Agfa po raz szósty: zaawansowany ploter Jeti Tauro 2500 LED w firmie Kseroplast-Plus

W firmie Kseroplast-Plus z podpoznańskiego Zakrzewa rozpoczął niedawno pracę jeden z pierwszych w naszym kraju ploterów hybrydowych Agfa Jeti Tauro 2500 LED. To szóste już rozwiązanie drukujące marki Agfa, dostarczone do tego dynamicznie rozwijającego się przedsiębiorstwa na przestrzeni ostatnich ośmiu lat. Obecnie park sprzętowy firmy Kseroplast-Plus w zakresie druku inkjetowego w całości składa się z rozwiązań Agfa bazujących na energooszczędnej technologii UV LED, przy czym najstarsze z nich pracuje tu od zaledwie półtora roku.

„Kseroplast-Plus to modelowy przykład klienta, który rozwija się i wchodzi na nowe rynki, systematycznie inwestując w kolejne, coraz bardziej zaawansowane i wydajne rozwiązania naszej marki – mówi Przemysław Arabski, kierujący działem druku cyfrowego Agfa w Polsce. – Gdy dostarczaliśmy tu pierwszy ploter w 2010 roku, Andrzej Wentland – właściciel firmy, rozpoczynał swoją przygodę z techniką inkjet UV i jej zastosowaniem przy bezpośrednim zadruku podłoży sztywnych i giętkich. Patrząc wstecz, widać wyraźnie, jak długą i ciekawą drogę wspólnie przeszliśmy – od rozwiązań klasy entry-level i mid-level z serii Anapurna, zadrukowujących media o szerokości maksymalnej 2,05 m do wysokowydajnych produkcyjnych maszyn takich jak dostarczone w ostatnich miesiącach: Anapurna RTR3200i LED (o szerokości 3,2 m) i Jeti Tauro 2500 LED (o szerokości 2,5 m). Obserwowanie, jak dynamicznie i stabilnie rozwija się Kseroplast-Plus to prawdziwa przyjemność i satysfakcja. Zwłaszcza w kontekście szóstej już inwestycji jej właściciela w nasze rozwiązanie”.
„Wybór dostawcy, podobnie jak w przypadku wcześniejszych ploterów UV, był dla nas oczywisty. Z marką Agfa jesteśmy związani od niemal dekady, na szóstkę oceniamy współpracę z tym dostawcą, rośniemy dzięki inwestycjom w jego kolejne, coraz bardziej rozwinięte technologicznie rozwiązania, a nasz opiekun handlowy – Przemysław Arabski jest traktowany niemal jak członek naszej załogi – mówi Andrzej Wentland. – Podobnie jak w przypadku wcześniejszych zakupów, tak i tym razem bazowaliśmy na profesjonalnym doradztwie z jego strony, zarówno przy wyborze samej maszyny, jak też jej konfiguracji”.

Ploter Jeti Tauro 2500 LED – podobnie jak pozostałe maszyny drukujące Agfa – został zainstalowany w nowej, oddanej w tym roku do użytku hali produkcyjnej. „Zależało nam, by wreszcie – po latach działalności w dwóch lokalizacjach – cały park sprzętowy znalazł się pod jednym dachem – kontynuuje Andrzej Wentland. – To istotne zarówno w kontekście obsługi samych urządzeń, jak też logistyki surowca czy finalnych wydruków. Zwłaszcza, że dość często zdarza się, że to samo zlecenie realizowane jest w dwóch maszynach”.
Ploter Jeti Tauro 2500 LED jest wykorzystywany przede wszystkim do zadrukowywania mediów sztywnych, stanowiąc obecnie podstawę parku maszynowego Kseroplast-Plus w tym obszarze. Zastąpił on tu model Jeti Titan 3020 FTR, będąc rozwiązaniem – co podkreśla obsługujący je na co dzień Dawid Florek – szybszym i oferującym jeszcze wyższą jakość reprodukcji: „Nasza wydajność w zakresie mediów sztywnych wzrosła dzięki tej inwestycji o ok. 50% i to pomimo faktu, że Tauro to urządzenie nieco węższe niż Titan. Na fakt ten wpływa m.in. konstrukcja urządzenia, pozwalająca na znacznie sprawniejsze podawanie i odbieranie brytów oraz zdecydowaną redukcję mediów giętkich przy rozruchu. Tauro to rozwiązanie ergonomiczne i proste w obsłudze, a przy tym ekonomiczne, gdyż wyeliminowano tu koszty związane z wymianą lamp UV. Zastąpiono je energooszczędnymi promiennikami UV LED, dzięki czemu nie jest już konieczne rozgrzewanie czy schładzanie całego systemu. Maszyna jest gotowa do pracy tuż po jej uruchomieniu”.

Jeti Tauro 2500 LED to ploter umożliwiający zadrukowywanie mediów giętkich o szerokości maksymalnej 2,5 m. Przy podłożach sztywnych maksymalny format wynosi 4 x 2,54 m, a grubość – 5 cm. Urządzenie drukuje w sześciu kolorach z dodatkową bielą, osiągając prędkość do 275 m2/h. Sterowane jest – podobnie jak pozostałe maszyny wielkoformatowe marki Agfa – dedykowanym oprogramowaniem workflow – Asanti 3.0. „W naszym przypadku każda z maszyn jest zarządzana przez osobny RIP. To celowy zabieg, zwiększający elastyczność i autonomię produkcji poszczególnych ploterów” – dodaje Dawid Florek.
Maszyna pracuje tu od czerwca br. Pojawiła się w firmie zaledwie kilka miesięcy po wcześniejszej inwestycji w model Anapurna RTR3200 LED. „W tym drugim rozwiązaniu realizujemy większość prac z udziałem podłoży giętkich – tłumaczy Andrzej Wentland. – Ploter Tauro również je obsługuje, ale jego potencjał wolimy wykorzystać przede wszystkim na obsługę materiałów sztywnych, stanowiących gros naszej produkcji. Trzecia maszyna marki Agfa – ploter Anapurna H2050i LED, umożliwiająca zadrukowywanie zarówno mediów sztywnych jak i giętkich – stanowi obecnie uzupełnienie naszego parku sprzętowego”.

Tak dynamiczny rozwój firmy Kseroplast-Plus i zakupy kolejnych maszyn drukujących oraz sprzętu do konfekcjonowania wydruków to efekt podobnej dynamiki rozwoju u jej klientów, zwłaszcza strategicznego odbiorcy, którym jest jedna z sieci handlu detalicznego. „Obsługujemy ją w 100% w Polsce, gdzie firma ta posiada kilkaset sklepów. Zaś od kilku lat, m.in. poprzez oddział w Rumunii, wyposażamy też jej placówki w innych krajach, w jakich jest obecna. W planach jest wspólna ekspansja na nowe rynki, także zachodnioeuropejskie. Zakładamy zatem, że już wkrótce wszystkie trzy maszyny Agfa będą pracowały pełną parą. Co więcej, rozważamy otwarcie produkcji w naszym rumuńskim oddziale, by usprawnić logistykę związaną z obsługą zleceń na rynki bałkańskie. To jednak dopiero pieśń przyszłości” – mówi Andrzej Wentland.
Przemysław Arabski podsumowuje: „Inwestycje firmy Kseroplast-Plus robią wrażenie, także w kontekście ich częstotliwości. Warto dodać, że wszystkie trzy plotery Agfa wcześniej przez nią użytkowane, mają się bardzo dobrze i pracują obecnie u innych użytkowników z całej Polski. To świadczy z jednej strony o ich wysokiej jakości i wytrzymałości, z drugiej – o dbałości pracowników Kseroplast-Plus o park sprzętowy. To przekłada się na cały biznes, który wciąż ma bardzo duży potencjał przed sobą. Mamy nadzieję, że będziemy mieli w nim swój udział także w kolejnych latach”.

Jedna myśl nt. „Agfa po raz szósty: zaawansowany ploter Jeti Tauro 2500 LED w firmie Kseroplast-Plus

  1. Pingback: Najnowszy nabytek technologiczny w Kseroplaście – Kseroplast

Możliwość komentowania jest wyłączona.