Agfa Graphics wprowadza na rynek udoskonaloną wersję plotera Jeti Mira: utrwalanie UV LED, druk soczewkowy 3D i integracja z usługą PrintSphere

Agfa Graphics poinformowała o wprowadzeniu do swojego stale wzbogacanego i optymalizowanego portfolio nowej, udoskonalonej wersji plotera Jeti Mira. W wersji z podwójnym stołem został on wyposażony w innowacyjną technologię utrwalania wydruków – UV LED, co powinni docenić zwłaszcza średni i duzi użytkownicy działający na rynku Sign & Display. Sterowany systemem workflow Asanti, wzbogacony ploter Jeti Mira został zintegrowany z systemem wymiany plików i informacji – PrintSphere. Z kolei rozbudowana opcja lakierowania umożliwia realizację wysublimowanych wydruków 3D.

Dodatkowe korzyści dzięki technologii LED
Płaski ploter Jeti Mira, wyposażony w ruchomą karetkę, został zaprojektowany z myślą o jak największej elastyczności i optymalizacji działań. W urządzeniu można realizować prace o szerokości do 2,69 m, a wśród licznych, docenianych przez użytkowników funkcjo można wymienić m.in.: funkcję print & prepare (umożliwiającą wprowadzenie do urządzenia kolejnego materiału podczas realizacji bieżącego zlecenia), dostawiany moduł pozwalający na drukowanie w trybie „z roli na rolę”, dwie wersje stołu, wysoką prędkość (do 231 m2/h), druk w sześciu kolorach, standardową biel, dedykowane atramenty UV o wysokim poziomie pigmentacji oraz dwurzędowe, wysokowydajne głowice Ricoh drukujące w technice inkjet UV. Najnowszy upgrade plotera (początkowo dostępny tylko w wersji z podwójnym stołem) przynosi m.in. moduł utrwalania w technologii UV LED, którego pojawienie się oznacza liczne korzyści dla użytkowników.
„Dzięki wyposażeniu w promienniki UV LED, ploter Jeti Mira stał się jeszcze bardziej proekologicznym, ekonomicznym i stymulującym rozwój biznesu rozwiązaniem – przekonuje Reinhilde Alaert, menedżer ds. marketingu produktowego w dziale zaawansowanych rozwiązań Agfa Graphics dedykowanych na rynek Sign & Display. – Promienniki LED emitują minimalną ilość ciepła, co umożliwia zastosowanie znacznie szerszego portfolio podłoży drukowych. Zapewniają też bardzo stabilną dwukierunkową kalibrację, wysoką wydajność, znaczące oszczędności w zużyciu energii oraz stabilność w całym cyklu życia produktu. To wszystko prowadzi do wyższego zwrotu ze zrealizowanej inwestycji”.

Atramenty LED UV od Agfa Graphics
W związku z pojawieniem się w jej urządzeniach technologii LED, firma Agfa Graphics stworzyła dedykowane atramenty UV LED o specjalnej recepturze. Można nimi zadrukowywać wrażliwe na ciepło podłoża, m.in. materiały samoprzylepne czy rozciągliwe folie PVC. Są one z jednej strony dopasowane do plotera, z drugiej – niezwykle wszechstronne, umożliwiając aplikację z wykorzystaniem innych, różnorodnych mediów. Cechuje je także szeroki gamut kolorystyczny oraz wysoki poziom żywotności barw, zarówno przy zastosowaniach zewnętrznych jak i wewnętrznych. Z kolei wysoki poziom nasycenia pigmentem i odpowiednie oprogramowanie do zarządzania barwą (wchodzące w skład systemu Asanti, sterującego ploterem) zapewniają niski poziom zużycia atramentu.
„Podczas tegorocznych targów SGIA ploter Jeti Mira uzyskał prestiżowy tytuł „Produktu Roku” w swojej kategorii. Jury oceniające zgłoszone rozwiązania doceniło jego wysoką jakość drukowania i niski poziom zużycia atramentów, co zdecydowanie wyróżnia to urządzenie na tle konkurencji – kontynuuje Reinhilde Alaert. – Wszystkie atramenty UV produkowane przez Agfa Graphics, zarówno białe jak i kolorowe, oferują niezwykle wysoką i stabilną jakość nanoszenia kropli na podłoże, zapewniając powtarzalne rezultaty druku, na wszystkich kolejnych egzemplarzach”.

Integracja z PrintSphere, sterowanie z systemu Asanti
Pracą plotera Jeti Mira steruje system workflow Asanti, dedykowany do produkcji wielkoformatowej. Nadzoruje on cały proces poligraficzny – od etapu prepress, poprzez drukowanie, na finalnej obróbce kończąc. Nowością jest tu opcjonalna integracja z PrintSphere – działającej w „chmurze” usługi automatyzującej produkcję, umożliwiającej łatwą wymianę plików oraz bezpieczne przechowywanie danych. PrintShpere oferuje dostawcom usług poligraficznych zestandaryzowaną metodę zautomatyzowania pracy użytkowanych systemów workflow, m.in. poprzez usprawnienie wymiany informacji i plików z klientami, współpracownikami, freelancerami oraz innymi działami produkcji, jak również na komunikację z innymi rozwiązaniami software’owymi Agfa Graphics.

Zaawansowany druk soczewkowy 3D
Nowością w ploterze Jeti Mira jest też funkcja druku soczewkowego 3D, dzięki której możliwe staje się nadanie zupełnie nowego wymiaru i większej atrakcyjności różnorodnym aplikacjom, takim jak: displeje POP, opakowania, materiały dekoracyjne czy grafika wystawiennicza. Efekt soczewki, w połączeniu z zastosowaniem lakieru UV i opcją manipulowania obrazem oznacza zupełnie nowe możliwości dla plotera Jeti Mira, m.in. nadawanie głębi osiąganym w druku rezultatom. „Nowa opcja w postaci realizowania niesamowitych efektów 3D oznacza, że Jeti Mira staje się w pełni wszechstronnym, odkrywającym dla siebie nowe obszary rynkowe rozwiązaniem drukującym” – podsumowuje Reinhilde Alaert.