Drukarnia Graficolor użytkownikiem pierwszego w Polsce plotera Agfa Jeti Mira

Drukarnia Graficolor z Ostrowa Wielkopolskiego stała się pierwszym w Polsce użytkownikiem plotera Agfa Jeti Mira. Urządzenie, które pojawiło się w ofercie Agfa Graphics w połowie tego roku, znacząco rozszerzyło możliwości produkcyjne przedsiębiorstwa, przede wszystkim w zakresie bezpośredniego zadrukowywania różnorodnych podłoży sztywnych w technice inkjet UV. W dwa miesiące po wdrożeniu ploter jest w 70% obłożony zleceniami, na które składają się prace realizowane zarówno dla dotychczasowych, jak i zupełnie nowych klientów.

Przy pierwszym w Polsce ploterze Jeti Mira stoją od lewej: Grzegorz Grzesiak i Roman Stawicki – właściciele drukarni Graficolor oraz Przemysław Arabski – szef działu inkjetowego Agfa Graphics.
Graficolor to firma prowadzona przez Grzegorza Grzesiaka i Romana Stawickiego, którzy związani są z branżą poligraficzną od ponad ćwierćwiecza. Od początku jej produkcja bazowała na technice sitodrukowej, wzbogaconej z czasem o rozwiązania cyfrowe do drukowania zwojowego na mediach giętkich. Jednak już od pewnego czasu właściciele drukarni, zatrudniającej obecnie 25 osób, myśleli o zakupie plotera UV. Mówi Grzegorz Grzesiak, prezes zarządu firmy: „Inwestycja ta została niejako wymuszona przez zmieniającą się sytuację rynkową i wymagania stawiane przez klientów. Nie jest żadną tajemnicą, że także w branży druku wielkoformatowego średnie nakłady pojedynczych zamówień spadają. Zleceniodawcy oczekują też coraz krótszego czasu ich realizacji. Te aspekty powodują, że sitodruk, do niedawna stanowiący podstawę naszej produkcji, staje się – w przypadku części zleceń – nieatrakcyjny zarówno od strony ekonomicznej, jak i technologicznej, przede wszystkim z uwagi na długi i czasochłonny proces przygotowalni. Jedynym rozsądnym wyjściem jest obecnie posiadanie plotera UV, który umożliwia wykonanie zlecenia w tej samej cenie jednostkowej, niezależnie od nakładu. O dodatkowych korzyściach, jak personalizacja, nie wspominając”.
Po gruntownej analizie rynkowej, która w przypadku firmy Graficolor trwała kilka miesięcy, jej właściciele zdecydowali się na rozwiązanie zaproponowane przez Agfa Graphics. Na wybór ten, jak mówi Grzegorz Grzesiak, złożyło się kilka czynników: „Pierwszym był niezwykle atrakcyjny wskaźnik ceny urządzenia do oferowanych przez nie możliwości technologicznych. Zależało nam na innowacyjnym i wszechstronnym rozwiązaniu, zapewniającym wysoką jakość, szeroki gamut kolorystyczny, odpowiednią prędkość oraz właściwą przyczepność atramentu do podłoża. Zaproponowany przez Agfa Graphics ploter Jeti Mira spełnił wszystkie te wymagania. Kolejny parametr, na który zwracaliśmy uwagę, to poziom wsparcia technicznego i obsługi serwisowej – tu Agfa Graphics wręcz zdeklasowała konkurencję. Trzeci argument przemawiający za tym producentem to jego tradycja i doświadczenie rynkowe oraz fakt, że w naszym kraju działa prężny oddział spółki, dysponujący własnym serwisem i strukturami handlowymi. To wszystko zadecydowało o finalnym wyborze. Pierwsze tygodnie pracy z nowym urządzeniem oraz współpracy z Agfa Graphics w zakresie opieki posprzedażowej z jej strony tylko nas utwierdzają w przekonaniu, że był on słuszny”.

Dostarczony we wrześniu br. do firmy Graficolor ploter Jeti Mira to jedna z tegorocznych premier Agfa Graphics. Na rynku europejskim oficjalnie zadebiutował on podczas czerwcowych targów Fespa 2015, zaś na początku listopada uzyskał nagrodę za „Produkt roku” w prestiżowym konkursie towarzyszącym innej wystawie – SGIA 2015. Ploter Mira pracuje z prędkością do 227 m2/h i zadrukowuje różnego rodzaju media sztywne oraz giętkie w sześciu kolorach z dodatkową bielą kryjącą/podkładową oraz primerem. W wersji zakupionej przez Graficolor został on wyposażony w stół o wymiarach 2,7 x 3,2 m. Wzbogaca go funkcja „print & prepare”, pozwalająca na drukowanie bez zatrzymywania maszyny; kolejne podłoże jest wprowadzane do urządzenia, podczas gdy po drugiej stronie stołu kończy się zadrukowywanie wcześniejszego zlecenia. Warunkiem jest to, aby oba media miały jednakową grubość, która w przypadku modelu Jeti Mira wynosi maksymalnie 5 cm.
Grzegorz Grzesiak podkreśla, że płaski stół był jednym z parametrów brzegowych, jakie decydowały o doborze maszyny pod względem technicznym: „Z uwagi na zdarzające się użytkowanie do tego samego zlecenia technik sitodrukowej i cyfrowej zależało nam na niezwykłej precyzji pasowania barw. Naszym zdaniem technologia płaskiego stołu jest w stanie takową zagwarantować, co zresztą potwierdzają pierwsze prace, realizowane w urządzeniu Jeti Mira. Bardzo sobie chwalimy również funkcję „print & prepare”, z której korzystamy przy niemal wszystkich zleceniach, realizowanych w tym ploterze. Równie często, zwłaszcza tu gdzie zadrukowywane są podłoża transparentne, wykorzystywana jest też opcja bieli. Primer również jest bardzo przydatny, gdyż zwiększa on przyczepność atramentów do podłoża, na czym nam szczególnie zależy”. Pracą urządzenia steruje workflow Asanti Production 2.0.

Grzegorz Grzesiak przyznaje, że z uwagi na specyfikę zleceń oraz wysoką jakość oferowaną przez ploter Agfa Graphics część prac dotychczas realizowanych w maszynach sitodrukowych jest wykonywana w nowo zakupionym urządzeniu. W tym przypadku są to zlecenia wykonywane dla klientów z branż produkcyjnej oraz reklamowej na tradycyjnych dla techniki inkjet UV mediach, tj. różnego rodzaju tworzywach sztucznych (m.in. spienionym PCV). „Bardzo często o wyborze plotera Jeti Mira decyduje termin oczekiwany przez klienta. Jednak część prac świadomie przenosimy tu z maszyn sitodrukowych z uwagi na szerszy gamut kolorystyczny i niezwykle wysoką jakość reprodukcji, niemal dorównującą offsetowi” – mówi współwłaściciel firmy Graficolor.
Grzegorz Grzesiak przyznaje, że firma ma już za sobą pierwsze próby z wykorzystaniem innych, także trudnych w obróbce podłoży, takich jak „miękkie” PCV, szkło czy drewno. Część z nich wykonano dla zupełnie nowych odbiorców, pozyskanych dzięki inwestycji w nowe urządzenie i niedostępną dotychczas w ofercie firmy Graficolor technologię: „Widzimy ogromny potencjał, jaki oferuje ta maszyna. Chcemy w związku z tym zaproponować nasze usługi klientom z różnych branż, choćby specjalizującym się w produkcji elementów dekoracyjnych, wykonanych ze szkła czy też mebli wytwarzanych na bazie drewna. W planach mamy kampanię promującą nasze nowe możliwości produkcyjne. Z drugiej strony cieszy nas fakt, że informacja o nowej inwestycji rozchodzi się tzw. pocztą pantoflową i że wśród naszych obecnych klientów wzbudza ona bardzo duże zainteresowanie. Zresztą najlepszym tego wyznacznikiem jest ok. 70% obłożenie tej maszyny już po kilku tygodniach od jej uruchomienia”.
Przemysław Arabski, szef działu inkjetowego Agfa Graphics dodaje: „Cieszymy się z wdrożenia pierwszego w naszym kraju plotera Jeti Mira w firmie Graficolor. Przed podjęciem ostatecznej decyzji jej właściciele bardzo długo analizowali rynek i dostępne na nim rozwiązania. Tym bardziej dumą napawa nas fakt, że poza względami technicznymi i wieloletnimi tradycjami o wyborze Agfa Graphics zadecydowały także: oferowane przez nas wsparcie techniczne i kompleksowa opieka nad klientem. Mamy nadzieję, że ploter Jeti Mira w dużej mierze przyczyni się do dalszego rozwoju firmy Graficolor i pomoże jej w wejściu na zupełnie nowe rynki zbytu”.