Anapurna i LED: wielkoformatowa światowa premiera Agfa Graphics na targach drupa 2016

Zbliżające się targi drupa 2016 będą dla Agfa Graphics okazją do prezentacji jej najnowszych rozwiązań technologicznych w zakresie wielkoformatowego drukowania inkjetowego. Na stoisku firmy (nr B62 w pawilonie 8a) znajdą się trzy plotery z jej bogatego portfolio: hybrydowy Jeti Tauro z automatyzacją 3, uniwersalny Jeti Mira oraz zupełna nowość w ofercie belgijskiego producenta – Anapurna i, utrwalający promiennikami LED.

Rodzina ploterów Anapurna opatrzonych symbolem „i” wzbogaci się o nowy, zaawansowany model, w którym – jako alternatywę wobec powszechnie stosowanych lamp rtęciowych – zastosowano utrwalanie wydruków z użyciem promienników LED UV. W efekcie użytkownik może stosować w produkcji szersze spektrum mediów, jednocześnie oszczędzając energię, zwiększając wydajność całego rozwiązania oraz redukując koszty operacyjne.
Z myślą odwiedzających jej stoisko targowe Agfa Graphics będzie demonstrować ploter Anapurna H2500i LED – hybrydowe rozwiązanie drukujące na materiałach sztywnych i giętkich o szerokości maksymalnej 2,5 m. Cechuje się ono wysoką wydajnością i jakością reprodukcji. Użytkownik ma do dyspozycji możliwość nanoszenia białego atramentu, który można stosować zarówno przed jak i po wielobarwnym nadruku, do zastosowań wybiórczych bądź w trybie „kanapkowym” (kolor/biel/kolor). Opcjonalny, zautomatyzowany system podawania arkuszy w jeszcze większym stopniu wpływa na wydajność całego rozwiązania.

Utrwalanie LED UV w ploterach Anapurna i
Obecnie wszystkie modele z serii Anapurna i mogą zostać opcjonalnie wyposażone w wydajne promienniki UV LED o mocy 16 W/cm2. Dzięki ograniczonej emisji ciepła, Anapurna H2500i LED może zadrukowywać szersze portfolio podłoży, także wrażliwych na wysokie temperatury, np. cienkie tworzywa styrenowe.
„Poza możliwością zastosowania większej gamy podłoży drukowych, technologia utrwalania UV LED zapewnia atrakcyjne, z punktu widzenia klienta, korzyści operacyjne i środowiskowe – mówi Willy Van Dromme, menedżer marketingu w dziale rozwiązań wielkoformatowych Agfa Graphics. – W przeciwieństwie do lamp rtęciowych, których żywotność szacowana jest na ok. 1000 godzin pracy, wytrzymałość promienników LED jest porównywalna z przeciętnym okresem eksploatacji samego plotera i wynosi 5 lat. W konsekwencji wyeliminowana zostaje kwestia wymiany lamp i kosztów z tym związanych. Co więcej, moc zapewniana przez promienniki LED jest taka sama w całym okresie ich użytkowania, co pozwala zachować odpowiednie właściwości fizyczne wydruków, na przykład w kontekście przylegania atramentu do podłoża”.

W przeciwieństwie do lamp rtęciowych, promienniki LED nie wymagają rozgrzewania ani studzenia, co znacząco wpływa na ilość zużywanej energii, a także związane z tym wydatki. „Wprowadzenie technologii utrwalania UV LED w odnoszącej sukcesy rynkowe rodzinie ploterów Anapurna i oznacza duże wzmocnienie dla naszego portfolio produktowego w obszarze drukowania wielkoformatowego – podkreśla Willy Van Dromme. – W porównaniu z wersją wyposażoną w lampy rtęciowe, model UV LED w żaden sposób nie traci na jakości czy wydajności. Co więcej, klienci z pewnością docenią wynikające z tego oszczędności, możliwość zastosowania szerszego spektrum podłoży czy proekologiczność całego rozwiązania”.