Foton pierwszym użytkownikiem proekologicznego rozwiązania CtP firmy Agfa Graphics na Suwalszczyźnie

Sukcesywnie rośnie liczba polskich drukarń i naświetlarni korzystających z nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań CtP, pozwalających na produkcję płyt bezodczynnikowych z rodziny :Azura. Niedawno do tego grona dołączyła firma Foton z Suwałk, w której rozpoczął pracę kompletny system CtP oparty na naświetlarce :Avalon V4 oraz urządzeniu czyszcząco-gumującym :VCF85, sterowany oprogramowaniem :Apogee Prepress 7 Control. Warto dodać, że jest to pierwsza instalacja proekologicznego rodzaju rozwiązania Agfa Graphics w tym zakątku Polski. Kontrakt został sfinalizowany dzięki współpracy Agfa Graphics i jej autoryzowanego dystrybutora – firmy Ref-Graf, która odpowiada też za bieżące dostawy do Fotonu fotopolimerowych płyt :Azura V i innych materiałów eksploatacyjnych.

Firma Foton, będąca własnością Agnieszki Morysewicz, powstała w 1999 roku i od początku specjalizuje się w usługach DTP, projektowania graficznego i przygotowania prac do druku. Z czasem jej oferta została rozszerzona o kompleksową działalność agencji reklamowej, a wśród klientów – poza zakładami poligraficznymi – pojawili się także odbiorcy bezpośredni. Nasz rozwój wynikał z potrzeb zgłaszanych przez samych klientów – mówi Agnieszka Morysewicz. – Część z nich, wcześniej zamawiając projekty graficzne czy filmy, pytała o możliwość kompleksowej obsługi – od przekazania materiałów na dostawie finalnego, wydrukowanego produktu kończąc. Stąd pomysł na agencję reklamową, która znakomicie uzupełniła porftolio usług świadczonych przez naszą przygotowalnię.
Jeszcze do niedawna podstawę jej parku sprzętowego stanowiły dwie naświetlarki CtF, jednak już od dłuższego czasu Agnieszka Morysewicz rozważała zakup systemu CtP i przejście firmy na technologię cyfrową. Byłam świadoma, że będzie to kolejny, naturalny etap w rozwoju naszej firmy – mówi – pozwalający na zaoferowanie współpracującym z nami drukarniom płyt o wyższej jakości oraz umożliwiający im sprawniejszą realizację zleceń, a tym samym – wygenerowanie wyższych marż bądź też zaproponowanie niższych cen odbiorcom końcowym. Stąd już jakiś czas temu zaczęliśmy rozważać zakup systemu CtP. Z uwagi na wieloletnią współpracę z Agfa Graphics (z której materiałów eksploatacyjnych byliśmy bardzo zadowoleni) oraz fakt lokalnej obecności jej dystrybutora – firmy Ref-Graf (a personalnie – Bożeny Relugi, którą znam od wielu lat) od początku byliśmy zdecydowani na rozwiązanie proponowane przed tego dostawcę. Pozostawała nam kwestia wyboru między technologią termiczną a fioletową. Po przeanalizowaniu wszystkich „za i przeciw” zdecydowaliśmy się na drugą z nich.

Wczesną wiosną rozpoczął w firmie Foton pracę półformatowy system CtP, składający się z fioletowej naświetlarki :Avalon V4, urządzenia czyszcząco-gumującego :VCF 85 oraz sterującego całością oprogramowania :Apogee Prepress 7 w wersji Control. W tej konfiguracji oferuje on wydajność 17 form drukowych na godzinę (przy rozdzielczości 2400 lpi), do których wykonania stosowane są bezodczynnikowe płyty fotopolimerowe :Azura V, będące siostrzaną wersją znanych użytkownikom systemów termicznych płyt :Azura TS. Wpływają one w znaczący sposób na proekologiczność produkcji realizowanej przez firmy Foton, która stara się być przedsiębiorstwem przyjaznym środowisku naturalnemu. Mówi Agnieszka Morysewicz: Prosta i łatwa obsługa obu urządzeń oraz eliminacja uciążliwej chemii z całego procesu to – poza atrakcyjną ceną – dwa kluczowe elementy, które zadecydowały o naszym wyborze. Dziś, po kilku miesiącach pracy z rozwiązaniem Agfa Graphics, mogę stwierdzić śmiało, że wykonaliśmy duży krok naprzód, nie tylko pod względem technologii. Nasi klienci od razu docenili jakość oferowaną przez płyty wykonane w systemie CtP oraz fakt, że możemy ich odciążyć od tradycyjnej produkcji form przy użyciu tradycyjnego filmu i kopioramy. Po uruchomieniu systemu CtP niemal z miejsca wszystkie współpracujące z nami drukarnie zaczęły korzystać z płyt :Azura V. Z sygnałów, które do nas docierają, wynika, że wpłynęło to znacząco na usprawnienie całego procesu poligraficznego w tych zakładach, co ma bezpośrednie przełożenie na ekonomikę produkcji i wysokość marż. Zadowolenie naszych klientów jest dla nas najważniejsze, więc bardzo cieszymy się, że doceniają oni zrealizowaną przez nas inwestycję.

Agnieszka Morysewicz nie ukrywa, że posiadanie systemu CtP jest też ważnym argumentem w rozmowach z nowymi, potencjalnymi klientami. Dotyczy to zarówno drukarń, jak i firm zainteresowanych kompleksową obsługą, której produkcja poligraficzna stanowi istotny element – mówi właścicielka firmy Foton. – Co ciekawe, wśród nich zaczęły pojawiać się także firmy spoza granicy, co jeszcze do niedawna – pomimo bliskości Litwy czy Obwodu Kaliningradzkiego – wcale nie było takie oczywiste. Planujemy też szereg działań o charakterze promocyjnym, dzięki którym chcemy dotrzeć na rynek z informacją o naszych nowych usługach. Mamy nadzieję, że dzięki temu grono zadowolonych użytkowników płyt :Azura V będzie sukcesywnie wzrastać.
Na koniec chciałabym dodać dwa słowa na temat wysokiej jakości obsługi i profesjonalizmu ze strony firm Agfa Graphics i Ref-Graf. Mam na myśli zarówno atrakcyjność oferty i sposobu sfinansowania tej inwestycji, procesu wdrożenia i szkolenia, jak też obsługi posprzedażowej: opieki serwisowej, bieżących dostaw płyt i pozostałych materiałów eksploatacyjnych – podsumowuje Agnieszka Morysewicz.
Mówi Bożena Reluga z firmy Ref-Graf: Bardzo cieszy mnie fakt, że nasi klienci stawiają na sprawdzone technologie i bardzo dobre parametry techniczne proponowanych przez nas systemów CtP. Wybór urządzeń firmy Agfa Graphics oraz jej niezawodny serwis procentują – użytkownik oszczędza czas (wynikający z ewentualnych przestojów) oraz pieniądze. Dodatkowym atutem naszej firmy jest to, że posiadamy w swojej ofercie urządzenia do pomiaru płyt drukowych i pomiaru barwy. Wszystko to pozwala naszym klientom kontrolować – na najwyższym poziomie – proces produkcyjny: od momentu dostarczenia pracy aż po produkt finalny.
Jarosław Suchodolski, regionalny kierownik sprzedaży Agfa Graphics, dodaje: Pani Agnieszka Morysewicz długo zastanawiała się nad ruchem inwestycyjnym związanym z zakupem systemu CtP. Tym bardziej cieszy fakt, że – doceniając rozwiązania i sposób współpracy z Agfa Graphics – zdecydowała się związać swoją najbliższą przyszłość z naszą firmą. Zainstalowany w firmie Foton system :Avalon V4 to już kolejne dostarczone przez Agfa Graphics rozwiązanie wykorzystujące technologię fioletowych, proekologicznych płyt :Azura V. Stanowi to dla nas wyraźny sygnał, że polskie firmy poligraficzne oczekują tego typu nowoczesnych technologii, spełniających wymogi odnośnie prowadzenia działalności zarówno w aspekcie ekologicznym jak i ekonomicznym.