Jeti Tauro H2500 w firmie Pro-Mont, czyli Agfa Graphics po raz czwarty

W ostatnim czasie w firmie Pro-Mont z Opoczna (specjalizującej się w produkcji wysokiej jakości systemów wystawowych, paneli, aranżacji wystrojów łazienek i kuchni oraz różnego typu materiałów promocyjnych) rozpoczął pracę wielkoformatowy ploter Agfa Jeti Tauro H2500. To czwarte już rozwiązanie marki Agfa Graphics, w jakie zdecydowało się zainwestować – na przestrzeni zaledwie siedmiu lat – to dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo. Dzięki nowemu zakupowi możliwości produkcyjne firmy w zakresie druku inkjetowego w technice UV po raz kolejny znacząco się zwiększyły, pozwalając na jeszcze szybszą i bardziej wszechstronną obsługę zleceń realizowanych na sztywnych i giętkich podłożach drukowych.

Agfa Graphics raz cztery
Współpraca firm Agfa Graphics i Pro-Mont sięga 2009 roku, kiedy rozpoczął tu pracę pierwszy ploter belgijskiego producenta – Anapurna Mw. Wkrótce dołączyła do niego maszyna Anapurna M4f, a oba urządzenia stały się podstawą nowocześnie wyposażonej drukarni wielkoformatowej. „Z dzisiejszej perspektywy to już niemal prehistoria – mówi Stefan Rogulski, współwłaściciel firmy Pro-Mont, którą zarządza wraz z dwoma synami – Jarosławem i Mariuszem. – Wówczas jednak maszyny te były absolutnymi nowinkami technologicznymi, a nam umożliwiły przejście z dwuetapowej produkcji realizowanego asortymentu na bezpośrednie zadrukowywanie materiałów takich jak pleksi czy drewno. Co więcej, rozszerzyły znacząco gamę wykorzystywanych podłoży, m.in. o szkło”.
W obu przypadkach były to pierwsze wdrożenia obu modeli na polskim rynku. W roku 2012 firma Pro-Mont zainwestowała w trzecie rozwiązanie Agfa Graphics i ponownie stała się prekursorem w naszym kraju. „Ploter Jeti 3020 Titan był dla nas prawdziwym przełomem, zarówno pod względem technologicznym, jak też jakościowym – mówi Stefan Rogulski. – Dzięki niemu wydajność naszej drukarni w zakresie prac wykonywanych w technice inkjet UV wzrosła – w zależności od stosowanego trybu produkcyjnego – nawet 20-krotnie. Umożliwił on dynamiczny rozwój całej firmie i pozyskanie nowych klientów. Obsługujemy dziś większość regionalnych agencji reklamowych zamawiających druki wielkoformatowe na podłożach sztywnych, chociaż gros zleceń wciąż realizujemy dla klientów bezpośrednich, przede wszystkim producentów płytek ceramicznych”.

Wysoka jakość i bezawaryjność
Stefan Rogulski podkreśla wysoką jakość i bezawaryjność wszystkich dotychczas użytkowanych maszyn Agfa Graphics, jak też bardzo wysoki poziom obsługi posprzedażowej oferowanej przez dostawcę, tj. polski oddział firmy: „Nasza drukarnia bazuje na rozwiązaniach tej marki od siedmiu lat i bez nich nie bylibyśmy w miejscu, w którym obecnie jesteśmy. Dlatego też chcąc być wciąż w gronie liderów rynkowych, jak też posiadać najnowocześniejsze maszyny produkcyjne, zdecydowaliśmy się na zakup kolejnej maszyny tej marki – Jeti Tauro H2500. Inwestycja ta z jednej strony pozwala nam jeszcze sprawniej obsłużyć dotychczasowych klientów, z drugiej zaś – realizować wiele prac o charakterze promocyjno-reklamowym na własne potrzeby, co wiąże się z planami rozwoju firmy Pro-Mont i i siostrzanej spółki Standard – marketu wchodzącego w skład Polskich Sieci Budowlanych”.

„Hybrydowa” premiera z targów Fespa
Dostarczony tu w lutym br. ploter Jeti Tauro H2500 to jedna z najważniejszych ubiegłorocznych premier Agfa Graphics. Jest to „hybrydowe” rozwiązanie klasy high-end, umożliwiające drukowanie mediów sztywnych oraz giętkich o szerokości maksymalnej 2,54 m. W przypadku tych pierwszych maksymalny format wynosi 2,54 x 4 m, zaś grubość – 5 cm. Przy podłożach giętkich długość roli jest uzależniona od całkowitej wagi zwoju stosowanego medium. Jeti Tauro cechuje modułowa konstrukcja – na niedawnych targach drupa 2016 ploter został pokazany w wersji w 3 zautomatyzowanej (za sprawą dedykowanych systemów podawania i odbierania materiałów). Wyposażony w 32 nowej generacji głowice Ricoh Gen 5, zapewnia drukowanie z prędkością do 275 m2/h w sześciu kolorach (CMYKLcLm) z dodatkową bielą oraz opcjonalnym primerem.

Znaczący wzrost wydajności
„Co bardzo istotne, sama konstrukcja urządzenia Jeti Tauro zdecydowanie zwiększa jego wydajność i nie powoduje strat czasowych – podkreśla Stefan Rogulski. – Dużą uwagę przy wyborze tego właśnie modelu zwróciliśmy na rodzaj zastosowanego tu napędu liniowego oraz liczbę głowic drukujących, dwukrotnie wyższą niż we wcześniej stosowanej maszynie. Uważamy, że technologicznie jest to w swojej klasie najlepsze rozwiązanie na rynku. Chwalimy sobie możliwość drukowania kilku użytków jednocześnie oraz łatwość obsługi urządzenia. Po kilku miesiącach użytkowania możemy o nim mówić w samych superlatywach”.
Portfolio mediów, które można zastosować w tej maszynie jest bardzo szerokie, z czego skwapliwie korzysta także firma Pro-Mont. „Jeżeli chodzi o materiały sztywne, zadrukowujemy w niej m.in. płyty meblowe, pleksi czy PCV. Coraz częściej stosujemy ją również do zadrukowywania podłoży giętkich, takich jak folie czy banery, co nie było regułą w przypadku wcześniej stosowanych rozwiązań Agfa Graphics. Jej wydajność bowiem – w porównaniu z posiadanymi przez nas klasycznymi ploterami rolowymi – jest nieporównywalna” – podkreśla Stefan Rogulski.
Urządzenie, podobnie jak wszystkie obecnie dostępne w ofercie Agfa Graphics plotery wielkoformatowe, jest sterowane systemem workflow Asanti.

Ambitne plany rozwojowe
Współwłaściciel firmy Pro-Mont wiąże z nową inwestycją duże nadzieje: „Mamy bardzo ambitne plany rozwojowe, także w kontekście działalności poligraficznej. Chcemy zainwestować m.in. w plotery tnące oraz małoformatową maszynę cyfrową, co w jeszcze większym stopniu wpłynie na wszechstronność i elastyczność naszej drukarni. Dział ten będzie z jednej strony realizował nasze wewnętrzne zamówienia, z drugiej – jak dotychczas – świadczył usługi na zewnątrz. Liczymy na to, że rozwiązanie Agfa Graphics będzie nadal swego rodzaju „sercem” naszej drukarni, działając w sposób bezawaryjny i stymulując nasz dalszy rozwój” – mówi Stefan Rogulski.
Przemysław Arabski, dyrektor działu inkjetowego Agfa Graphics, dodaje: „Cieszymy się, że kierownictwo firmy Pro-Mont po raz kolejny uznało nasze rozwiązanie za optymalne z punktu widzenia dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Sukcesywnie dostarczane tu maszyny – począwszy od modelu Anapurna Mw klasy entry level na niedawno wdrożonym przemysłowym systemie Jeti Tauro H2500 skończywszy – obrazują z jednej strony rozwój technologiczny Agfa Graphics, z drugiej – sukcesy rynkowe firmy Pro-Mont, niejako wymuszające zakupy coraz bardziej zaawansowanych maszyn produkcyjnych. Mamy nadzieję, że nowo zainstalowany ploter w równym stopniu przyczyni się do jej dalszych wzrostów i pozwoli na realizację ambitnych planów właścicieli tego przedsiębiorstwa”.