Drukarnia Walstead Central Europe rozbudowuje dział druku cyfrowego o kolejny ploter wielkoformatowy marki Agfa

W ostatnim czasie w jednej z krakowskich drukarń grupy Walstead (dawniej LSC Communications) rozpoczął pracę wszechstronny ploter hybrydowy Jeti Tauro H2500 LED. To drugie już rozwiązanie marki Agfa, pracujące w tym zakładzie, który systematycznie rozbudowuje swoje możliwości w zakresie realizacji szerokiego spektrum materiałów Point-of-Sale (POS) dla klientów z rynku handlu detalicznego. Nowa inwestycja wpisuje się też w dbałość firmy o aspekty środowiskowe, w zakresie wykonywanej przez nią produkcji.

Dział Retail Solutions firmy Walstead rośnie w siłę
„Inwestycja w nowy ploter wiąże się z dalszym poszerzeniem możliwości produkcyjnych, związanych z obsługą klientów z rynku handlu detalicznego – mówi Łukasz Kolan, dyrektor działu Retail Solutions w Walstead Central Europe. – Zadaniem działu Retail Solutions jest wsparcie sieci handlowych, dystrybutorów i właścicieli marek w komunikacji marketingowej i realizowanie dla nich kompleksowych zleceń. Mam na myśli z jednej strony produkcję katalogów, broszur i ulotek handlowych, wykonywanych w dominującej w polskich drukarniach grupy Walstead technice druku rolowego heatsetowego, z drugiej zaś – zlecenia wchodzące w zakres tzw. In-Store Marketing (ISM). Chodzi o wszelkiego rodzaju rozwiązania POS – standy, systemy oznaczeń, ekspozytory, owijki paletowe, wobblery itp. Nasi klienci od dłuższego czasu zgłaszali na nie zapotrzebowanie, więc w 2016 roku zakupiliśmy m.in. pierwszy ploter hybrydowy – Agfa Anapurna M2500i”.
Rozwiązanie to pozwoliło firmie na wejście w zupełnie nowy segment rynku i zadrukowywanie podłoży do tej pory nieobecnych w jej portfolio. Pierwsze zlecenia pojawiły się tu niemal od razu, a zamawiali je przede wszystkim obecni klienci Walstead.

Agfa po raz kolejny optymalnym wyborem
„Odpowiadając na rosnące potrzeby naszych klientów, w 2018 roku podjęliśmy decyzję o inwestycji w bardziej zaawansowane rozwiązanie, umożliwiające produkcję materiałów POS o większych nakładach, oczywiście biorąc pod uwagę standardy druku cyfrowego” – mówi Łukasz Kolan. Po analizie ofert rynkowych kierownictwo firmy Walstead ponownie zdecydowało się na rozwiązanie marki Agfa. Tym razem drukarnia nabyła ploter Jeti Tauro H2500 LED, pracujący w energooszczędnej technologii UV LED, na jakiej bazują wszystkie maszyny inkjetowe tego belgijskiego producenta. Umożliwia on zadrukowywanie mediów giętkich o szerokości maksymalnej 2,5 m. Przy podłożach sztywnych maksymalny format wynosi 4 x 2,54 m, a grubość – 5 cm.
„Zakup ten oznaczał dla nas następny etap w rozwoju, zarówno pod względem technologicznym, jak też wydajności oferowanej przez to urządzenie – mówi Łukasz Kolan. – Naszym zdaniem wybraliśmy optymalne rozwiązanie, biorąc pod uwagę specyfikę realizowanej przez dział Retail Solutions produkcji. Jesteśmy po realizacji kilku dużych kampanii promocyjnych dla naszych klientów i mogę potwierdzić, że ploter spisuje się bardzo dobrze”.

Wieloletnia współpraca
Łukasz Kolan podkreśla, że jednym z kluczowych parametrów przy wyborze nowego plotera była długoletnia, pozytywna współpraca krakowskiej drukarni z firmą Agfa: „Z jej rozwiązań, zarówno sprzętowych jak i materiałowych, od wielu lat korzysta nasz dział prepress – mówi Łukasz Kolan. – Podobne było po wdrożeniu plotera Anapurna. Agfa była bardzo pomocna przy wprowadzeniu nowych – w naszym przypadku – podłoży, jak też przy ich testowaniu. Również czas reakcji jej działu serwisu i zapewniane wsparcie spełniły nasze oczekiwania”.
Szybkie wdrożenie nowego plotera zachęciły kierownictwo polskiego oddziału firmy Walstead do wyjścia z ofertą ISM poza tradycyjnie obsługiwany przez nią segment. „Dzięki zakupowi plotera Tauro nasz potencjał w zakresie wielkoformatowego druku cyfrowego wzrósł kilkukrotnie. Biorąc pod uwagę możliwości maszyny, chcemy zaproponować realizowanie w niej prac, wykorzystujących m.in. nietypowe podłoża, także dla zupełnie nowych klientów. Mamy nadzieję, że zarówno współpraca w ramach całej grupy Walstead, jak też dalsze owocne partnerstwo z firmą Agfa, przełożą się na nasze lokalne i międzynarodowe sukcesy na rynku ISM” – dodaje Wacław Kruba, kierownik ds. marketingu i rozwoju biznesu Walstead Central Europe.

Ekologia jednym z kluczowych parametrów
O wyborze Jeti Tauro H2500 LED, jak podkreśla Łukasz Szul, zastępca dyrektora ds. rozwoju biznesu Walstead Central Europe, zdecydowały też kwestie związane z realizowaną przez Walstead polityką zrównoważonego rozwoju: „W naszej firmie bardzo dbamy o aspekty środowiskowe. Na tę kwestię coraz częściej zwracają uwagę także nasi klienci, dla których ważne jest, by do realizacji ich zleceń stosowane były rozwiązania ograniczające negatywny wpływ na środowisko naturalne. Z kolei ploter Jeti Tauro H2500 LED to rozwiązanie z założenia bardziej energooszczędne niż maszyny bazujące na konwencjonalnej technice inkjetowej”.
Adriana Piotrowska-Ineksiak, regionalny szef sprzedaży w polskim dziale cyfrowym Agfa uzupełnia: „Kluczowym było zastąpienie w nim lamp rtęciowych promiennikami UV LED. To znacząco zredukowało ilość energii niezbędnej do pracy urządzenia, m.in. wyeliminowany został czas potrzebny na jego rozgrzewanie i schładzanie. Jednak co najbardziej istotne, znacznie ułatwiło obróbkę materiałów termoczułych, np. tektury, trudnej w kontekście zadrukowywania jej w technologii cyfrowej”.
Łukasz Szul dodaje: „Na uwagę zasługuje też sama konstrukcja maszyny. Fakt, że jest ona zabudowana, przekłada się na większe bezpieczeństwo i wygodę obsługi, zapewniając przy tym czystsze powietrze, jakim oddychają operatorzy. Te parametry doskonale wpisały się z kolei w restrykcyjne zasady BHP, obowiązujące w naszej firmie”.

Polskie drukarnie ważną częścią grupy Walstead
W ramach strategicznych inwestycji angielskiej grupy Walstead – jednego z wiodących dostawców usług poligraficznych w Europie, pod koniec września ub.r. w jej skład weszły polskie drukarnie w Krakowie i Starachowicach, dotychczas należące do LSC Communications. Grupa z przychodami pro forma wynoszącymi około 700 mln euro zatrudnia ogółem 3700 pracowników w 15 zakładach produkcyjnych, zlokalizowanych w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Austrii, Czechach, Słowenii i Polsce.
Obecnie w naszym kraju firma zatrudnia w sumie ponad 1600 osób. Większość z nich pracuje w trzech zakładach poligraficznych, zlokalizowanych w Krakowie i Starachowicach oraz w Rhapsody – warszawskim oddziale, oferującym usługi z zakresu kreacji i przygotowania materiałów cyfrowych. Polski oddział Walstead obsługuje klientów z ponad 30 krajów, a coraz większa ich grupa korzysta z rosnącego w siłę działu druku cyfrowego, realizującego zlecenia z zakresu ISM.
Mówi Grzegorz Czech, prezes Walstead Central Europe: „Naszym klientom oferujemy najlepsze rozwiązania z zakresu wsparcia ich komunikacji ze swoimi klientami. Chcemy nadal rozwijać się zgodnie z ich potrzebami, łącząc nasze 25-letnie doświadczenie na rynku z najnowszymi technologiami dostępnymi w branży. Taki potencjał rozwoju widzimy m.in. w segmencie ISM, w którym chcemy odgrywać coraz istotniejszą rolę”.
Adriana Piotrowska-Ineksiak dodaje: „Cieszymy się, że tak ważna – zarówno dla polskiej, jak też europejskiej branży poligraficznej – firma po raz kolejny zaufała marce Agfa i zdecydowała się na zakup hybrydowego plotera Jeti Tauro H2500 LED. Mamy nadzieję, że potencjał, jaki oferuje to urządzenie, przełoży się na sukcesy odnoszone przez Walstead na dynamicznie rozwijającym się rynku cyfrowego druku wielkoformatowego, m.in. w kontekście zastosowań POS”.

——————————————-

Materiał wideo dotyczący wdrożenia plotera Jeti Tauro H2500 LED w drukarni Walstead Central Europe jest dostępny na stronie https://www.walstead-ce.com/en/pos-solutions/