Agfa wprowadza na rynek Amfortis – kompleksowy system workflow dedykowany produkcji opakowań

Agfa poinformowała o wprowadzeniu do swojej oferty Amfortis – kompleksowego rozwiązania, łączącego w ramach jednego workflow wiele narzędzi software’owych, mających usprawnić produkcję opakowań. Dołącza ono do szerokiego portfolio firmy (obejmującego m.in. płyty oraz systemy CtP), skierowanego do drukarń z tego segmentu, bazujących na technice offsetowej ale również wielkoformatowej i cyfrowej.

Producent podkreśla, że z poziomu jednego interfejsu użytkownika Amfortis zapewnia uzyskanie najwyżej jakości i stabilności druku, a jednocześnie pozwala usprawnić wszystkie typowe elementy procesu prepress takie jak: optymalizacja projektu (layoutu), powielanie użytków (przy pomocy funkcji step & repeat), rasteryzacja czy zarządzanie pracami. Nowy workflow obejmuje również inne, innowacyjne funkcje takie jak zintegrowane centrum poleceń (integrated command center). Umożliwia ono użytkownikowi z jednej strony – wysyłanie plików do naświetlania i tworzenie odbitek próbnych, z drugiej – sterowanie maszynami cyfrowymi i ploterami wielkoformatowymi oraz tnącymi z myślą o produkcji próbek i realizacji zleceń niskonakładowych.
Tworząc Amfortis, firma Agfa bazowała na swoim 25-letnim doświadczeniu i posiadanym know-how w obszarze systemów workflow. Z tego też względu nowy system korzysta ze sprawdzonej architektury przetwarzania plików, jaka znalazła wcześniej zastosowanie w oprogramowaniu Apogee. Firma podkreśla przy tym jej niezawodność i łatwość w użytkowaniu, a także elastyczność w kontekście rozwoju przedsiębiorstw poligraficznych. Drukarnie komercyjne zainteresowane rozszerzeniem swojej oferty o opakowania, w części związanej z workflow będą w stanie uczynić to niemal natychmiast i przy niewielkim nakładzie pracy.

Pierwszym użytkownikiem systemu Amfortis stała się szwajcarska drukarnia Fratelli Roda SA, specjalizująca się w opakowaniach farmaceutycznych, kosmetycznych oraz spożywczych. Jak podkreśla Gian Luca Pellegrinelli, Production Manager, przedsiębiorstwo od zawsze poszukiwało innowacji usprawniających jego funkcjonowanie: „Ogromny potencjał oferowany przez Amfortis niemal natychmiast stał się widoczny i odczuwalny. Workflow ten sprawił, że nasz proces produkcyjny stał się szybszy i bezpieczniejszy, gdyż pozwolił na wyeliminowanie kroków pośrednich. Nasi operatorzy, już wcześniej przyzwyczajeni do pracy z systemem Apogee, przyznają, że interfejs programu Amfortis jest bardzo intuicyjny”.

Wysokiej jakości druk, niskie zużycie farby
W skład systemu Amfortis wchodzi m.in. PressTune – oprogramowanie do standaryzacji druku, które – jak zapewnia Agfa – gwarantuje stabilność kolorystyczną, a co się z tym wiąże – szybszy proces zatwierdzania prac przez klienta, krótszy czas narządzania maszyny, jak też niższe zużycie farby i papieru. Producent podkreśla, że za sprawą właściwej reprodukcji barwnej PressTune jest odpowiednią bazą dla wdrożenia technologii rastrowania SPIR@L, mającej w jeszcze większym stopniu poprawić jakość druku przy jednoczesnym zredukowaniu warstwy farby nanoszonej na podłoże. Zastosowanie znaleźć tu może także InkTune – oprogramowanie firmy Agfa, optymalizujące zużycie farby. Producent wskazuje, że może ono być używane w przypadku wspieranych przez Amfortis separacji barwnych, uwzględniających szerszy gamut. Z kolei dzięki integracji z rozwiązaniem Arziro, system Amfortis umożliwia nanoszenie specyficznych elementów już na etapie projektowania. Służą one z jednej strony zwiększeniu atrakcyjności wizualnej opakowań, z drugiej – ochronie marki.

„Drukowanie opakowań to wciąż rozwijający się obszar produkcji poligraficznej – mówi Andy Grant, szef działu Software w firmie Agfa. – Nasza strategia bazuje na wprowadzaniu zintegrowanych rozwiązań z myślą o wszystkich rynkach, na których jesteśmy obecni. Amfortis to ostatni element naszej „układanki” dla drukarń offsetowych, specjalizujących się w produkcji opakowań. Workflow ten wpisuje się także w naszą filozofię ECO3: wspierania klientów w ich rozwoju poprzez oferowanie uzasadnionych ekonomicznie rozwiązań, które sprawiają, że produkcja poligraficzna staje się bardziej proekologiczna, wydajna i wygodna dla użytkownika”.

Mark Lewiecki, Senior Product Manager w firmie Adobe, dodaje: „Amfortis stanie się punktem wyjścia dla drukarń komercyjnych, chcących rozszerzyć swoją działalność o produkcję opakowań. Klienci firmy Agfa skorzystają z najwyższej klasy rozwiązań technologicznych, w tym niezawodnych narzędzi Adobe w obszarze poprawy jakości obrazu oraz nowych, dedykowanych opakowaniom funkcji uwzględnionych w najnowszej wersji silnika rasteryzującego Adobe PDF Print Engine. Naszym partnerom z firmy Agfa składamy gratulacje w związku z pojawieniem się Amfortis na rynku”.

Wirtualna premiera systemu Amfortis
W związku z wprowadzeniem na rynek nowego rozwiązania dla drukarń opakowaniowych, Agfa zaplanowała na 17 czerwca br. spotkanie online poświęcone systemowi workflow Amfortis. Podczas tego wirtualnego wydarzenia będzie miała miejsce oficjalna premiera nowego oprogramowania, a na temat jego funkcjonalności i potencjału wypowiedzą się eksperci firmy, reprezentujący dział Software.
Zainteresowani udziałem w tym spotkaniu proszeni są o dokonywanie rejestracji poprzez stronę www.studio4d48.com

Globalna dostępność
Jak podaje producent, system Amfortis jest już dostępny w skali globalnej. Agfa podkreśla, że nowy workflow stanowi uzupełnienie jej portfolio dla drukarń offsetowych, uwzględniającego płyty drukowe, naświetlarki CtP oraz chemikalia znajdujące zastosowanie w hali maszyn. Amfortis jest oferowany w kilku wariantach: w formie subskrypcji, jako narzędzie instalowane w siedzibie klienta bądź dostępne w „chmurze”. Tym samym – jak podkreśla Agfa – dostosowany jest do indywidualnych potrzeb i wymagań użytkownika, a jednocześnie – stale aktualizowany w kontekście najnowszych osiągnięć technologicznych.
Więcej informacji na temat nowego rozwiązania można znaleźć na stronie www.agfa.com/amfortis.