Innowacyjny ploter Agfa Jeti Titan FTR wzbogaca park sprzętowy drukarni Genesisart

Na początku sierpnia br. park sprzętowy drukarni wielkoformatowej Genesisart z Pabianic powiększył się o wszechstronny, wysokowydajny ploter drukujący Jeti Titan FTR. To drugie w ostatnich latach rozwiązanie marki Agfa, jakie zostało dostarczone do tej dynamicznie rozwijającej się firmy. Maszyna znacząco zwiększyła jej potencjał w zakresie bezpośredniego zadrukowywania w technice inkjet UV różnorodnych podłoży sztywnych i giętkich.

„O wyposażeniu drukarni w kolejne, jeszcze szybsze rozwiązanie umożliwiające wysokowydajną produkcję, głównie z wykorzystaniem mediów sztywnych, myśleliśmy już od dwóch lat – mówi Igor Kłys, właściciel Genesisart. – Cel został zrealizowany w tym roku, a wdrożenie plotera Jeti Titan oznacza dla nas bardzo duży skok, przede wszystkim pod względem wydajności realizowanej produkcji”.
Od roku 2014 ta pabianicka firma jest użytkownikiem innego rozwiązania marki Agfa – hybrydowego plotera Anapurna M2050. Jak przyznaje Igor Kłys, maszyna – jako jedna z kilku zrealizowanych w ostatnich latach inwestycji – umożliwiła drukarni dalszy, dynamiczny rozwój: „Z pewnością Anapurna była jednym ze stymulatorów naszych dorocznych wzrostów wynoszących 20-25%. Oceniam, że pojawienie się u nas techniki inkjet UV i idąca za tym rozbudowa ślusarni wpłynęły na zwiększenie naszych obrotów o 10-15%. W sumie od 2014 roku zwiększyliśmy liczbę urządzeń drukujących z ośmiu do jedenastu, oczywiście z uwzględnieniem ostatniej inwestycji w ploter Agfa Jeti”.
Ten, jak przyznaje właściciel Genesisart, może stanowić dla jego firmy kolejny znaczący bodziec w dalszym rozwoju: „Bardzo sobie cenimy ploter Anapurna i jego elastyczność, niemniej pod względem prędkości drukowania od modelu Titan dzieli go przepaść – mówi Igor Kłys. – Płytę w formacie 2 x 3 m, na którą dotychczas potrzebowaliśmy 25 minut, obecnie wykonujemy w 5 minut, co oznacza 5-skrotne skrócenie całego procesu. Nie muszę dodawać, jak wiele czasu dzięki temu zyskujemy i o ile więcej zleceń możemy obecnie wykonać podczas tej samej zmiany”.

Igor Kłys podkreśla, że o ponownej inwestycji w rozwiązanie marki Agfa zdecydowały m.in. czteroletnie, pozytywne doświadczenia z urządzeniem Anapurna M2050 oraz partnerskie relacje łączące jego drukarnię z dostawcą. „Anapurna okazała się niezwykle elastyczną w użytkowaniu maszyną, pozwalającą na realizację zróżnicowanych zleceń na szerokiej gamie podłoży. Zdarzały się prace wymagające jej pracy non-stop przez kilka dni, z czym ploter radził sobie bardzo dobrze. Na duże słowa uznania zasługuje też poziom obsługi posprzedażowej oferowany przez firmę Agfa. Przemysław Arabski, odpowiedzialny za wdrożenie obu jej maszyn, jest de facto naszym opiekunem handlowym, wiele razy pomagającym nam w różnych sytuacjach. To niezwykła wartość, która miała znaczenie przy wyborze dostawy kolejnego plotera inkjetowego UV”.
Zainstalowany na początku sierpnia br. w drukarni Genesisart ploter Jeti Titan FTR drukuje w trybie 4-kolorowym z dodatkową bielą na mediach sztywnych o formacie maksymalnym 3,2 x 2 m, bądź – z wykorzystaniem opcji FTR (flat-to-roll) – giętkich o szerokości do 3 m. Jego budowa, uwzględniająca płaskie łoże, umożliwia proste ładowanie i wyładowywanie materiałów. Co więcej – ploter może rozpocząć zadrukowywanie podłoża zarówno od tyłu jak i od przodu. Urządzenie pracuje z tą samą prędkością (maksymalnie do 226 m2/h) przy obsłudze materiałów sztywnych i giętkich.
„Zastosowana tu technologia pozwala na wysokowydajną produkcję prac o jakości fotorealistycznej z rozdzielczością 1200 dpi – podkreśla Przemysław Arabski, kierujący polskim działem druku cyfrowego w firmie Agfa. – Oznacza to możliwość realizacji prac uwzględniających nawet bardzo drobne, a przy tym wyraźne i czytelne, 4-punktowe teksty. Wysoka jakość i kolorystyka zgodna z pierwowzorem to elementy, jakie wymieniają użytkownicy tego rozwiązania”.

W związku ze zrealizowaną inwestycją Genesisart przygotowuje się do intensywnej kampanii promocyjnej, uwzględniającej m.in. media społecznościowe. „Niedawno przeszliśmy kompletny rebranding firmy, unifikując wszystkie wcześniejsze projekty pod jedną marką – mówi Igor Kłys. – Inwestycja w kolejny, zaawansowany ploter jest zatem znakomitą okazją, by z jednej strony pokazać nasz nowy wizerunek, z drugiej – poinformować rynek o nowych możliwościach, jakie obecnie posiadamy”.
Genesisart współpracuje przede wszystkim z agencjami reklamowymi i domami mediowymi, które stanowią – odpowiednio – 60% i 30% jej klientów. Pozostałe 10% to odbiorcy indywidualni. „Chcemy zwrócić ich uwagę na fakt, że posiadamy obecnie najszybszy płaski ploter drukujący w województwie łódzkim – kontynuuje Igos Kłys. – Zwłaszcza, że planujemy wykonywać w nim różne niesztampowe produkcje, podobnie jak to miało miejsce w przypadku urządzenia Anapurna. Mając pod jednym dachem kompleksową linię obróbczą, uwzględniającą plotery drukujące, frezarkę CNC oraz urządzenia ślusarskie jesteśmy w stanie podjąć się każdego, nawet najbardziej zaawansowanego zlecenia”.
Przemysław Arabski dodaje: „Instalacja kolejnego rozwiązania Agfa u klienta użytkującego nasze wcześniejsze rozwiązanie to zawsze szczególny powód do satysfakcji. Zwłaszcza, gdy ze strony kierownictwa drukarni pada tyle ciepłych słów pod adresem naszej firmy i oferowanej przez nas opieki posprzedażowej. W przypadku każdego klienta staramy się wypracować bliskie, partnerskie relacje i nie inaczej jest jeżeli chodzi o firmę Genesisart. Cieszę się, że Igor Kłys – jej właściciel uwzględnił ten aspekt przy decyzji o inwestycji w kolejny ploter inkjet UV. Mam nadzieję, że maszyna będzie – podobnie jak model Anapurna – jednym z czynników stymulujących dalszy rozwój tej pabianickiej drukarni i pozwoli jej na realizację jeszcze szerzej palety prac, z satysfakcją dla licznych klientów przedsiębiorstwa”.