Agfa Graphics świętuje 10-lecie płyty Azura

W połowie września Agfa Graphics oficjalnie zainaugurowała ogólnoświatową kampanię „10 lat płyty Azura”. W jej ramach dwunastu wybranych użytkowników tego innowacyjnego rozwiązania, reprezentujących różne kraje, zostanie w specjalny sposób zaprezentowanych i uhonorowanych. Uroczyste zakończenie projektu odbędzie się podczas przyszłorocznych targów IGAS 2015 w Tokio.

Wprowadzone na rynek w 2004 roku płyty Azura – dziś dostępne już jako rozwiązanie 3. generacji i opatrzone w najnowszej wersji symbolem TU – są z powodzeniem wykorzystywane przez tysiące drukarń i naświetlarni CtP z całego świata, także z Polski. Bazując na technologii bezchemicznej, która wyeliminowała tradycyjny proces wywoływania, umożliwiają one znaczącą redukcję ilości generowanych odpadów, kosztów związanych z utylizacją oraz większe bezpieczeństwo pracy. Jak wynika z doświadczeń użytkowników, płyty Azura oferują niezawodność i stabilność procesu produkcyjnego. Co więcej, wysoki kontrast płyt umożliwia wzrokową jak i instrumentalną (możliwy jest pomiar przy użyciu standardowych urządzeń) kontrolę finalnej formy drukowej. Pokrycie obrazu, składającego się z 20-mikronowych punktów, wynosi tu 1-99%, zaś maksymalna liniatura to 340 lpi.
Wprowadzone na rynek pod koniec ub.r. płyty Azura TU zapewniają jeszcze wyższą od poprzedniczek (Azura i Azura TS) żywotność roztworów i trwałość form. Oferują też możliwość stosowania ich do realizacji większych nakładów, nawet do 150 tys. odbitek. Ich wyższa czułość wpływa na zwiększenie wydajności naświetlarki (nawet o 100% w porównaniu z pierwszą wersją płyt Azura), bez uszczerbku na jakości. Są dostosowane do potrzeb każdej drukarni arkuszowe,j pracującej w technice offsetu, oczekującej proekologicznego, wydajnego rozwiązania CtP.

Azura w Polsce
W naszym kraju płyty z serii Azura wykorzystuje ponad 100 firm. Są wśród nich zarówno usługowe naświetlarnie CtP, jak też liczne drukarnie offsetowe o różnym profilu: akcydensowe, dziełowe, opakowaniowe. Co ciekawe, część wdrożono w ramach konfiguracji, uwzględniającej naświetlarkę CtP innego dostawcy. Mówi Maciej Baur, Product Manager w polskim oddziale Agfa Graphics: „Mamy sporo takich wdrożeń, realizowanych na specjalne życzenie klienta, który po wcześniejszym zakupie klasycznego rozwiązania CtP z czasem decyduje się na produkcję form drukowych, bazujących na płytach bezchemicznych. Konwencjonalną wywoływarkę zastępujemy w takim przypadku dedykowanym urządzeniem czyszcząco-gumującym, zaś tradycyjne płyty CtP – płytami Azura. Jedyne czego wymagają one po naświetleniu to mechanicznego usunięcia elementów nienaświetlonych i zabezpieczenia specjalnym roztworem”.

Azura w Japonii
Początek kampanii celebrującej 10-lecie płyt Azura nie przypadkiem miał miejsce w Japonii – podczas wspólnej konferencji prasowej Agfa Graphics Japan i drukarni Daicolo. Stała się ona bowiem niedawno największym na świecie odbiorcą płyt Azura oraz pierwszą firmą, która – od 2006 roku – zużyła ich ponad 1 mln m2. Znajdują one zastosowanie w dwunastu naświetlarkach CtP użytkowanych przez Daicolo, która – będąc wcześniej typowym zakładem akcydensowym – wyspecjalizowała się w produkcji wysokiej jakości albumów szkolnych. Zdaniem jej przedstawicieli, obecnych na konferencji, bezchemiczna, proekologiczna technologia stanowiąca bazę płyt Azura w dużej mierze przyczyniła się do sukcesu firmy na tym rynku.