Agfa Graphics podsumowuje targi Fespa 2017: nowe rozwiązania, kolejne kontrakty i nagroda EDP dla atramentów UV LED

Sukcesem zakończył się udział firmy Agfa Graphics w kolejnej edycji targów Fespa, jakie odbywały się w dniach 8-12 maja br. w Hamburgu. Jej stoisko licznie odwiedzali klienci z całego świata, w tym z Polski, zainteresowani najnowszymi propozycjami belgijskiego producenta w obszarze rozwiązań do druku wielkoformatowego. W tym roku Agfa Graphics skoncentrowała się na promowaniu portfolio maszyn z serii Anapurna i Jeti, bazujących na energooszczędnej technice inkjet UV LED (swoją światową premierę miał tu ploter Jeti Tauro H2500 LED) oraz na prezentacjach debiutującej w Europie rolowej maszynie Avinci DX3200, skierowanej na rynek tekstylny i pracującej w technice sublimacyjnej. Stworzone przez firmę atramenty, dedykowane maszynom Jeti i Anapurna wyposażonym w promienniki UV LED, otrzymały tradycyjnie przyznawaną podczas targów, prestiżową nagrodę EDP Award 2017. Z myślą o zwiedzających z Polski byli na nich obecni przedstawiciele rodzimego działu druku cyfrowego, którzy – oprócz zakontraktowania pierwszej w naszym kraju „hybrydowej” maszyny Anapurna H3200i LED – przeprowadzili też szereg rozmów na temat potencjalnych wdrożeń.

Mówi Przemysław Arabski, kierujący działem druku cyfrowego Agfa Graphics w Polsce: „Zakończone niedawno targi Fespa, pomimo nieco słabszej frekwencji, możemy uznać za bardzo udane. Choć odbywały się one niespełna rok po największej na świecie wystawie poligraficznej, jaką była drupa 2016, na naszym stoisku nie zabrakło ważnych premier rynkowych i nowych rozwiązań technologicznych. Uwagę zwraca przede wszystkim wprowadzenie energooszczędnych promienników UV LED we wszystkich maszynach oferowanych przez Agfa Graphics pod marką Anapurna i Jeti. W rezultacie trend zapoczątkowany na targach drupa stał się obecnie w naszym przypadku normą. Co więcej, docenioną przez klientów – w Polsce możemy pochwalić się już niemal 10 kontraktami na zakup urządzeń Anapurna, wyposażonych w promienniki UV LED zamiast tradycyjnych lamp rtęciowych. To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę, że rozwiązania te pojawiły się w naszej ofercie zaledwie kilka miesięcy temu. Na targach Fespa 2017 udało nam się sfinalizować kontrakt na kolejną tego typu maszynę, a zarazem pierwszą w naszym kraju – Anapurna H3200i LED”.

W Hamburgu publiczność z Europy miała okazję po raz pierwszy obejrzeć w pracy „na żywo” nowy zwojowy ploter bazujący na technice sublimacyjnej – Avinci DX3200, który miał swoją światową premierę w kwietniu br. podczas targów ISA w Las Vegas. Urządzenie jest skierowane na rynek zastosowań typu soft signage, oferuje maksymalną szerokość druku 3,2 m oraz rozdzielczość do 1440 x 540 dpi. „Maszyna ta spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem rynku – mówi Przemysław Arabski. – Co więcej, klienci z Polski już zakontraktowali pierwsze urządzenia tego modelu. To pokazuje, że firmy dotychczas bazujące na maszynach inkjetowych coraz śmielej sięgają także po rozwiązania umożliwiające zadrukowywanie tekstyliów w technice sublimacyjnej. Tym samym rozszerzają portfolio zastosowań, a co za tym idzie – grupę docelowych klientów”.
Wydruki realizowane w Avinci DX3200 znajdują zastosowanie przy aplikacjach zewnętrznych oraz wewnętrznych, m.in. przy produkcji banerów, materiałów typu POS, grafiki ściennej czy materiałów wystawienniczych. Te ostatnie można było obejrzeć na targach – flagi i dekoracje, stanowiące elementy wyposażenia stoiska Agfa Graphics, zostały zadrukowane właśnie w jej nowym ploterze.

Drugą nowością belgijskiego producenta, zaanonsowaną tuż przez rozpoczęciem targów, była wzbogacona wersja flagowego produktu z oferty Agfa Graphics – hybrydowego plotera Jeti Tauro H2500 LED, wyposażona w energooszczędne promienniki UV LED. „Tym samym niemal całe portfolio urządzeń z serii Anapurna i Jeti jest obecnie dostępne w wersji wykorzystującej tę innowacyjną i niosącą ze sobą szereg zalet technologię – podkreśla Przemysław Arabski. – Promienniki UV LED oferują liczne walory ekologiczne i ekonomiczne: brak konieczności rozgrzewania i schładzania lamp, większą żywotność promienników w zasadzie równą cyklowi życia maszyny, możliwość stosowania mediów wrażliwych na wysokie temperatury – to tylko niektóre z nich”.
Poza modelem Jeti Tauro na stoisku prezentowane były także inne maszyny w nią wyposażone. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się hybrydowy ploter Anapurna H3200i LED, który znalazł podczas targów pierwszego nabywcę z naszego kraju. „Fakt ten przeczy tezie, jakoby na wydarzeniach wystawienniczych, takich jak Fespa, nie były finalizowane kontrakty – mówi Przemysław Arabski. – Po wcześniejszych wstępnych rozmowach, prezentacje targowe były na tyle przekonujące, że klient zdecydował się na zakup. Anapurna H3200i LED to bardzo wszechstronne urządzenie, umożliwiające zadrukowywanie podłoży sztywnych i giętkich z prędkością do 129 m2/h”.
Na stoisku były też prezentowane dwa, znane już z wdrożeń rynkowych urządzenia z rodziny Jeti: Ceres RTR3200 LED oraz Mira 2732 HS LED. Pierwsze z nich pracuje w trybie „z roli na rolę”, drugie – to rozwiązanie pracujące w trybie płaskim z opcjonalnym modułem umożliwiającym obsługę materiałów giętkich.
Wszystkie ww. urządzenia były sterowane najnowszą wersją systemu workflow Asanti 3.0, dedykowanego na rynek cyfrowego druku wielkoformatowego. W ramach specjalnej przestrzeni stoiska – „House of Asanti” – można było z kolei zobaczyć różnorodne próbki zleceń, wykonanych z udziałem techniki inkjetowej Agfa Graphics, m.in. innowacyjnych atramentów UV LED.
Te ostatnie znalazły uznanie w oczach jurorów towarzyszącego targom Fespa konkursu EDP Awards, organizowanego przez europejskie magazyny branżowe związane z technologiami cyfrowymi. Nagrodzone za „wyjątkową jakość” atramenty są obecnie używane we wszystkich ploterach Anapurna i Jeti, wyposażonych w system utrwalania wydruków UV LED. Bazujące na specjalnej recepturze, umożliwiają zadrukowywanie wielu różnorodnych podłoży sztywnych i giętkich, zapewniając wysoką jakość i przyczepność. Atramenty te są również wykorzystywane przez producentów zewnętrznych, którzy z powodzeniem stosują je – w ramach kompletnych linii przemysłowych – do kodowania, znakowania, drukowania etykiet i opakowań oraz przy aplikacjach dekoracyjnych.