Agfa po raz piąty: premierowe wdrożenie plotera Anapurna RTR3200i LED w firmie Kseroplast-Plus

Pod koniec ub.r w podpoznańskiej firmie Kseroplast-Plus rozpoczął pracę pierwszy w naszym kraju wielkoformatowy ploter rolowy Anapurna RTR3200i LED. Urządzenie, oferujące prędkość maksymalną 127 m2/h, niemal trzykrotnie zwiększyło jej potencjał w zakresie zadrukowywania mediów giętkich. Anapurna RTR3200i LED to już piąte rozwiązanie marki Agfa zakupione przez Kseroplast-Plus na przestrzeni ostatnich ośmiu lat. Podobnie jak wdrożony w ub.r. ploter hybrydowy Anapurna H2050i LED, jest sterowane najnowszą wersją systemu workflow – Asanti 3.0.

Mówi Andrzej Wentland, właściciel Kseroplast-Plus: „O planach związanych z implementacją urządzenia pracującego wyłącznie w trybie roll-to-roll mówiliśmy głośno od blisko roku. Inwestycja ta wynikała bowiem z zapotrzebowania zgłaszanego przez naszego strategicznego partnera – sieć Pepco – w obszarze elementów ekspozycji wewnętrznych, wykorzystujących specjalistyczne materiały tekstylne. Mam na myśli choćby podwójnie zadrukowywane dedykowane tkaniny, które następnie podświetlane są lampami LED. Tego typu aplikacje wymagają rozwiązań poligraficznych o najwyższej precyzji i jakości. Stąd kolejna w naszej firmie maszyna marki Agfa – tym razem rolowa”.
Z myślą o nowym rodzaju drukowanego asortymentu właściciel Kseroplast-Plus zdecydował się na zakup pierwszego w naszym kraju urządzenia Anapurna RTR3200i LED. Podobnie jak pozostałe plotery inkjet UV firmy Agfa, bazuje ono na energooszczędnej technologii, wykorzystującej promienniki UV LED zamiast tradycyjnych lamp rtęciowych. „To prawdziwy „koń roboczy” – chwali niedawną inwestycję Andrzej Wentland. – Maszyna od początku przejęła większość prac realizowanych z udziałem mediów giętkich. Są w niej również drukowane wspomniane specjalistyczne aplikacje dla Pepco. Ploter pracuje już przez 8-10 godzin dziennie, mimo że jego wdrożenie do produkcji odbyło się niespełna dwa miesiące temu. Docelowo chcemy go obłożyć co najmniej w 70%. Do mnie, jako właściciela, nie docierają żadne niepokojące sygnały ze strony osób obsługujących maszynę, co oznacza, że – podobnie jak w przypadku wcześniejszych rozwiązań Agfa – był to kolejny strzał w dziesiątkę”.

Współpraca obu firm rozpoczęła się osiem lat temu, od wdrożenia jednego z pierwszych wówczas w Polsce ploterów Anapurna Mw, z czasem wymienionego na model Anapurna M2050. W 2014 pojawił się tu hybrydowy system Jeti Titan 3020 FTR, zaś na początku ubiegłego roku zrealizowana została kolejna inwestycja – tym razem w maszynę Anapurna H2050i LED. „Można zatem powiedzieć, że kupując najnowszy ploter niejako „przybiliśmy piątkę” z firmą Agfa – śmieje się Andrzej Wentland. – Wybór dostawcy był w zasadzie oczywisty. Po tylu latach owocnej współpracy, realizowanej na partnerskich zasadach, jedyną kwestią było wspólne ustalenie, jaki model urządzenia będzie optymalny z punktu widzenia naszych obecnych potrzeb”.
Anapurna RTR3200i LED to maszyna klasy „heavy-duty”, przeznaczona do pracy w cyklu całodobowym, dedykowana zarówno aplikacjom zewnętrznym jak i wewnętrznym o wysokiej jakości. Urządzenie drukuje w sześciu kolorach i obsługuje liczne media giętkie (m.in. siatki banerowe, tekstylia, papier) o szerokości maksymalnej 3,2 m. Jego konstrukcja umożliwia też jednoczesny zadruk dwóch węższych zwojów z materiałem – każdy o szerokości 152,4 cm. Zastosowana tu technologia UV LED nie tylko rozszerza portfolio wykorzystywanych mediów (np. o podłoża wrażliwe na wysokie temperatury), ale też pozwala na redukcję energii, kosztów i czasu niezbędnego na realizację danej pracy.
Anapurna RTR3200i LED pracuje z maksymalną prędkością 127 m2/h (w trybie draft), jednak Kseroplast-Plus z reguły korzysta z opcji nieco wolniejszej, ale zapewniającej najwyższą jakość. „Jednak nawet w tym wariancie jesteśmy w stanie zadrukować w ciągu godziny 16-18 m2 podłoża – podkreśla Andrzej Wentland. – Inwestycja w nowy ploter zwiększyła nasz potencjał w zakresie zadrukowywania mediów giętkich o niemal 200%, odciążając jednocześnie od tego typu prac dwa pozostałe, hybrydowe plotery Agfa. Dzięki temu od niedawna w maszynie Jeti Titan 3020 FTR realizowane są wyłącznie duże zlecenia z udziałem mediów sztywnych, zaś maszyna Anapurna H2050i LED obsługuje zamówienia mało- i średnionakładowe. Traktujemy ją jako urządzenie pomocnicze, aczkolwiek bardzo przydatne. Warto bowiem podkreślić, że po niespełna rocznej eksploatacji można o nim mówić w samych superlatywach. W porównaniu ze swoim poprzednikiem, tj. modelem Anapurna M2050, jest to skok o poziom wyżej. Maszyna zapewnia wysoką prędkość, trwałość i przyczepność atramentu do podłoża. Widać to choćby przy obsłudze materiałów typu dibond, które nie pękają po frezowaniu. Również pracujący u nas od niemal czterech lat ploter Jeti Titan 3020 FTR sprawuje się bez zarzutu. W przypadku jakichkolwiek problemów bardzo sprawnie działa lokalny, poznański serwis firmy Agfa”.

Jak podkreśla Andrzej Wentland, dwie niedawne inwestycje w zaawansowane rozwiązania tego dostawcy z jednej strony zostały „wymuszone” przez dynamiczny rozwój Kseroplast-Plus, z drugiej – tenże rozwój stymulują. Firma, wraz ze swoim strategicznym partnerem i klientem – grupą Pepco – wchodzi bowiem na kolejne europejskie rynki. „Po otwarciu oddziału w Rumunii nasza ekspansja w regionie Europy wschodniej i południowej przybrała na sile – przyznaje właściciel Kseroplast-Plus. – Współpraca z Pepco będzie bowiem obejmować nie tylko Polskę ale też inne kraje takie jak Słowenia, Bułgaria czy Serbia. W związku z tym zwiększamy też zatrudnienie – obecnie we wszystkich naszych lokalizacjach pracuje około 70 osób. Dobiega końca budowa nowej 600-metrowej hali produkcyjnej w Zakrzewie k. Poznania, gdzie już wkrótce – pod jednym dachem – znajdą się wszystkie użytkowane przez nas maszyny. To – mamy nadzieję – dodatkowo usprawni i uprości cały proces produkcyjny. Wówczas też, w ramach jednego workflow, zostaną spięte trzy plotery Agfa”.

Andrzej Wentland przyznaje, że nowe inwestycje to także nowe wyzwania dla działu handlowego Kseroplast-Plus w kontekście pozyskania nowych zleceń i obłożenia maszyn w większym stopniu: „Wypełnianie kontraktu z Pepco zajmuje nam bardzo dużo czasu, ale współpracujemy też rzecz jasna z wieloma innymi kontrahentami. Z myślą o nich byliśmy obecni z własnym stoiskiem m.in. na ubiegłorocznych targach Euroshop w Düsseldorfie, dedykowanych ekspozycjom sklepowym. Z tego segmentu pochodzi bowiem gros naszych klientów, którym oferujemy kompleksową obsługę w zakresie instalacji wewnętrznych i zewnętrznych: projekt, realizację, dostawę oraz montaż. Nie stronimy jednak też od innych zleceń, np. w zakresie ekspozycji targowych”.
Z takową będzie można bliżej zapoznać się już niebawem, odwiedzając stoisko firmy Agfa podczas nadchodzących targów RemaDays Warsaw 2018 w Nadarzynie k. Warszawy. „Zostało ono w całości zaprojektowane i wykonane przez Kseroplast-Plus – mówi Przemysław Arabski, dyrektor działu druku cyfrowego w polskim oddziale firmy Agfa. – Co więcej, tu gdzie wymagany był zadruk, do realizacji zostały zastosowane nasze rozwiązania. Zwiedzający je goście będą mieli zatem okazję naocznie przekonać się o jakości i trwałości zapewnianej przez maszyny z serii Anapurna i Jeti oraz wykorzystywane w nich atramenty UV. Cieszymy się, że współpraca z firmą Pana Andrzeja Wentlanda wychodzi poza typowy schemat i że możemy wspólne realizować tego typu przedsięwzięcia. Jednocześnie mamy nadzieję, że kolejna, piąta już inwestycja Kseroplast-Plus w maszynę marki Agfa będzie równie trafna jak poprzednie i w takim samym stopniu przyczyni się do dalszej ekspansji rynkowej tego dynamicznie rozwijającego się przedsiębiorstwa produkcyjnego”.