Grafix Centrum Poligrafii – kolejne wdrożenie rozwiązań Agfa Graphics

Kolejna naświetlarka firmy Agfa Graphics – model Avalon N8-24S – wzbogaciła park sprzętowy drukarni Grafix Centrum Poligrafii z Gdańska. To już piąty z kolei dostarczony tu system CtP tego producenta. Wraz z nową naświetlarką dokonano aktualizacji oprogramowania Apogee Prepress. Grafix korzysta również od lat z wysokowydajnych, nie wymagających wygrzewania płyt termoczułych Agfa Energy Elite. Najnowsze inwestycje wpisują się w niezmienną od początku działalności tej drukarni filozofię: firma zawsze stawiała na rozwój i szukanie ciekawych, innowacyjnych rozwiązań dla swoich klientów, by móc oferować im produkty najwyższej jakości.

Grafix oferuje obecnie zleceniodawcom druk trójwymiarowy, IML, hybrydowy, na podłożach specjalnych, tradycyjny i niskonakładowy. Firma realizuje produkty z zakresu szeroko pojętego akcydensu, książki, kalendarze, wysokojakościowe albumy w oprawie twardej i inne, czasami niezmiernie trudne prace, z którymi nie radzą sobie inne drukarnie. Posiada także swoje wydawnictwo – to nowy, dynamicznie rozwijający się jej dział. W parku maszynowym tego przedsiębiorstwa pracuje obecnie 40 zespołów drukujących i 7 lakierujących w różnych formatach (w tym również oferującymi suszenie UV). Dysponuje też w pełni wyposażoną introligatornią z liniami do oprawy twardej, miękkiej, zeszytowej, falcerkami, sztancami itd. Z kolei dział przygotowalni bazuje na rozwiązaniach CtP sukcesywnie dostarczanych tu przez Agfa Graphics.
Filozofia biznesu właściciela Grafix Centrum Poligrafii – Rafała Rausza – od wielu lat jest niezmienna: firma nie opiera swojej produkcji na jednej tylko specjalizacji; drukuje się tu różnorakie produkty – głównie wymagające zaawansowanych umiejętności w dziedzinie poligrafii. Jakiś czas temu znalazła dla siebie ciekawą i jak się wkrótce okazało bardzo rozwojową niszę – druk 3D. Postawiono tu mocno na jej rozwój, dzięki czemu obecnie Grafix Centrum Poligraficzne stało się liderem w tym zakresie nie tylko w naszym kraju, ale również w Europie i poza jej granicami. Firma drukuje np. dla klientów ze Stanów Zjednoczonych. Kolejny ciekawy rynek, na którym zaistniała odnosząc kolejne sukcesy to druk etykiet IML, IML z efektem lustra i innych tego rodzaju produktów.
„Trudne techniki drukowania nie są dla nas żadnym problemem – mówi Janusz Wójcikiewicz, dyrektor ds. prepress i IT w firmie Grafix Centrum Poligrafii. – Aby móc jednak sprostać oczekiwaniom naszych klientów i realizować te nawet najtrudniejsze prace, koniecznym elementem jest odpowiedni sprzęt. Stąd pojawiające się w naszej firmie inwestycje w najnowsze rozwiązania i technologie, m.in. systemy CtP”.

W tym obszarze po raz kolejny firma Grafix Centrum Poligrafii zdecydowała się na rozwiązanie Agfa Graphics, przede wszystkim ze względu na swoje wcześniejsze, pozytywne doświadczenia z tym dostawcą, z którym współpracuje niemal od początku swojej działalności. „Inwestycja w nową naświetlarkę Avalon N8-24SR była odpowiedzią na nasze potrzeby – nieustannie przybywa nam klientów, również w zakresie drukowania w technologii 3D. Potrzebowaliśmy więc rozwiązania, które zapewni nam poczucie bezpieczeństwa. Miało być to urządzenie, które przede wszystkim ze względu na realizowany przez nas druk 3D naświetla z rozdzielczością 4000 dpi (podobnie jak jedno z urządzeń, które już wcześniej zakupiliśmy). Ponieważ poznaliśmy je bardzo dokładnie – wiemy o jego niezawodności, gwarancji wysokiej jakości jaką oferuje – nasz wybór był naturalny. Co więcej, znamy doskonale dostawcę tego systemu, serwis Agfa Graphics i wiele razy przekonaliśmy się jak ważnym elementem są wszystkie wartości dodane, jakie oferuje ta firma: niezawodność, pomoc w każdej sytuacji, wsparcie na każdym etapie (zarówno przedsprzedażowym jak i posprzedażowym). Wszystko to złożyło się na decyzję o ponownym zakupie naświetlarki Agfa Graphics najnowszej generacji, co okazało się dla naszej firmy bardzo korzystnym rozwiązaniem. Rozpoczęła ona pracę w miejsce jednej z wcześniej zainstalowanych naświetlarek, co przełożyło się na wzrost poczucia bezpieczeństwa, jakie teraz mamy. Wcześniej zakupiona maszyna nigdy nas nie zawiodła. Jesteśmy przekonani, że tak będzie również tym razem”.

Drukarnia Grafix Centrum Poligrafii od wielu lat posiada także sterujące systemem CtP oprogramowanie Agfa Graphics, z którego jest bardzo zadowolona. Jego aktualizacja do najnowszej wersji – Apogee 9.0 – została przeprowadzona jednocześnie z wirtualizacją i przejściem systemu workflow do środowiska 64-bitowego. „To bardzo przyjazne oprogramowanie, ale najnowsza wersja wymagała od nas przeprowadzenia znaczących zmian, nad którymi – jeszcze przed wdrożeniem – pracowaliśmy wspólnie ze specjalistami firmy Agfa Graphics. Pragnę tu podkreślić ich ogromne zaangażowanie, dzięki któremu dopasowaliśmy system do naszych oczekiwań i wymagań, co przełożyło się na konkretne korzyści: krótszy czas przygotowania danego zlecenia do drukowania i większe bezpieczeństwo pracy. Najbardziej przydatnym w codziennej produkcji jest zintegrowany moduł do impozycji (Apogee Impose). To podstawowe narzędzie w pracy przygotowalni, w najnowszej wersji Apogee posiadające wiele ciekawych funkcji, ułatwiających przygotowywanie plików do druku równocześnie wielu operatorom. Również nowe serwery, jakie zakupiliśmy przy tej okazji, pójście w kierunku wirtualizacji – to kolejne wdrożone przez nas innowacje. Były to dla nas duże wyzwania, ale jestem przekonany, że obraliśmy właściwy kierunek działania”.
Warto również podkreślić, że firma Grafix Centrum Poligrafii od długiego czasu jest także wierna płytom CtP Agfa Graphics ceniąc sobie ich jakość oraz stabilność – każda dostarczana tu ich partia, jak podkreśla Janusz Wójcikiewicz, nie różni się od poprzedniej. „Same płyty umożliwiają druk farbami UV bez wypalania, są odporne na zarysowania i nie ma z nimi – mówi – żadnych problemów. Dodatkowo obsługa techniczno-serwisowa jest w firmie Agfa Graphics na najwyższym poziomie, więc również w tym zakresie jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy”.
„Cieszy nas fakt, że klienci coraz częściej podkreślają i doceniają wartości dodane, jakie oferuje im nasza firma – mówi Stefan Piotrowski, odpowiedzialny za klientów międzynarodowych i gazetowych w firmie Agfa Graphics. – Staramy się, aby nasze wsparcie, serwis, obsługa, a także szerokie możliwości finansowania były na najwyższym poziomie. To przekłada się na zaufanie klientów, a najlepszym tego przykładem jest firma Grafix Centrum Poligrafii. Istotnym jest również kompleksowość naszej oferty – jesteśmy dostawcą zarówno oprogramowania, urządzeń, serwisu jak też materiałów eksploatacyjnych. Oferujemy też rozwiązania w zakresie finansowania projektów inwestycyjnych. Stąd oferując klientowi nasze usługi musimy kompleksowo brać za wszystko odpowiedzialność. To daje naszym klientom poczucie bezpieczeństwa, tak ważne w biznesie”.