Agfa Graphics rozpoczyna instalacje pakietu :Apogee Suite 7

Agfa Graphics poinformowała o rozpoczęciu instalacji pakietu oprogramowania dla firm poligraficznych i wydawniczych :Apogee Suite 7, którego oficjalna premiera rynkowa odbyła się podczas ubiegłorocznych targów Ipex w Birmingham. Najbardziej oczekiwaną nowością jest oczywiście :Apogee Impose – stworzony samodzielnie przez Agfa Graphics moduł do montażu elektronicznego, bazujący na zestawach reguł produkcyjnych i dostarczanych na bieżąco informacjach o zleceniu, a nie jak dotychczas na tworzonych wcześniej szablonach. Inną ważną nowością jest – wprowadzona do WebApproval – funkcja umożliwiająca zleceniodawcom samodzielne zakładanie zleceń, przy użyciu technologii web-to-print. Nowa wersja :Apogee 7 została wyposażona w APPE 2.5 – najnowszy silnik firmy Adobe do renderingu natywnych plików PDF. Co więcej, firmy posiadające cyfrowe urządzenia pracujące w technologii inkjetowej mogą dzięki :Apogee 7 zarządzać dystrybucją plików wśród różnych urządzeń drukujących korzystając z dedykowanej im specjalnej aplikacji.

:Apogee Impose – nowy program montażowy Agfa Graphics
Jak zapewnia producent, program :Apogee Impose to rewolucyjne narzędzie do impozycji, oparte na zestawach reguł. Zamiast tradycyjnie stosowanych wcześniej zdefiniowanych szablonów, które muszą być ręcznie edytowane przy praktycznie każdym zleceniu, :Apogee Impose wykorzystuje informacje zawarte w zleceniu, takie jak format arkusza, informacje o poszczególnych elementach produktu (okładka, środki, wkładki) oraz dostępnym parku maszynowym (CtP, maszynach drukujących i introligatorskich) do automatycznego wyliczenia i zaproponowania najbardziej optymalnego schematu impozycyjnego. Dzięki temu „inteligentnemu” modułowi wszystkie parametry zlecenia są znane i wykorzystywane do określenia dokładnej impozycji. Na przykład, pozwala on na zoptymalizowanie składek układając wszystkie kolorowe i czarno-białe strony na oddzielnych arkuszach. Program umożliwia też skierowanie produkcji środków na maszyny zwojowe, a okładek – do druku arkuszowego.

:Apogee Impose interpretuje i dokonuje impozycji bazując na indywidualnym zleceniu, zamiast – jak dotychczas – dopasowywania pracy do istniejącego szablonu. W efekcie jego użytkownik może osiągnąć znaczące oszczędności.

Wśród pierwszych jego użytkowników znalazła się szwajcarska firma poligraficzna Vogt-Schild Druck, oddział AZ Medien, prowadząca działalność w Zurychu i w Derendingen. Oferuje ona usługi w zakresie projektowania, tworzenia layoutu, produkcji i drukowania magazynów i periodyków. Vogt-Schild Druck świadczy też kompleksowe usługi wydawnicze. Jesteśmy pod dużym wrażeniem możliwości jakie oferuje :Apogee Impose – mówi Pascal Coppola z działu IT i prepress firmy. – Dzięki ogromnemu doświadczeniu Agfa Graphics udało się stworzyć naprawdę znakomite rozwiązanie. Moduł :Apogee Impose wręcz przekroczył nasze oczekiwania. Dzięki niemu jesteśmy w stanie tworzyć własne, dostosowane do zleceń impozycje z myślą o oprawie zeszytowej, oprawie klejonej, nanoszeniu kodów kreskowych, złamywaniu, produkcji składek itd. Szczególnie przypadł mi do gustu sposób, w jaki :Apogee decyduje o dodawaniu pasków kolorystycznych i marek formatowych. :Apogee Impose jest po prostu fantastyczny. Co więcej cały czas odkrywam w nim nowe, niezwykle użyteczne funkcje i jestem przekonany, że jego kolejne wersje przyniosą ich jeszcze więcej. Dzięki ogromnej automatyzacji program ten jest też o wiele szybszym rozwiązaniem do wykonywania impozycji. Oczywiście ręczna ingerencja operatora jest ciągle możliwa na każdym etapie przygotowania zlecenia.

Z uwagi na fakt, że :Apogee Impose wyznacza preferowane układy montażowe dla każdego zlecenia, końcowy rezultat jest osiągany w sposób automatyczny. Dzięki temu jest on bardziej przewidywalny, eliminując błędne ustawienia. Ręczna edycja, niezbędna przy impozycji opartej na szablonach, może zająć nawet do pięciu minut w przypadku każdego z nich. Moduł :Apogee Impose zapewnia operatorowi możliwość korzystania z nieograniczonej liczby reguł i umożliwia pracę w wybrany przez niego sposób, przy wykorzystaniu standardowych lub dedykowanych schematów impozycji. Impozycja standardowa jest tu wykonywana w sposób całkowicie automatyczny i nie wymaga żadnej interwencji użytkownika. Impozycja dedykowana wymaga od jednej do trzech minut na przeprowadzenie całego procesu. W rezultacie uzyskuje się znaczące oszczędności w czasie i kosztach.

WebApproval
Komunikujący się za pomocą przeglądarki internetowej moduł WebApproval umożliwia klientom samodzielnie przeglądanie zleceń, przesyłanie i podmianę poszczególnych stron publikacji, a także ich odrzucenie lub akceptację do dalszej obróbki. :Apogee 7 rozszerza funkcjonalność modułu WebApproval wychodząc poza standardowe możliwości przesyłania czy akceptowania plików, pozwalając użytkownikom na tworzenie własnych zleceń na podstawie wcześniej zdefiniowanych wzorców. Po zaakceptowaniu, :Apogee generuje schemat impozycyjny i rozpoczyna przetwarzanie zlecenia. To daje drukarniom możliwość większego zaangażowania zleceniodawców w cały proces produkcyjny oraz zapewnia jeszcze większą automatyzację działań w obszarze prepressu.

:Apogee a druk wielkoformatowy
:Apogee 7 wprowadza też nowe możliwości dla użytkowników wielkoformatowych systemów inkjetowych (wykorzystywanych obok tradycyjnej przygotowalni CtP) w postaci centrum zarządzania produkcją. :Apogee sprawdza i koryguje otrzymywane pliki stosując odpowiednie narzędzia do zarządzania barwą przed wypuszczeniem ich do drukowania w poszczególnych urządzeniach. To pozwala uniknąć niepotrzebnych przestojów w pracy plotera związanych z błędami lub niekompatybilnością dostarczonych przez klienta plików. System umożliwia też ponowne wysłanie pliku do drukarki zwiększając wydajność zarządzania zleceniami przy zachowaniu stabilności barwnej. :Apogee 7 współpracuje z RIP-em każdej drukarki i dostarcza narzędzia dla specyficznych aplikacji wykonywanych w urządzeniach wielkoformatowych. To zaś oznacza dla drukarni w pełni automatyczną kontrolę wychodzących plików w kompletnym środowisku produkcyjnym.

Adobe PDF Renderer (APPE 2.5)
W skład pakietu :Apogee 7 wchodzi też najnowsza wersja Adobe PDF Print Engine (APPE 2.5) oferująca użytkownikom możliwość zastosowania najnowszych narzędzi workflow oraz gwarantująca kompatybilność z ostatnią wersją pakietu Adobe Creative Suite.