Energooszczędny ploter Anapurna H2050i LED w firmie Drukpoznan.pl: kolejna inwestycja w zaawansowane rozwiązanie Agfa Graphics

W grudniu ub.r. w drukarni cyfrowej Drukpoznan.pl rozpoczął pracę wielkoformatowy ploter Anapurna H2050i LED. To kolejne już rozwiązanie Agfa Graphics, dostarczone do tej dynamicznie rozwijającej się firmy na przestrzeni ostatnich lat. Maszyna, bazująca na innowacyjnej i energooszczędnej technologii UV LED, zwiększyła niemal dwukrotnie potencjał produkcyjny Drukpoznan.pl, podnosząc także jakość realizowanych tu zleceń.

Mówi Łukasz Chęciński, właściciel przedsiębiorstwa: „Zakup plotera Anapurna H2050i LED stanowił dla nas kolejny, naturalny krok w rozwoju. Przed niemal czterema laty staliśmy się użytkownikiem urządzenia Anapurna M2050, z którego byliśmy bardzo zadowoleni ponieważ umożliwiło nam realizację wielu, także nietypowych zleceń. Jednak rosnące zapotrzebowanie ze strony klientów oraz zwiększająca się liczba zamówień wymusiły na nas decyzję o wymianie maszyny na szybszą. Drukpoznan.pl od zawsze stawiał na jakość i ten parametr – poza wydajnością – był kluczowy zarówno przy zakupie pierwszego, jak też następnego systemu Agfa Graphics. Szczerze mówiąc, na bazie doświadczeń z ploterem Anapurna M2050, nie rozważaliśmy nawet ofert innych dostawców. Od strony technologicznej nie mieliśmy tej maszynie nic do zarzucenia, także opieka posprzedażowa ze strony polskiego oddziału Agfa Graphics stoi na najwyższym poziomie. Wybór mógł być zatem tylko jeden: naturalny sukcesor, czyli Anapurna H2050i LED”.
Przed sfinalizowaniem zakupu kierownictwo drukarni przeprowadziło szereg testów maszyny w belgijskiej centrali Agfa Graphics, także z wykorzystaniem własnych plików i podłoży. „Staramy się wyróżniać na tle konkurencji nie tylko jakością, ale też różnorodnością stosowanych materiałów i wykonywanych realizacji. Nie boimy się trudnych wyzwań i niestandardowych podłoży, więc musieliśmy mieć pewność, że kupowany sprzęt temu sprosta. Okazało się, że Anapurna H2050i LED radzi sobie z tego typu zadaniami bardzo dobrze” – dodaje Łukasz Chęciński.

Zakupiona przez Drukpoznan.pl maszyna to wprowadzony w ubiegłym roku do oferty Agfa Graphics przedstawiciel serii urządzeń, wykorzystujących innowacyjną technologię UV LED. Zamiast tradycyjnych lamp rtęciowych, zastosowanie znalazły tu promienniki LED. „Energooszczędność, a co za tym idzie – proekologiczność tego rozwiązania również miała znaczenie przy jego wyborze – podkreśla Łukasz Chęciński. – Z naszych obliczeń wynika, że zużywa on dwa razy mniej energii elektrycznej od poprzednika, m.in. dlatego, że promienniki UV LED nie wymagają nagrzewania oraz są wygaszane w przerwach między kolejnymi realizacjami”.
Przemysław Arabski, kierujący działem inkjetowym Agfa Graphics w naszym kraju, dodaje: „Maszyna dostarczona do Drukpoznan.pl była jednym z pierwszych egzemplarzy modelu Anapurna H2050i LED w Polsce. Firma ta znalazła się zatem wśród prekursorów wykorzystania technologii UV LED w rozwiązaniach Agfa Graphics pracujących w rodzimych przedsiębiorstwach. Cieszymy się, że kierownictwo Drukpoznan.pl dostrzegło jej zalety. Energooszczędność, obok wysokiej wydajności i jakości, to jedna z kluczowych przewag rynkowych tego rozwiązania, dzięki której – jak wynika z opinii jego użytkowników – pozostawiamy konkurencję w tyle”.

Anapurna H2050i LED – podobnie jak jej poprzednik – umożliwia zadrukowywanie mediów sztywnych oraz giętkich o szerokości do 2,05 m. W przypadku tych pierwszych maksymalny format wynosi 2,05 x 3,2 m (w wersji z czterema stołami, jaką zakupił Drukpoznan.pl), przy materiałach elastycznych długość zależy od masy i średnicy zwoju z podłożem. Ploter drukuje w sześciu kolorach z opcjonalną bielą i może być wyposażony w system automatycznego podawania podłoży sztywnych (ABF). Różnorodność stosowanych tu podłoży jest bardzo szeroka, co poznańska firma chce wykorzystać: „Oprócz drukowania na materiałach standardowych, takich jak PCV, pleksi czy dibond, przy wielu zleceniach wykorzystujemy podłoża nietypowe. Na niedawno zakończonych targach RemaDays Warsaw promowaliśmy m.in. próbki wydruków wykonanych na betonie, szkle czy specjalnym kartonie, jaki ma szansę zastąpić PCV w przypadku systemów POS. Mamy też za sobą realizacje
wykonane na drewnie czy płytach meblowych, natomiast jeżeli chodzi o media giętkie – na różnego rodzaju foliach, m.in. bezklejowych i elektrostatycznych” – mówi Łukasz Chęciński.
Podkreśla on, że z tych niestandardowych propozycji korzystają zarówno agencje reklamowe, poszukujące nowych rozwiązań dla swoich klientów, jak też zleceniodawcy końcowi, którzy dostrzegają zalety personalizacji oraz potencjału technologicznego, jaki oferuje inkjet. „Wspomniany wcześniej beton w kontekście drukowania pewnie brzmi dziwnie – śmieje się Łukasz Chęciński – jednak temat ten pojawiał się podczas wielu targowych rozmów, a z naszych wcześniejszych doświadczeń wynika, że jest spore zapotrzebowanie na tego typu realizacje, m.in. przy aranżowaniu wnętrz stylizowanych na industrialne”.
Właściciel firmy podkreśla jeszcze jeden aspekt współpracy z Drukpoznan.pl: „Jesteśmy 15-osobową, a więc niewielką, a przez to – elastyczną w podejściu do klienta i jego wymagań firmą. Nie zamykamy się na żadne wyzwania, nawet te najbardziej szalone, a zlecenia staramy się realizować w bardzo szybkim tempie. Dzięki prędkości oferowanej przez nowo zakupione urządzenie czas ten zostanie jeszcze bardziej skrócony. Minione cztery lata z ploterem Anapurna M2050 utwierdziły nas w przekonaniu, że inkjet UV to fantastyczna technologia, pozwalająca na zadrukowanie niemal każdej powierzchni płaskiej i każdego materiału podawanego z roli. Dlatego decydując się na zakup rozwiązania dwa razy bardziej wydajnego nie wahaliśmy się ani przez moment. Wierzymy głęboko, że – podobnie jak to miało miejsce w przypadku wcześniejszej maszyny Agfa Graphics – także ploter Anapurna H2050i LED bardzo szybko zostanie w pełni obłożony zleceniami”.
„Cieszymy się, że – bazując na pozytywnych doświadczeniach z naszą firmą – Drukpoznan.pl po raz kolejny zdecydował się na zakup maszyny Agfa Graphics. Dołączył tym samym do coraz liczniejszego grona polskich użytkowników maszyn, wykorzystujących innowacyjną technologię UV LED. Jesteśmy przekonani, że rozwiązania zastosowane w ploterze Anapurna H2050i LED spełnią oczekiwania kierownictwa firmy i staną się jednym z bodźców do jej dalszego rozwoju” – podsumowuje Przemysław Arabski.