natomiast przedstawiciele firm poszukujących rozwiązań w obszarze drukowania funkcjonalnego i zastosowań dekoracyjnych.

Mówi Przemysław Arabski, szef działu inkjetowego Agfa Graphics: „Rosnące zainteresowanie targami InPrint świadczy o coraz większej ekspansji drukowania przemysłowego w różnych dziedzinach życia. Obserwujemy to również na polskim rynku, gdzie wiele urządzeń wielkoformatowych z naszej oferty trafia do klientów spoza branży poligraficzno-reklamowej. W ślad za instalacją plotera następuje wdrożenie i bieżące dostawy specjalistycznych materiałów eksploatacyjnych: atramentów, primerów czy lakierów. Nasze rozwiązania pracują z powodzeniem w firmach z takich branż jak: meblowa, ceramiczna czy szklarska. W związku z tym angażujemy się coraz częściej w różnego rodzaju przedsięwzięcia skierowane do przedsiębiorców z tych segmentów rynku. Z jednej strony są to globalne wydarzenia jak targi InPrint czy konferencja The Inkjet Conference, z drugiej zaś – lokalne imprezy, jak choćby odbywające się w listopadzie br. w Poznaniu targi Glass & Stone, skierowane do branży szklarskiej. Podczas wystąpień, zorganizowanych w ich czasie przez magazyn Świat Szkła, nasz przedstawiciel zaprezentował referat poświęcony zastosowaniom techniki inkjet UV w tym obszarze rynkowym”.