Jeden z pierwszych w Polsce ploterów Anapurna H2050i LED w firmie Plexitech

W styczniu br. w firmie Plexitech z podpoznańskich Komornik został uruchomiony wielkoformatowy ploter Agfa Anapurna H2050i LED, wyposażony w energooszczędny system suszenia wydruków. To jedno z pierwszych w naszym kraju wdrożeń tego innowacyjnego rozwiązania, bazującego na technologii UV LED, a zarazem pierwsza cyfrowa maszyna drukująca w parku sprzętowym Plexitech – prężnie rozwijającej się firmy na rynku reklamy wizualnej. Warto dodać, że obie firmy Plexitech i producent maszyn Agfa Graphics będą obecne na zbliżających się targach RemaDays Warsaw 2017; a co więcej – na stoisku Agfa Graphics będzie demonstrowany właśnie model Anapurna H2050i LED.

Plexitech, firma będąca własnością Damiana Mądrego i Jacka Wasieli, działa na rynku form przestrzennych i systemów komunikacji wizualnej od 2000 roku. Specjalizuje się w realizacji różnorodnych projektów, wykonywanych z materiałów takich jak tworzywa sztuczne, metal czy drewno. Wśród nich są np.: szyldy reklamowe i informacyjne, meble sklepowe, ekspozytory POS czy listwy cenowe. Bogato wyposażony park sprzętowy, wieloletnie doświadczenie i wykwalifikowana, ponad 20-osobowa kadra firmy Plexitech pozwalają zrealizować jej nawet najbardziej wymagające prace, zlecane zarówno przez agencje reklamowe, jak i klientów bezpośrednich.
W ostatnim czasie portfolio zaawansowanych technologii wykorzystywanych przez Plexitech do wykonywania zleceń rozszerzyło się o zakup wielkoformatowego plotera Anapurna H2050i LED. Jest on elementem większego planu inwestycyjnego, obejmującego m.in. ploter tnący, który został zrealizowany przy wsparciu ze środków Unii Europejskiej. „Od początku działalności jedyną wykorzystywaną przez nas techniką drukowania był sitodruk. Jednak z biegiem lat i pojawiających się na rynku możliwości zaczęliśmy dostrzegać potencjał drzemiący w technologii cyfrowej, przede wszystkim w kontekście realizowania zleceń niskonakładowych. W naszym przypadku drukowanie stanowi część całego procesu produkcyjnego, nie traktujemy go jako osobnej usługi, więc nabywane rozwiązanie musiało odpowiednio wpasować się w nasze potrzeby i wkomponować w istniejącą infrastrukturę” – mówi Jacek Wasiela.

O zakupie plotera bazującego na technologii UV szefowie firmy Plexitech myśleli już od dłuższego czasu. Proces decyzyjny nabrał tempa w ubiegłym roku, wraz z uzyskaniem dotacji unijnej na rozbudowę parku sprzętowego i oprogramowania oraz coraz częstszymi sygnałami płynącymi ze strony klientów. Inwestycję można było zrealizować również dzięki zmianie siedziby firmy – od października ubiegłego roku Plexitech działa w nowej, przestronnej siedziby, zlokalizowanej w Komornikach k. Poznania.
„Nie da się ukryć, że część zamówień po prostu nas omijała – dodaje Damian Mądry. – Część zaś siłą rzeczy musieliśmy zlecać innym wykonawcom. Nie była to sytuacja komfortowa ani dla nas, ani dla klientów, więc decyzja o zakupie plotera UV była w pewien sposób naturalna. Po przeprowadzonej analizie rynkowej wytypowaliśmy dwóch dostawców, zaś finalnie zdecydowaliśmy się na rozwiązanie zaproponowane przez Agfa Graphics. Uznaliśmy je za optymalne z punktu widzenia jakości i wydajności. Dużo udział w tym aby przekonać nas do tej maszyny miał również pan Przemysław Arabski z polskiego oddziału Agfa Graphics. Ploter jest obecnie w fazie rozruchu, więc dopiero się go uczymy, ale wiążemy z nim jednocześnie bardzo duże nadzieje”.
Anapurna H2050i LED to przedstawiciel nowej generacji energooszczędnych urządzeń, jakie sukcesywnie pojawiały się w ofercie Agfa Graphics w minionym roku. Począwszy od targów drupa 2016 belgijski producent w kolejnych modelach ze swojego portfolio zaczął wprowadzać technologię LED UV, w której tradycyjne lampy rtęciowe zastąpiono promiennikami LED. Jednym z nich jest Anapurna H2050i LED, będąca udoskonaloną wersją bardzo dobrze znanego – także na polskim rynku – modelu Anapurna M2050i.
Ploter zadrukowuje podłoża sztywne o maksymalnej szerokości 2,05 m i długości 3,2 m; w przypadku mediów giętkich ograniczeniem jest szerokość zwoju (2,05 m), zaś długość zależy od masy i średnicy roli z podłożem drukowym. Anapurna H2050i LED drukuje w sześciu kolorach z opcjonalną bielą, jest wyposażony w system automatycznego podawania podłoży sztywnych (ABF), który dodatkowo zwiększa wydajność systemu (w trybie draft sięgającą 104 m2/h). O wysoką jakość i precyzję aplikowanego atramentu dbają innowacyjne głowice Konica Minolta, nanoszące krople o wielkości 12 pikolitrów (30 pl w przypadku bieli). „Dużą zaletą plotera jest suszenie wydruków w technologii UV LED, co z jednej strony ogranicza do minimum ilość zużywanej energii, z drugiej zaś – pozwala na stosowanie podłoży wrażliwych na wysokie temperatury, co było pewnym ograniczeniem wcześniejszych wersji tego urządzenia – mówi Przemysław Arabski, kierujący działem inkjetowym Agfa Graphics. – Co więcej, zastosowane tu promienniki LED o mocy 16 W/cm2 oferują żywotność wyższą niż lampy rtęciowe, zaś maszyna jest gotowa do pracy natychmiast po jej uruchomieniu”.

Szefowie firmy Plexitech przyznają, że zakup nowego plotera został zrealizowany zarówno z myślą o zadrukowywaniu dotychczas wykorzystywanych materiałów, jak też o zupełnie nowych podłożach, m.in. tekstyliach. „Chcemy, aby urządzenie to stanowiło uzupełnienie naszego parku maszynowego i pozwoliło na rozszerzenie oferty o zupełnie nowe produkty i aplikacje – mówi Jacek Wasiela. – W tym celu do naszego zespołu dołączyła osoba, która ma zająć się sprzedażą i wypromowaniem tej części naszej działalności. Będziemy o tym informować naszych obecnych i potencjalnych klientów także podczas bezpośrednich spotkań, m.in. podczas nachodzących targów RemaDays Warsaw, na których pojawimy na stoisku (nr P13 w pawilonie F), wykonanym zresztą w 100% we własnym zakresie. Nie ukrywam, że cały czas poznajemy nowe funkcjonalności maszyny, więc trudno na razie mówić o doświadczeniach, ale już pierwsze wydruki wykonane z jej udziałem pokazują wysoką jakość i możliwości plotera Anapurna H2050i LED”.
Damian Mądry dodaje: „Chcielibyśmy przy tym podkreślić sprawność i profesjonalizm działu serwisowego Agfa Graphics, który zadbał o szybkie wdrożenie plotera oraz odpowiednie szkolenie osób dedykowanych do jej obsługi. Operatorem maszyny jest osoba, która ma już pewne doświadczenia z systemami tej marki i z jej strony również słyszymy same pozytywne opinie. Liczymy zatem na to, że ploter Anapurna H2050i LED będzie dla nas kolejnym, znaczącym krokiem do przodu”.
„Cieszymy się niezmiernie ze zrealizowania kolejnej w naszym kraju instalacji tego innowacyjnego urządzenia. Plexitech to dynamicznie rozwijająca się firma, świadoma swoich celów. Jej wybór był bardzo przemyślany i dostosowany do obecnych, jak i przyszłych potrzeb tego przedsiębiorstwa. Jesteśmy przekonani, że zarówno szefowie przedsiębiorstwa, jak i kadra obsługująca maszynę, będą usatysfakcjonowani dokonaną inwestycją w ploter Anapurna H2050i LED. Wszystkich zainteresowanych, tym jak w praktyce wygląda praca tego urządzenia, zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska podczas zbliżających się targów RemaDays Warsaw (nr U25 w pawilonie F), na którym maszyna będzie pracowała – zadrukowując różnorodne podłoża sztywne i giętki – przez wszystkie dni trwania wystawy” – podsumowuje Przemysław Arabski.