Agfa i UNILIN na targach InPrint 2019: cyfrowa produkcja laminatów podłogowych i meblowych

Podczas zbliżających się targów InPrint 2019 w Monachium (12-14 listopada), firmy Agfa i UNILIN zaprezentują na wspólnym stoisku (nr 510) przełomowe – zdaniem obu dostawców – rozwiązanie przeznaczone do cyfrowego zadrukowywania laminatów podłogowych i meblowych. Składają się na nie atramenty inkjetowe stworzone przez firmę Agfa oraz wodne primery produkowane przez UNILIN.

Wspólna targowa prezentacja to efekt współpracy obu firm, które połączyły swoje siły, badając możliwość zastosowania techniki inkjetowej przy wysokonakładowym, realizowanym z dużą prędkością zadrukowywania papierów dekoracyjnych, wykorzystywanych jako wierzchnia warstwa laminatów podłogowych i meblowych. W rezultacie opracowane zostały dedykowane zestawy składające się z wodnych primerów i atramentów, przeznaczone do tego rodzaju produkcji, realizowanej w maszynach cyfrowych pracujących w trybie „z roli na rolę”. Kombinacja konwencjonalnie aplikowanych primerów UNILIN i dopasowanych do nich pod względem pigmentacji atramentów Agfa zaowocowała rozwiązaniem oferującym – co podkreślają partnerzy – szeroki gamut kolorystyczny, wysoką jakość drukowania i niskie zużycie atramentów. Ma ono w założeniach obu dostawców konkurować – także pod względem cenowym – z powszechnie stosowaną w tego typu produkcji techniką wklęsłodrukową.
„Integracja naszego rozwiązania w ramach istniejącej infrastruktury produkcyjnej jest o tyle łatwa, że tę innowacyjną technologię cechuje pełna kompatybilność z konwencjonalnymi procesami takimi jak impregnacja, prasowanie, cięcie czy mielenie” – mówi Jasmine Geerinckx, Business Development Manager w dziale technologicznym UNILIN. Tom Cloots, dyrektor działu rozwiązań przemysłowych w firmie Agfa, dodaje: „Jako że mamy tu do czynienia z procesem cyfrowym, druk inkjetowy może znaleźć zastosowanie w całym cyklu życia – od fazy początkowej, gdy realizowane są bardzo małe partie, poprzez właściwą produkcję wysokonakładową, na finalnych dodrukach skończywszy, gdy dany produkt wychodzi z użytku. Ta elastyczność pozwala na szybkie reagowanie wobec oczekiwań rynkowych, przy utrzymaniu minimalnego poziomu stanów magazynowych”.

Goście odwiedzający stoisko obu firm będą mieli okazję obejrzeć liczne próbki laminatów wykonanych z udziałem nowo powstałego rozwiązania. Do ich dyspozycji będą też specjaliści z firm Agfa i UNILIN, gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z zastosowaniem zestawów składających się z różnych primerów i atramentów.
Przedstawiciele obu dostawców – Marc Graindourze – Business Development Manager w dziale atramentów inkjetowych Agfa oraz Jasmine Geerinckx – wystąpią też w ramach specjalnej przestrzeni targowej – Application Stage – z prezentacją zatytułowaną „Milowy krok w cyfrowym zadrukowywaniu laminatów podłogowych i meblowych”.