Kolejne wdrożenia ploterów inkjetowych z serii Agfa Tauro w drukarniach z całego świata

Dla firmy Agfa 2023 rok był okresem licznych wdrożeń jej hybrydowych rozwiązań drukujących, bazujących na technice inkjet UV, w przedsiębiorstwach poligraficznych i reklamowych z całego świata. Systematycznie rośnie grono użytkowników flagowego plotera hybrydowego z jej oferty –Tauro, dostępnego m.in. z opcją lakierowania. Minione miesiące przyniosły firmie kolejne implementacje maszyn z tej serii, m.in. w drukarniach z Kanady (to pierwsza instalacja Tauro H3300 UHS LED w tym kraju), Brazylii, Wielkiej Brytanii czy Holandii.

Godin pierwszym użytkownikiem Tauro H3300 UHS LED w Kanadzie
W listopadzie ub.r. firma Godin Productions stała się pierwszym w Kanadzie użytkownikiem maszyny Tauro H3300 UJS LED, wyposażonej w zautomatyzowany system odbierana zadrukowanych brytów. Jak podkreśla jej kierownictwo, inwestycja w ten wysokowydajny, wielkoformatowy ploter hybrydowy była koniecznością rozbudowy mocy produkcyjnych, by sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów. Mówi Todd Godin, CEO przedsiębiorstwa, specjalizującego się w kompleksowej produkcji materiałów marketingowych: „Tauro maksymalizuje naszą wydajność i efektywność działań, realizowanych dla stale rosnącej grupy klientów. Jego wysoka prędkość pozwala skutecznie wykonywać zlecenia nawet tu gdzie mamy do czynienia z dużą presją czasową. Oferuje też niezbędną elastyczność w kontekście realizacji materiałów dla branż spożywczej, sieci handlu detalicznego czy firm kosmetycznych”. Dostarczona do firmy Godin maszyna to model półautomatyczny, pozwalający na szybszą obsługę mediów. „Jego konfiguracja uwzględnia też wydajne przetwarzanie plików z myślą o sprostaniu standardom naszych klientów względem wydajności – dodaje Todd Godin. – Tauro UHS to nie tylko większy potencjał wytwórczy naszej firmy, ale też możliwość zaoferowania klientom produktów o wyższej wartości, idące w parze z naszymi kompetencjami, technologią i przejrzystymi warunkami prowadzenia biznesu. Mamy za sobą dekady doświadczeń rynkowych, co w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi pozwala podejmować się każdego wyzwania”.

Visual Promocional: większe moce produkcyjne dzięki Tauro H3300 UHS LED
Jedna ze znaczących brazylijskich firm poligraficznych działających na rynku displejów i materiałów marketingowych typu POS – Visual Promocional, również zdecydowała się na rozbudowę swojego parku sprzętowego o hybrydowy ploter Tauro H3300 UHS LED. Jak zapewnia Daniel Braga – CEO przedsiębiorstwa, jego pojawienie się w znaczący sposób przełożyło się na usprawnienie realizowanych procesów: „Dzięki Tauro uzyskaliśmy dużą elastyczność i możliwość dopasowania się do danego typu zlecenia. Możemy obecnie realizować kilka prac jednocześnie, co oznacza gotowość na każde wyzwanie. A Tauro  pozwala nam myśleć bardzo perspektywicznie, dzięki oferowanej jakości i prędkości”. Jak dodaje, nowy ploter wpłynął na całą koncepcję realizacji prac w firmie Visual Promocional: „Po inwestycji w technologię Agfa wykonaliśmy ogromny krok do przodu. Był to właściwy wybór, gdyż umożliwił nam wejście na wyższy poziom świadczonych usług. Dzięki Tauro obsługujemy klientów szybciej i oferujemy im produkty o wyższej jakości, co przekłada się na ekonomikę i zrównoważony rozwój całej firmy”.
Daniel Braga wskazuje też na zalety systemu workflow Asanti, sterującego pracą maszyny: „Od czasu jego implementacji możliwe stały się automatyczna kontrola i weryfikacja plików ze zleceniami już na etapie prepress. To w efekcie zapewniło pełen nadzór nad pracą maszyn drukujących, a dane statystyczne i produkcyjne, generowane przez system, dają nam precyzyjny obraz realizowanych prac, także pod względem zużycia atramentu i materiałów eksploatacyjnych”.

Potts Print: ploter Tauro H2500 w miejsce dwóch urządzeń innego dostawcy
Brytyjska firma Potts Print pozostaje od wielu lat użytkownikiem rozwiązań marki Agfa. Jednak dopiero niedawno jej park sprzętowy wzbogacił się o pierwszą w jej historii wielkoformatową maszynę inkjetową tego producenta – Tauro H2500, drukującą w sześciu kolorach z dodatkową bielą. To efekt rozbudowy oferty drukarni offsetowej o technologię cyfrową (wraz z przejęciem w 2014 roku firmy Digital XL, będącej jej dotychczasowym podwykonawcą w tym zakresie), która umożliwiła opłacalną i wydajną produkcję niskonakładowych materiałów direct mail, opakowań personalizowanych, wydruków wielkoformatowych i rozwiązań dedykowanych magazynowaniu oraz dystrybucji.
„W ostatnim czasie stało się jasne, że potrzebujemy rozwiązania oferującego wyższą prędkość, wpisującego się w naszą ścieżkę rozwoju, a zarazem proekologicznego. Agfa wyróżniała się tu  w sposób zdecydowany” – mówi Dan Tarbit, zastępca dyrektora ds. druku wielkoformatowego w firmie Potts Print.
Jak dodaje Beck Owen, zastępca dyrektora Corporate Services Division w firmie Potts Print, o jej wyborze zdecydowały m.in. względu środowiskowe: „Maszyna Agfa zastąpiła dwa wysłużone urządzenia cyfrowe, które z racji wieku i technologii były dużo bardziej energochłonne. Spodziewamy się, że Tauro przyniesie tu znaczące oszczędności, zarówno pod względem zużycia energii jak i atramentów”. Beck Owen podkreśla, że w niedługim czasie po jej wdrożeniu firma odnotowała ok. 60% redukcję zużycia atramentów, dodając, że są one nie tylko tańsze w porównaniu z wcześniej używanymi, ale też uwzględniają opatentowaną przez firmę Agfa technologię Thin Ink Layer.
Podsumowując wybór firmy Agfa jako dostawcy nowej cyfrowej maszyny wielkoformatowej, Dan Tarbit mówi: „Tauro idealnie wpisuje się w obecne założenia naszego biznesu, także pod względem ekonomicznym. Maszyna umożliwia jednoczesną obsługę wielu arkuszy, co przy niektórych pracach oznacza nawet 9-krotnie szybszą ich realizację. Nasza wydajność wzrosła więc w sposób oszałamiający”.

Muller XXL: wysokowydajna produkcja plakatów z Tauro H2500 z niemal offsetową jakością
Holenderska firma Muller XXL specjalizuje się w drukowaniu plakatów wielkoformatowych, dedykowanych wymagającym zastosowaniom zewnętrznym. Bazując przez wiele lat wyłącznie na technice offsetowej, z czasem zdecydowała się na rozbudowę swojego parku sprzętowego o druk cyfrowy. W 2019 roku pojawił się tu pierwszy ploter z oferty firmy Agfa – hybrydowy Anapurna H3200i LED. W roku 2023, z uwagi na oczekiwaną przez klientów z segmentu high-end jakość, moce produkcyjne w obszarze druku cyfrowego zostały ponownie rozbudowane. Tym razem wybór kierownictwa Muller XXL padł na inny hybrydowy ploter tego samego producenta – Tauro H2500. „Początkowo wydawało nam się, że będzie on za duży względem specyfiki naszej produkcji – mówi Marco Pol, będący wraz z Sanderem Mullerem współwłaścicielem firmy. – Jednak rozwój rynku cyfrowych aplikacji zewnętrznych jest bardzo szybki, zarówno pod względem lokalnego charakteru kampanii marketingowych, jak też konieczności ich personalizacji. Najlepszy przykład to zlecenie na 194 plakaty w 19 różnych wersjach. Tego zwyczajnie nie opłaca się realizować w offsecie”.
Podobnie jak dostarczona tu wcześniej Anapurna, także Tauro drukuje w konfiguracji 6-kolorowej (CMYKLcLm). „Gęstość atramentów jest dla nas niezwykle ważna – dodaje Marcus Pol. – Drukować w technologii cyfrowej może w zasadzie każdy, ale nie każdy jest w stanie wykonać naprawdę dobry plakat czy bilboard na wiatę przystankową, w czym się specjalizujemy”.
„Jeżeli chce się osiągnąć efekt zbliżony do offsetu przy użyciu maszyny cyfrowej, gęstość atramentu staje się czynnikiem kluczowym – dodaje, wskazując na znajdujące stosowane w Tauro atramenty Anuvia 1250 UV. – Tauro H2500 pracuje głównie z trybie 4-kolorowym, drukując w ciągu godziny ok. 50 plakatów aplikowanych na wiatach autobusowych. Jakość tu osiągana jest niezwykle wysoka w kontekście wielu zastosowań i tego, do czego byliśmy dotychczas przyzwyczajeni. Testujemy też tryb dwuprzebiegowy – Express Plus Mode, co również wygląda bardzo obiecująco”.

Wysoka wydajność i jakość, niskie zużycie atramentu
Plotery z serii Tauro, w tym flagowy model Tauro H3300 to – jak zapewnia Agfa – najbardziej wydajne rozwiązania hybrydowe bazujące na technice inkjet UV, dostępne na rynku i oferowane w wielu wariantach automatyzacji oraz wyposażone w liczne opcje dodatkowe, w tym wprowadzone w tym roku lakierowanie. Producent zwraca też uwagę na wysokowydajne, dedykowane serii Tauro atramenty Anuvia, posiadające m.in. proekologiczny certyfikat GREENGUARD Gold. Mówi Adriana Piotrowska, Sales Manager Inkjet Poland w firmie Agfa: „Maszyny Tauro zdobyły uznanie w licznych firmach poligraficznych i produkcyjnych na całym świecie, także w Polsce. Cieszy nas, że grono ich użytkowników stale rośnie, w ślad za wprowadzanymi w nich udoskonaleniami, m.in. opcją lakierowania inline. Już niebawem będziemy mieli możliwość zaprezentować naszą ofertę do druku wielkoformatowego podczas targów Fespa w marcu br. Już dziś na nie zapraszamy, a wszystkich zainteresowanych ofertą firmy Agfa z obszaru cyfrowego druku przemysłowego zachęcamy do kontaktu z naszym polskim oddziałem”.