Colours Factory pierwszym w Polsce użytkownikiem plotera Agfa Jeti 3020 Titan FTR

Systematycznie rośnie liczba polskich firm, które decydują się na zakup wielkoformatowych rozwiązań Agfa Graphics, bazujących na technice inkjet UV. Są wśród nich także użytkownicy najbardziej rozbudowanych systemów drukujących z jej oferty – Jeti Titan. Od niedawna jeden z nich – Jeti 3020 Titan FTR – pracuje w drukarni Colours Factory. Jest to pierwszy w naszym kraju egzemplarz tej maszyny wyposażony w specjalny moduł, umożliwiający bezpośrednie zadrukowywanie ciężkich mediów giętkich w zwojach o szerokości maksymalnej do 3 m.

Colours Factory to dynamicznie rozwijająca się drukarnia, której park maszynowy stanowią zarówno tradycyjne maszyny offsetowe, jak też urządzenia bazujące na technice cyfrowej. Jej błyskawiczny rozwój, dzięki któremu firma szybko dołączyła do czołówki rodzimych drukarń arkuszowych, został potwierdzony wielokrotnie przyznawanym przez redakcję Pulsu Biznesu tytułem „Gazeli Biznesu”. Po ekspansji na rynku polskim, przede wszystkim w obszarze materiałów i wydawnictw reklamowych, Colours Factory planuje rozwój w skali międzynarodowej.
Ploter Jeti 3020 Titan FTR to część potężnych inwestycji sprzętowych, zrealizowanych przez Colours Factory w ostatnich latach. O przesłankach do jego zakupu mówi Karina Jaśkiewicz z działu marketingu: „Inwestycja ta wynikała w dużej mierze z rozwoju rynku reklamy w Polsce. Z biegiem czasu firma zyskała więcej klientów zainteresowanych bezpośrednim zadrukowaniem mediów sztywnych takich jak PCV czy dibond. Aby sprostać rosnącej ilości zleceń podjęliśmy decyzje o zakupie kolejnego plotera UV. Decyzja zapadła w czerwcu, a już niespełna po sześciu tygodniach maszyna rozpoczęła u nas pracę”.

Dostarczony do Piły ploter Jeti 3020 Titan FTR to przemysłowe urządzenie, wyposażone w 36 głowic drukujących, zapewniających wydajność do 226 m2/h i wysoką rozdzielczość. Właśnie te parametry w dużej mierze zadecydowały o wyborze Agfa Graphics jako dostawcy rozwiązania UV. „W ciągu kilku tygodni spotkaliśmy się z przedstawicielami różnych firm, dostarczających tego typu urządzenia. Jednak to właśnie ploter Jeti 3020 Titan FTR sprostał naszym oczekiwaniom. Kluczowymi parametrami były dla nas prędkość drukowania oraz zachowana przy tym wysoka jakość” – mówi Karina Jaśkiewicz.
Tę ostatnią zapewniają głowice Ricoh, nanoszące krople atramentu o objętości zaledwie 7 pikolitrów. „To pozwala na drukowanie z rzeczywistą rozdzielczością 600 dpi, z opcją jej zwiększenia do 1200 dpi przy wydrukach fotorealistycznych – mówi Przemysław Arabski, regionalny szef sprzedaży w dziale inkjetowym Agfa Graphics, odpowiedzialny za kontrakt zrealizowany do Colours Factory. – Taka dokładność druku pozwala na reprodukcję nawet 4-punktowego tekstu, zarówno w pozytywie jak i w negatywie. Co więcej, ploter można wyposażyć maksymalnie nawet w 48 głowic, co przekłada się na różne kombinacje kolorystyczne w nim dostępne, także z wykorzystaniem bieli kryjącej i podkładowej. Nie bez znaczenia jest też opcja, na którą zdecydowała się drukarnia Colours Factory, tj. moduł FTR pozwalający na zadrukowywanie ciężkich materiałów giętkich o szerokości do 3 m”.
W trybie płaskim urządzenie zadrukowuje bardzo różne podłoża oferując obszar zadruku wynoszący 3,09 x 2 m. Dzięki odpowiedniej budowie – uwzględniającej płaski, ruchomy stół i stalową ramę – umożliwia on proste ładowanie i wyładowywanie materiałów. Ciekawostką jest fakt, że maszyna może rozpocząć zadrukowywanie podłoża zarówno od tyłu jak i od przodu. Co więcej, czyni to z taką samą prędkością zarówno w przypadku mediów sztywnych jak i giętkich. „Te parametry stawiają ploter Jeti 3020 Titan FTR w gronie najbardziej wszechstronnych rozwiązań na rynku” – podkreśla Przemysław Arabski.

Ploter Jeti 3020 Titan pracuje w pilskiej drukarni od kilkunastu tygodni i – jak zapewnia Karina Jaśkiewicz – spełnia pokładane w nim oczekiwania: „Maszyna pracuje dokładnie w taki sposób, w jaki zaprezentowano nam ją podczas specjalnych pokazów zorganizowanych przez Agfa Graphics w jej belgijskiej centrali. Na same superlatywy zasługuje też obsługa posprzedażowa ze strony polskiego oddziału firmy. Zawsze możemy liczyć na wsparcie techniczne jej serwisantów, którzy w razie jakichkolwiek problemów niemal natychmiast pojawiają się w drukarni”.
Przemysław Arabski dodaje: „Jesteśmy niezwykle dumni, że nasze rozwiązanie UV zostało docenione przez tak dynamicznie rozwijającą się i przyszłościową drukarnię, jaką jest Colours Factory. Tym bardziej, że mówimy tu o pierwszym w Polsce ploterze Jeti 3020 Titan wyposażonym w moduł FTR. Od chwili zainstalowania maszyna pracuje niemal przez cały czas. To prawdziwy „koń roboczy” w naszej ofercie. Mamy nadzieję, że w dużym stopniu przyczyni się ona do dalszego rozwoju firmy Colours Factory i pozwoli jej realizować nawet najbardziej wymagające i nietypowe prace z obszaru druku wielkoformatowego”.