Nowa płyta termoczuła :Energy Xtra firmy Agfa Graphics debiutuje na targach Graph Expo 2012

Podczas targów Graph Expo, jakie odbywały się w dniach 8-10 października w Chicago, firma Agfa Graphics zaprezentowała liczne nowości w zakresie cyfrowego prepressu i wielkoformatowego druku atramentowego. Światową premierę miała tam płyta termoczuła :Energy Xtra, zaś po raz pierwszy na rynku amerykańskim zaprezentowano takie rozwiązania jak pakiet :Apogee Suite 8, moduły :Arkitex Eversify i VeriPress czy sklep internetowy :Apogee StoreFront. Sporo miejsca na stoisku Agfa Graphics zajęły systemy druku wielkoformatowego, wśród których największym zainteresowaniem cieszyły się plotery :Anapurna M2540 FB i :Jeti 3020 Titan.

:Energy Xtra to najnowszy członek rodziny niewymagających wypalania płyt termoczułych, produkowanych przez Agfa Graphics. Jest to wytrzymała płyta pozytywowa, przeznaczona do nakładów sięgających 600 tys. egzemplarzy i przekraczających tę liczbę po wypaleniu. Dedykowana do wymagających zastosowań akcydensowych, oferuje wysoką jakość obrazu, zapewnia wydajny proces wywoływania i właściwe zachowanie w maszynie drukującej.
Odpowiedni skład warstwy i wysokiej jakości aluminium zastosowane do produkcji płyty :Energy Xtra decydują o jej mechanicznej odporności na podłoża wykorzystywane w typowej, wysokonakładowej produkcji akcydensowej, realizowanej w maszynach arkuszowych i zwojowych. Dzięki wyeliminowaniu wstępnego wygrzewania i wypalania, znacząco zredukowany został czas wytwarzania formy drukowej oraz ilość niezbędnej do całego procesu energii; efektem jest redukcja całkowitych kosztów produkcji prepress. Stworzona przez Agfa Graphics, unikalna technologia ziarnowania aluminium sprawia, że :Energy Xtra oferuje wysoką tolerancję zachowania w maszynie drukującej (m.in. w fazie rozruchu i przy wznawianiu procesu drukowania), zapewniając niski poziom nawilżania, stabilną równowagę wodno-farbową oraz wysokiej jakości odwzorowanie obrazu (zakres 1-99% przy rastrze AM i liniaturze 200 lpi, 20-mikronowym rastrze FM oraz rastrze krzyżowym :Sublima o liniaturze 280 lpi).
„Nowa płyta :Energy Xtra stanowi przykład ciągłego zaangażowania firmy Agfa Graphics w dostarczanie na rynek innowacyjnych rozwiązań, będących odpowiedzią na bieżące potrzeby klientów – mówi Tim Van den Bossche, wiceprezes ds. globalnej strategii i marketingu Agfa Graphics. – W przypadku drukarń bazujących na produkcji wysokonakładowej, wymagającej szczególnych warunków w maszynie drukującej, nasze rozwiązanie w zakresie płyt niewymagających wypalania w znacznej mierze upraszcza proces tworzenia form drukowych. Jest jednocześnie rozwiązaniem zgodnym z polityką zrównoważonego rozwoju, co decyduje o jego przewadze nad innymi płytami, wymagającymi wypalania”.
Płyta :Energy Xtra zostanie wprowadzona do sprzedaży w 1. kwartale 2013 roku.

Warto dodać, że podczas Graph Expo 2012 swoją oficjalną premierę na rynku północnoamerykańskim miało kilka rozwiązań pokazanych przez Agfa Graphics na majowych targach drupa w Düsseldorfie. Wśród nich warto wymienić nową wersję pakietu :Apogee Suite 8 oraz sklep internetowy :Apogee StoreFront, a także moduły Eversify i VeriPress, wchodzące w skład systemu gazetowego :Arkitex. Przy okazji targów odbyło się również spotkanie użytkowników :Apogee z całego świata, na którym szczegółowo przedstawiono system :Apogee 8, również w ramach dyskusji „okrągłego stołu”. Warto odnotować, że zaledwie kilka dni wcześniej polscy klienci Agfa Graphics zapoznali się z tym rozwiązaniem podczas Ogólnopolskiej Konferencji Użytkowników Systemu :Apogee zorganizowanej przez Agfa Graphics w podwarszawskiej Jachrance.
Na stoisku Agfa Graphics nie mogło również zabraknąć jej rozwiązań w zakresie druku wielkoformatowego. Z myślą o zwiedzających targi Graph Expo firma zaprezentowała podczas pokazów „na żywo” dwa plotery – płaski :Anapurna M2540 FB oraz :Jeti 3020 Titan, drukujący w trybach płaskim i „z roli na rolę”.