Agfa Graphics podsumowuje World Publishing Expo 2013: nowe wersje programów Arkitex Production i Arkitex Eversify

Podczas wystawy i konferencji World Publishing Expo 2013, odbywającej się w Berlinie w dniach 7-9 października, Agfa Graphics wprowadziła do swojej oferty kilka nowych rozwiązań, dedykowanych dla branży wydawniczej. Najważniejsze z nich to Arkitex Production – zupełnie nowy workflow, dedykowany dla produkcji gazetowej oraz Arkitex Eversify 2.0 – kolejna wersja oprogramowania umożliwiającego tworzenie publikacji prasowych na urządzenia przenośne. Na zakończenie pierwszego dnia WPE 2013, klienci Agfa Graphics z różnych krajów, także z Polski, odwiedzili podberlińską drukarnię gazetową (należącą do koncernu Axel Springer) wyposażoną m.in. w cztery zautomatyzowane linie CtP, bazujące na naświetlarkach z serii Advantage N i zużywającą rocznie 1,3 mln m2 bezchemicznych płyt Agfa N94VCF.

SpandauO nowościach w ofercie Agfa Graphics poinformowano na zorganizowanej w drugim dniu WPE 2013 konferencji prasowej. Spotkanie z przedstawicielami mediów rozpoczął Bobby Grauf – menedżer marketingu systemów gazetowych Agfa Graphics, który krótko scharakteryzował aktywność belgijskiego koncernu w segmencie produkcji prasowej. Podkreślił przy tym nie tylko wiodącą pozycję firmy na rynku systemów CtP, płyt czy workflow produkcyjnego, ale też wprowadzane od niedawna rozwiązania w zakresie tzw. wydawnictw mobilnych. „Rozwój produktów Agfa Graphics nie byłby możliwy bez naszych klientów, którzy aktywnie uczestniczą w ich udoskonalaniu – podkreślał Bobby Grauf, przytaczając opinie drukarń i wydawców z całego świata, korzystających z kolejnych wersji oprogramowania, materiałów i sprzętu Agfa Graphics. – Są oni podstawą naszych sukcesów na rynku gazetowym, a co warte odnotowania – coraz więcej z nich korzysta z naszych proekologicznych rozwiązań. Obecnie co druga płyta gazetowa dostarczana przez Agfa Graphics jest płytą niewymagającą chemii. Rośnie też systematycznie liczba użytkowników naszych zaawansowanych naświetlarek CtP. Niedawno w szwajcarskiej drukarni AZ Medien miała miejsce instalacja 500. urządzenia z serii Advantage N.”

Arkitex Production – nowy workflow dla produkcji gazetowej
Berlińska wystawa była miejscem światowej premiery nowego systemu workflow firmy Agfa Graphics – Arkitex Production. Prezentując jego najważniejsze cechy, Bobby Grauf podkreślał zupełnie nową architekturę serwera oraz kompatybilność z wcześniejszymi wersjami oprogramowania Arkitex, pracującymi u ponad tysiąca klientów z całego świata. Dodał również, że w tym roku rodzina Arkitex obchodzi swoje 10. urodziny – pierwszy workflow pod tą nazwą został pokazany światu na targach IFRA 2003 w Barcelonie.
W specjalnym komunikacie prasowym Jeff Cord, menedżer marketingu systemów Arkitex, dodał: „Arkitex Production został zaprojektowany jako zupełnie nowy system, zbudowany od podstaw i oferujący nowy wygląd, przy czym jego sercem i DNA wciąż pozostaje workflow Arkitex. Użytkownicy coraz częściej oczekują możliwości dostępu do swojego workflow za pośrednictwem urządzeń przenośnych takich jak smartfony czy tablety. Bazując na platformie HTML5, możemy im w sposób natywny zapewnić kompatybilność z różnymi urządzeniami tego typu.”
Arkitex Production uwzględnia potrzeby drukarń gazetowych różnej wielkości – od małych zakładów poligraficznych aż po olbrzymie drukarnie należące do koncernów wydawniczych. Wychodzi tym samym naprzeciw oczekiwaniom zarówno tych pierwszych, którzy poszukują sposobów na outsourcing zarządzania systemem produkcyjnym, jak i drugich, którzy z kolei konsolidują produkcję realizowaną w kilku miejscach w ramach jednego, prostego w obsłudze workflow, starając się jednocześnie pozyskać większą liczbę zleceń zewnętrznych.
Arkitex Production wyposażono w bezpieczny system zarządzania danymi, do których dostęp jest możliwy zarówno lokalnie, jak i „w chmurze” poprzez moduł Arkitex Cloud. Bazuje na sprawdzonej, udoskonalonej 64-bitowej architekturze systemowej oraz serwerze wykorzystywanym wcześniej w Arkitex Portal. Ten ostatni, wraz z modułami Manager i Sitelink, stanowi podstawę systemu Arkitex Production. W wersji Enhanced może on zostać rozbudowany m.in. o moduły OptiInk, Sublima, RIP X czy IntelliTune.

Arkitex Eversify 2.0 – z myślą o rosnącym rynku urządzeń przenośnych
Wprowadzając kolejne rozwiązania dla produkcji gazetowej, Agfa Graphics dostrzega rosnące znaczenie tzw. wydawnictw mobilnych. Z tego względu już dwa lata temu na targach IFRA 2011 w jej ofercie pojawiło się rozwiązanie Arkitex Eversify, umożliwiające tworzenie publikacji prasowych z myślą o różnego rodzaju urządzeniach przenośnych, takich jak laptopy, smartfony czy tablety. W Berlinie firma pokazała światu kolejną wersję tego oprogramowania – Eversify 2.0 – a o jego najważniejszych funkcjach opowiedział dziennikarzom Andy Grant – szef działu oprogramowania Agfa Graphics. Rozwiązanie to jest programem typu SaaS (Software as a Service), bazującym na technologii „chmury”, co oznacza, że nie wymaga od użytkownika dodatkowych inwestycji w infrastrukturę. W wersji 2.0 wyposażono je w nowe, interaktywne funkcje, m.in. integrację w zakresie e-handlu ze sklepami firm Apple, Google czy Amazon; dynamiczny wybór wersji danego tytułu przez czytelnika, wzbogacone narzędzie analityczne dla wydawców i reklamodawców; integrację z programem do optymalizacji zdjęć IntelliTune X 4.0; wsparcie w zakresie strumieni multimediów; kompatybilność z widgetami HTML oraz wzbogacone możliwości tworzenia cyfrowych wersji wydawnictw (czyli „replik” tytułów drukowanych). „Dzięki temu klienci zyskują na wyższej automatyzacji działań, co oszczędza ich czas i pieniądze, mogą instalować Arkitex Eversify na urządzeniach wyposażonych w najbardziej rozpowszechnione systemy operacyjne (iOS, Android, Windows Phone), w efekcie otrzymując narzędzie działające w sposób przejrzysty, także od strony generowanych kosztów” – mówił Andy Grant.
O swoich praktycznych doświadczeniach z oprogramowaniem Arkitex Eversify opowiedział obecny na konferencji prasowej Thomas Kaulfuss z niemieckiego wydawnictwa „Sächsische Zeitung”, które było prekursorem w zakresie stosowania rozwiązań Agfa Graphics do tworzenia wydań „mobilnych” swoich tytułów.

Z wizytą w Spandau
Na zakończenie pierwszego dnia World Publishing Expo kilkudziesięciu klientów Agfa Graphics, także z Polski, wzięło udział w ekskluzywnej wizycie w drukarni wydawnictwa Axel Springer zlokalizowanej w Spandau k. Berlina. Zaproszeni goście, podzieleni na dwie grupy, mieli okazję zwiedzić cały zakład, w tym cyfrową przygotowalnię bazującą w 100% na rozwiązaniach Agfa Graphics.
Zakład w Spandau to jedna z największych drukarń gazetowych w Niemczech, wyposażona m.in. w sześć zwojowych maszyn manroland web systems oraz cztery w pełni zautomatyzowane linie CtP firmy Agfa Graphics. Rocznie zużywa 1,3 mln m2 bezchemicznych płyt Agfa N94VCF, drukując z ich wykorzystaniem zarówno własne tytuły, jak i liczne zlecenia zewnętrzne. W ostatnim czasie wszystkie jej maszyny wyposażono w moduły do druku inkjetowego, co zwiększyło możliwości drukarni w zakresie regionalizacji i personalizacji prac.
Mówi Stefan Piotrowski, odpowiedzialny za rynek gazetowy Agfa Graphics w Polsce: „Cieszymy się, że także nasi polscy klienci wzięli udział w prezentacji VIP, zorganizowanej w drukarni Axel Springer. Część z nich, podobnie jak zakład w Spandau, to użytkownicy naświetlarek Advantage N i bezchemicznych płyt N94VCF, była to zatem wyśmienita okazja do wymiany opinii i dyskusji z kolegami z Niemiec. Warto w tym miejscu dodać, że jesteśmy obecnie w trakcie procesu konwersji naszych kolejnych polskich odbiorców na proekologiczne płyty niewymagające chemii. Sądzimy zatem, że już wkrótce polski oddział Agfa Graphics przekroczy średnią dla całego koncernu, jeżeli chodzi o odsetek klientów używających płyt N94VCF. Bardzo się z tego cieszymy, podobnie jak z zainteresowania naszymi rozwiązaniami software’owymi, które były motywem przewodnim obecności Agfa Graphics na tegorocznym World Publishing Expo.”

Poza stoiskiem
Warto dodać, że Agfa Graphics była też aktywnym uczestnikiem prezentacji i warsztatów odbywających się w ramach World Publishing Expo. Poza własnym stoiskiem, w ramach paneli Media Port organizowanych na specjalnej przestrzeni wystawienniczej, prezentowane były zalety oprogramowania Arkitex Eversify 2.0. Agfa Graphics znalazła się także wśród firm wspierających 6. Międzynarodowe Forum Tabletów i Aplikacji, jakie odbywało się na terenach Messe Berlin w dniach 7-8 października.