Nowy ploter Avinci CX3200 firmy Agfa: zautomatyzowana, wydajna produkcja materiałów soft signage

Avinci CX3200 to nowy ploter sublimacyjny firmy Agfa, pracujący w technologii „z roli na rolę”. Umożliwia bezpośrednie zadrukowywanie szerokiego spektrum podłoży tekstylnych (bazujących na poliestrze) oraz papierów transferowych. Jak podkreśla producent, urządzenie zapewnia wysoką wydajność produkcji przy zachowaniu żywych kolorów i wysokiej jakości reprodukcji. Jego uroczysta premiera rynkowa będzie miała miejsce 22 czerwca br. podczas specjalnego wydarzenia online, organizowanego przez firmę Agfa pod hasłem „Czas podnieść kurtynę”. Zainteresowani udziałem w tym wirtualnym spotkaniu proszeni są o rejestrowanie się na stronie internetowej http://studio5d10.com/

Avinci CX3200 pozwoli drukarniom specjalizującym się w materiałach typu soft signage na produkcję wydruków na tekstyliach o szerokości do 3,2 m i z prędkością maksymalną 270 m2/h. Znajdują w nim zastosowanie proekologiczne, bezzapachowe, wodne atramenty sublimacyjne, które – jak podkreśla Agfa – można aplikować bezpośrednio na docelowy materiał bądź na papier transferowy.
Producent dodaje, że opcja bezpośredniego zadrukowywania tekstyliów ułatwia obsługę urządzenia i sprawia, że jest ono idealnie dopasowane do aplikacji typu soft signage. Wśród docelowych zastosowań Agfa wymienia m.in. displeje banerowe, grafikę ścienną, dipleje typu POP i wystawiennicze, a także flagi. Z kolei użycie papieru transferowego ma – jak podaje producent – umożliwić uzyskanie wydruków o najwyższej ostrości, wyeliminować potencjalne błędy oraz ograniczyć do minimum straty materiałowe. Co więcej, ten pośredni nośnik rozszerza spektrum aplikacji znajdujących zastosowanie w nowym ploterze o odzież sportową i modne ubrania. Avinci CX3200 pozwala też na realizowanie dekoracji (np. z myślą o wnętrzach domowych) na niepowlekanych materiałach poliestrowych.
Agfa podaje, że urządzenie gwarantuje uzyskanie szerokiego gamutu barw cechujących się wysoką jakością, płynne przejścia tonalne oraz właściwe odwzorowanie detali. Dedykowane atramenty sublimacyjne wyróżniają się – zdaniem producenta – wysoką elastycznością i odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Ich receptura ma zapewnić stabilne nanoszenie kropli atramentu i zachowanie odpowiedniej, wysokiej jakości każdej partii zadrukowywanego podłoża. Dostępne w trybie off-line urządzenie do kalandrowania ma za zadanie efektywnie utrwalić nadrukowane w maszynie kolory.
Philip Van der Auwera, Wide-Format Marketing Manager w firmie Agfa, mówi: „Zapotrzebowanie rynkowe na materiały typu soft signage wciąż rośnie. Podłoże to jest bowiem lekkie, odporne na zagniecenia i fałdy, a także łatwe w transporcie i w ponownym użyciu. Avinci CX3200 wychodzi naprzeciw potrzebom już działających drukarń wykorzystujących tekstylia, a jednocześni pozwoli firmom z segmentu sign & display na rozszerzenie swojego portfolio właśnie o zadrukowywanie tego typu podłoży, a co za tym idzie – na rozwijanie swoich biznesów. Nowy ploter zaprojektowaliśmy w ten sposób, by oferował najwyższą wydajność i minimalny czas przestoju. Jest to rozwiązanie niezawodne i niezwykle trwałe, jak również łatwe w obsłudze”.

Niezawodność i wygoda kluczem do wysokiej wydajności
Agfa podkreśla, że ploter Avinci CX3200 został wyposażony w solidnej konstrukcji, niezawodny mechanizm umożliwiający obsługę dowolnego zlecenia: od pojedynczego egzemplarza aż po wysokonakładowe prace, realizowane w trybie 24/7. Został on wyposażony w wodne głowice marki Kyocera, których żywotność – jak zapewnia producent – odpowiada żywotności całej maszyny. Zastosowane w ploterze wstępne nagrzewanie ogranicza czas niezbędny na schnięcie wydruków i redukuje ilość zabrudzeń. Z kolei strefa próżniowa ma zapewnić, że nawet cienkie papiery transferowe będą tu bezpiecznie zadrukowywane, bez ryzyka zagniecenia.
Agfa podkreśla, że również zmiana pomiędzy kolejnymi zleceniami w tej maszynie przebiega w sposób szybki i łatwy. Ładowanie nowego zwoju z podłożem odbywa się w czasie krótszym niż siedem minut. Dzięki funkcji automatycznego transportu mediów za pomocą specjalnych wałków dociskowych, zadanie to może wykonać jeden operator.

Stabilność kolorystyczna i niskie zużycie atramentu
Ploter Asanti CX3200 jest sterowany intuicyjnym systemem workflow, stworzonym przez firmę Agfa z myślą o produkcji wielkoformatowej – Asanti. Jak podkreśla producent, oprogramowanie to usprawnia procesy przygotowania prac, produkcji oraz wykańczania. Zastosowane tu „inteligentne” algorytmy mają zagwarantować najwyższą jakość druku, stabilność kolorystyczną oraz niskie zużycie atramentu.
Co więcej, Asanti oferuje szereg opcji, mających ułatwić produkcję z udziałem materiałów soft signage, takich jak: automatyczne pozycjonowanie znaków cięcia i miejsc oczkowania czy też łatwe projektowanie dodatków w przypadku płótna typu canvas, gdy w grę wchodzi produkcja np. kieszeni na maszt flagowy. Z myślą o optymalizacji zużycia mediów, workflow został również wyposażony w funkcje zagnieżdżania (nesting) i dzielenia na bryty (tiling).
W pracy drukarń wielkoformatowych pomocne być może także rozwiązanie Asanti StoreFront. Jest to oprogramowanie web-to-print, pozwalające na automatyzację procesów zarządzania spływającymi zamówieniami, a także na tworzenie sklepów internetowych.

„Czas podnieść kurtynę” – wirtualna premiera i pokaz Avinci CX3200
22 czerwca br. Agfa organizuje wirtualne wydarzenie dedykowane nowemu ploterowi do tekstyliów. Przebiegające pod hasłem „Czas podnieść kurtynę”, będzie ono uwzględniać prezentację obecnych trendów rynkowych a także pokaz urządzenia, ze szczególnym naciskiem na jego nowe funkcje i korzyści wynikające z wdrożenia. Eksperci firmy Agfa przedstawią informacje na temat aplikacji możliwych do zrealizowania w nowym ploterze, zaprezentują również zaawansowany workflow nim sterujący, m.in. w obszarze zarządzania barwą.
Na wydarzenie można zarejestrować się poprzez stronę http://studio5d10.com/