Agfa na targach SGIA 2018: cztery nagrody dla „Produktu roku” i amerykańska premiera plotera Jeti Tauro H3300 LED

Agfa była jednym z wystawców i uczestników SGIA 2018 – targów i towarzyszącej im konferencji, dedykowanych branży druku wielkoformatowego. Podczas wydarzenia, odbywającego się w dniach 18-20 października w Las Vegas, firma zaprezentowała po raz pierwszy na amerykańskim rynku nowy ploter bazujący na energooszczędnej technologii inkjet UV LED – Jeti Tauro H3300 LED. Był on jednym z trzech rozwiązań marki Agfa, jakie zostały uhonorowane podczas SGIA 2018 prestiżowym wyróżnieniem dla „Produktu roku”.

Jeti Tauro H3300 LED okazał się najlepszy w kategorii uwzględniającej plotery UV, pracujące w trybie „z roli na rolę” o szerokości ponad 2 m. Maszyna, znana europejskim użytkownikom od czasu jej oficjalnego debiutu podczas czerwcowego Red Carpet Event, miała w Las Vegas swoją premierę na rynku amerykańskim. Była też jednym z kilku rozwiązań zaprezentowanych tam przez firmę Agfa. Jej obecność na tegorocznej edycji SGIA przebiegała pod hasłem „Najwyższa wydajność – najwyższa jakość”. Ma ono nawiązywać m.in. do parametrów oferowanych przez premierowy ploter, który – jak podaje producent – umożliwia wydajne drukowanie żywotnych obrazów o gładkich przejściach tonalnych i wyrazistych detalach. Jeti Tauro H3300 LED jest dostępny w czterech wariantach o różnym stopniu automatyzacji (od ręcznego podawania i odbierania aż po pracę w pełni automatyczną), umożliwiając potencjalnym użytkownikom skonfigurowanie wersji najbardziej odpowiadającej ich potrzebom. Maszyna oferuje rozdzielczość 635 x 1200 dpi (we wszystkich wariantach) i prędkość do 453 m2/h (w zależności od trybu produkcyjnego). Obsługuje media sztywne i giętkie o szerokości maksymalnej 3,3 m.
„Jeti Tauro H3300 LED został zaprojektowany zgodnie z naszym mottem – „Najwyższa wydajność, najwyższa jakość”. W połączeniu z technologią Thin Ink Layer, oferuje ona najniższy na rynku wskaźnik TCO, określający całkowity koszt zakupu i eksploatacji. W przypadku plotera Jeti Tauro H3300 LED użytkownik w żaden sposób nie traci na jakości, przyspieszając proces drukowania” – przekonuje Deborah Hutcheson, dyrektor ds. marketingu w północnoamerykańskim oddziale firmy Agfa.

Na stoisku firmy były także obecne dwie pozostałe maszyny, wyróżnione nagrodami za „Produkt roku 2018”. Ploter Jeti Mira MG2732 HS LED, zwycięzca w dwóch kategoriach (dla płaskich urządzeń UV z dodatkową bielą w cenie od 200 tys. do 500 tys. USD oraz dla rozwiązań płaskich UV z tego samego zakresu cenowego), który został zaprezentowany w wersji wzbogaconej o moduł „z roli na rolę” i aplikowania dodatkowego lakieru. Urządzenie wyposażone jest m.in. w nowy linearny napęd, który – jak zapewnia producent – udoskonala proces nanoszenia kropel atramentu oraz w funkcję „Print & Prepare”, pozwalającą na nieprzerwaną pracę. Ploter oferuje prędkość maksymalną 248 m2/h, drukuje w sześciu kolorach (CMYKLcLm), z dodatkową bielą oraz – opcjonalnie – lakierem (pozwalającym na tworzenie efektów 3D) lub primerem.

Kolejny laureat nagrody „Produkt roku” (tym razem w kategorii dla urządzeń hybrydowych UV w przedziale cenowym 100 tys. – 500 tys. USD), także zaprezentowany zwiedzającym targi SGIA 2018, to ploter Anapurna H3200i LED. Zdaniem producenta, jest on optymalnym rozwiązaniem w przypadku zadrukowywania niepowlekanych mediów giętkich i sztywnych. 6-kolorowa maszyna oferuje funkcję nanoszenia bieli, pozwalając na zastosowanie materiałów transparentnych np. do produkcji backlitów, bądź też na aplikowanie jej jako koloru punktowego (specjalnego). Biel może być aplikowana jako kolor podkładowy, kryjący lub w trybie „kanapkowym” (pomiędzy dwoma innymi atramentami). Opcjonalnie ploter może pracować w trybie umożliwiającym jednoczesną obsługę dwóch brytów.

Wszystkie prezentowane na stoisku Agfa urządzenia sterowane są najnowszą wersją systemu workflow – Asanti 3.0. Zaprojektowany przez producenta jako zaawansowane centrum produkcyjne, ma on uprościć proces realizacji zleceń. W specjalnym kiosku, podczas targów SGIA prezentowane były – poza Asanti – także inne rozwiązania software’owe Agfa, dedykowane produkcji wielkoformatowej: Asanti StoreFront (sklep internetowy) i PrintSphere (usługa wymiany danych).
Na stoisku nie zabrakło też licznych próbek i przykładów zastosowań ploterów oraz oprogramowania marki Agfa. W specjalnie zaprojektowanych strefach – Application Cube i Inspiration Zone – prezentowano możliwości, jakie oferuje współczesna technika inkjet UV LED. Goście targowi brali udział w specjalnych pokazach, mogli też obejrzeć i dotknąć przykładowych aplikacji, uwzględniających efekty specjalne: druk wielowymiarowy, soczewkowy 3D czy podwójne krycie powierzchni.

11 nagród „Product of the Year” w kolekcji firmy Agfa
Nagrody dla „Produktu roku” są przyznawane przez stowarzyszenie Specialty Graphics Imaging Association – organizatora targów i konferencji SGIA od 2014 r. Dotychczas Agfa otrzymała za swoje rozwiązania 11 tych wyróżnień.
W tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 255 produktów w 68 kategoriach. Jury oceniało je, biorąc pod uwagę m.in. takie parametry jak: reprodukcja barw, przejścia tonalne, precyzja w odwzorowaniu detali, pasowanie kolorów oraz balans szarości.