Maszyna Agfa :M-Press Leopard z nagrodą EDP Award za „najlepszy wielkoformatowy system drukujący”

4. maja, w drugim dniu targów drupa, stowarzyszenie European Digital Press Association (EDP) ogłosiło zwycięzców dorocznych nagród EDP Awards przyznawanych najlepszym rozwiązaniom bazującym na technologii cyfrowej. W kategorii „Najlepszy wielkoformatowy system drukujący” wyróżniono maszynę :M-Press Leopard firmy Agfa Graphics. To innowacyjne urządzenie można obejrzeć na jej stoisku (nr B64, hala 8A) podczas trwających do 16 maja targów.

Targowe prezentacje potwierdzają, że rozwiązanie to jest w pełni cyfrową alternatywą o przemysłowym potencjale.

m-press_leopard_drupaTargi drupa to pierwsza okazja do zaprezentowania zalet nagrodzonej przez EDP maszyny szerokiemu spektrum odbiorców z całego świata. Zbudowany wspólnie przez Agfa Graphics i Thieme, bazujący na technologii inkjetowej system, oferuje prędkość charakterystyczną dla offsetu czy sitodruku oraz wysoką jakość, zadrukowując sztywne i giętkie podłoża o maksymalnym formacie 1,6 x 3,3 m oraz grubości do 5 cm. Na stoisku prezentowana jest węższa wersja urządzenia pozwalająca na zadruk w formacie 1,6 x 2,6 m. Wysoki poziom precyzji, specjalna konstrukcja maszyny, a także opcje pracy ręcznej i automatycznej umożliwiają dokładne zadrukowywanie w niej arkuszy w trybie dwustronnym.

Format stołu maszyny :M-Press Leopard został powiększony, dzięki czemu można w niej zadrukowywać więcej różnorodnych podłoży, w przypadku których większy format jest standardem, m.in. sztywne arkusze Forex. Za sprawą większych formatów, które można tu zastosować, urządzenie pracuje też z wyższą wydajnością. Właściwe przyleganie dłuższych materiałów zapewnia 75 stref próżniowych na stole. Z kolei 29 punktów pasowania odpowiada za precyzyjne umiejscowienie zadrukowywanego podłoża.

Zaprojektowane jako niedroga alternatywa dla klasycznej produkcji analogowej, maszyny Agfa Graphics z rodziny :M-Press pozwalają swoim użytkownikom na wprowadzanie nowych zastosowań, a tym samym wchodzenie na nowe rynki, np. materiałów POS czy reklamy sklepowej. Coraz częściej znajdują też zastosowanie przy nietypowej produkcji, np. materiałów dekoracyjnych czy opakowań, gdzie doceniono możliwość z jednej strony produkcji wysokonakładowej, a z drugiej – pojedynczych egzemplarzy.

Jak zapewnia producent, maszyna :M-Press Leopard została zaprojektowana tak, by stać się najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem na rynku wielkoformatowych, cyfrowych druków średnio i wysokonakładowych. Możliwość zadrukowywania zarówno cienkich jak i grubych podłoży o różnych formatach została wzbogacona o wspomniany wcześniej system 75 stref próżniowych, eliminujących konieczność zaklejania taśmą obszarów wokół arkusza.

Konstrukcja maszyn :M-Press sprawia, że zużywają one bardzo małą ilość atramentów :Anuvia; dodatkowo wpływa na to ich wysoka pigmentacja. Na oszczędność w zużyciu atramentu wpływa też specjalnie zaprojektowany układ drukujący, wyposażony w 64 głowice Agfa UPH2, zapewniające druk w skali szarości (zmienna wielkość kropli). Poza popularnym rozwiązaniem w postaci wygodnego i wszechstronnego ładowania ręcznego, w nowej wersji maszyna :M-Press Leopard posiada opcję automatycznego podawania materiałów. Jest ona przydatna przy pracach wysokonakładowych i obejmuje system pobierania arkusza umieszczony z jednej strony stołu oraz moduł odbierania znajdujący się po jego drugiej stronie.

Maszyna :M-Press Leopard jest sterowana oprogramowaniem :Apogee, które zapewnia pełną automatyzację w całym cyfrowym systemie workflow, usprawniając produkcję i zarządzanie zleceniami, zapewniając kontrolę barw oraz – dzięki opcji :Apogee Vibe – upraszczając personalizację i zastosowanie różnych wersji danego produktu. Zgodność z CIP4 Digital Print ICS ułatwia integrację maszyny w całym, bazującym na standardzie JDF środowisku produkcyjnym. Z kolei niedawno wprowadzona na rynek usługa :Apogee StoreFront pozwala dostawcom i ich klientom na tworzenie zleceń „w chmurze”, tj. poprzez innowacyjny interfejs oparty na technologii web-to-print.

Decyzja o zainstalowaniu maszyny :M-Press Leopard na targach drupa wynikała z chęci zademonstrowania jej wyjątkowości na tle innych przemysłowych, wielkoformatowych systemów inkjetowych klasy „high-end” – mówi Tom Cloots, dyrektor marketingu Agfa Graphics w dziale rozwiązań przemysłowych. – Goście odwiedzający nasze stoisko mogą dzięki temu przekonać się o jej zaawansowaniu technologicznym i niezwykłej uniwersalności przy wykorzystaniu różnych podłoży i zastosowań. Targowe prezentacje potwierdzają, że rozwiązanie to jest w pełni cyfrową alternatywą o przemysłowym potencjale.