Partners Studio pierwszym polskim użytkownikiem plotera Agfa Jeti Tauro H2500 LED

Kielecka firma Partners Studio stała się pierwszym w Polsce użytkownikiem zaawansowanego plotera hybrydowego Jeti Tauro H2500 LED. Bazujący na energooszczędnej technologii UV LED, pozwolił on temu przedsiębiorstwu rozszerzyć zakres usług o druk wielkoformatowy z udziałem różnorodnych podłoży sztywnych i giętkich. Po zaledwie kilku tygodniach od wdrożenia maszyna pracuje na pełne dwie zmiany, a kierownictwo Partners Studio przewiduje jej pełne obłożenie (w trybie całodobowym) w niedalekiej przyszłości.

„Po wielu latach owocnej działalności na rynku CtP już jakiś czas temu zaczęliśmy przymiarki do inwestycji w ploter bazujący na technice inkjet UV – mówi Piotr Żółtak, jeden ze współwłaścicieli firmy Partners Studio. – Z jednej strony chcieliśmy rozszerzyć zakres usług i wejść na coraz bardziej atrakcyjny i dynamicznie rozwijający się rynek druku wielkoformatowego, z drugiej – potrzebę taką zgłaszał nasz strategiczny partner biznesowy, zainteresowany zlecaniem mało- i średnionakładowych prac z udziałem kartonu i tektury falistej. Zaczęliśmy zatem wnikliwą analizę rynkową, testy różnych rozwiązań, przyglądaliśmy się też nowościom pojawiającym się na rynku. Finalnie zdecydowaliśmy się na ploter marki Agfa – firmy, z którą jesteśmy związani od lat, gdyż nasza przygotowalnia CtP bazuje na jej rozwiązaniu, składającym się z wielkoformatowej naświetlarki i sterującego nią oprogramowania”.
Marcin Potrzebowski, drugi ze współwłaścicieli Partners Studio, dodaje: „Wprawdzie inwestycja w ploter UV odsunęła się nieco w czasie, jednak stały rozwój tej technologii generował pojawianie się na rynku nowych i jeszcze bardziej zaawansowanych rozwiązań. M.in. firma Agfa wprowadziła do swojej oferty maszyny bazujące na technologii UV LED. Jedną z nich jest ploter Jeti Tauro H2500 LED, który okazał się optymalny z punktu widzenia naszych potrzeb i oczekiwań”.

Maszyna została zainstalowana w specjalnie zaadaptowanej na te potrzeby hali, stanowiąc część linii technologicznej, w skład której wchodzą także stół frezujący oraz podajnik do sztywnych podłoży. Jeti Tauro H2500 LED to ploter umożliwiający zadrukowywanie mediów giętkich o szerokości maksymalnej 2,5 m. Przy podłożach sztywnych maksymalny format wynosi 4 x 2,54 m, a grubość – 5 cm. Urządzenie drukuje w sześciu kolorach z dodatkową bielą, osiągając prędkość do 275 m2/h. Jak podkreślają właściciele Partners Studio, jednym z kluczowych parametrów, jakie zdecydowały o finalnym wyborze maszyny, była zastosowana w nim energooszczędna technologia UV LED.
„Szybko okazało się, że karton i tektura falista – choć dominują w dotychczas realizowanych przez nas zleceniach – są tylko jednymi z licznych podłoży, jakie wykorzystujemy w produkcji. „Poczta pantoflowa” zadziałała w naszym przypadku błyskawicznie, owocując zamówieniami od różnych firm – głównie z regionu świętokrzyskiego – na nisko- i średnionakładowe prace, np. z zastosowaniem tworzyw sztucznych czy sklejki drewnianej. Nie da się ukryć, że dysponujemy obecnie najszybszą i najbardziej wszechstronną maszyną tego typu w regionie świętokrzyskim, co daje nam sporą przewagę nad konkurencją. W rezultacie już teraz ploter pracuje na pełne dwie zmiany, a nasze prognozy zakładają, że przed końcem roku będzie miał on całodobowe obłożenie” – mówi Piotr Żółtak.
Adriana Piotrowska-Ineksiak, regionalny szef sprzedaży w dziale druku cyfrowego Agfa, dodaje: „Tektura i karton są trudnymi podłożami w kontekście ich zadrukowywania w technologii cyfrowej. Chociażby z uwagi na fakt, że łatwo absorbują wilgoć, co w połączeniu z wysoką temperaturą generowaną przez konwencjonalne lampy rtęciowe stwarzało duże problemy przy ich zastosowaniu. Mam na myśli np. naprężanie materiału, co bardzo utrudniało zapanowanie nad podłożem i stabilną produkcję. Zastosowana w maszynie Jeti Tauro H200 LED technologia UV LED wyeliminowała tego typu problemy, a dodatkowo umożliwiła zastosowanie innych podłoży, także wrażliwych na wysoką temperaturę”.
„Dużym atutem jest z pewnością format maszyny i możliwość zadrukowywania w niej brytów znacznie większych niż to jest możliwe w wielkoformatowych maszynach offsetowych – uzupełnia Marcin Potrzebowski. – To ważne dla producentów opakowań, ale też stendów czy ekspozytorów, które coraz częściej zamawiane są w niższych nakładach uwzględniających różne wersje treści. Co więcej, format plotera Jeti Tauro pozwala na wykonanie finalnego produktu, wcześniej składanego z 2-3 elementów, z jednego brytu. To ogromna oszczędność czasowa i ekonomiczna dla zleceniodawcy”.

Szefowie Partners Studio wskazują na jeszcze jedną przewagę technologiczną i konkurencyjną w kontekście zastosowania druku cyfrowego zamiast offsetu przy produkcji opakowań: „Niskie, nieopłacalne w offsecie nakłady czy personalizacja treści to jedno. Ale technologia inkjet UV pozwala na wprowadzanie specjalnych elementów w krótkich seriach finalnego produktu, np. efektów złota, specjalnego podświetlenia dzięki zastosowaniu backlitów czy też efektów 3D uzyskiwanych za sprawą folii soczewkowej. Możliwości są zatem nieograniczone, o czym przekonujemy się codziennie, także za sprawą pomysłów naszych klientów. Dysponujemy własnym działem kreacji i projektowania, posiadamy specjalistyczne oprogramowanie do tworzenia grafiki trójwymiarowej, więc jesteśmy w stanie obsłużyć klienta kompleksowo” – podkreśla Piotr Żółtak.
Doświadczenie w zakresie przygotowania i obróbki plików graficznych firma Partners Studio ma bardzo duże. Od niemal 30 działa bowiem na rynku usług CtP, obsługując liczne drukarnie offsetowe w zakresie szeroko rozumianego prepressu. „Dzięki temu radzimy sobie z każdym plikiem, mimo że w naszym przypadku pojawienie się plotera Jeti Tauro to absolutnie pierwszy krok w kierunku druku wielkoformatowego UV – dodaje Marcin Potrzebowski. – Nasz strategiczny klient ma świetnie wyposażony dział kolorystyki, zatrudniający wykwalifikowanych pracowników, a wieloletnia wzajemna znajomość – z uwagi na produkcję form drukowych dla tej firmy – również nie jest bez znaczenia. Tu zatem współpraca przebiega bardzo sprawnie, jednak w przypadku innych zleceniodawców zdarzają się pliki wymagające przeróbki czy stworzenia projektu od nowa. Nie mamy z tym żadnego problemu”.

Dostarczony do Partners Studio ploter to – zdaniem firmy Agfa– swego rodzaju „koń roboczy”, mający pracować w trybie całodobowym, zapewniając wysoką wydajność i jakość realizowanej produkcji. „W pełni potwierdzam te założenia producenta – mówi Piotr Żółtak. – Maszyna Jeti Tauro to wysokowydajny sprzęt klasy heavy duty, a oferowana przez niego jakość – choćby w trybie production, z którego korzystamy najczęściej (zapewniającym prędkość 138 m2/h) – spełnia oczekiwania nasze i naszych klientów. Mamy za sobą wielkoformatowe realizacje, gdzie nawet drobne elementy cechowała bardzo wysoka ostrość”.
„Na uwagę zasługuje także energooszczędność maszyny, która – jak już wspomnieliśmy – była jednym z parametrów decydujących o jej wyborze – dodaje Marcin Potrzebowski. – Technologia UV LED to jedna z największych przewag firmy Agfa nad konkurencją, ale my cenimy sobie od lat jeszcze jeden, niezwykle istotny aspekt naszej współpracy: obsługę serwisową i posprzedażową. Zarówno w kontekście wieloletnich wspólnych doświadczeń w zakresie prepressu, jak też dość krótkich, jeżeli chodzi o druk UV, o pracy techników serwisowych firmy Agfa i oferowanym przez firmę wsparciu możemy mówić w samych superlatywach. Mamy do niej pełne zaufanie, a jej obsługa daje nam bardzo duży poziom bezpieczeństwa, a co za tym idzie – spokojną pracę”.
Adriana Piotrowska-Ineksiak podsumowuje: „Cieszymy się, że pierwszy w Polsce ploter Jeti Tauro H2500 LED trafił do naszego wieloletniego klienta i partnera biznesowego, jakim jest firma Partners Studio. Nie mniejszą satysfakcję sprawia nam obserwowanie, jak szybko maszyna ta została wdrożona w codziennej produkcji, zarówno w zakresie zadrukowywania opakowań kartonowych i tektury falistej, jak też wykorzystania innych podłoży – sztywnych oraz giętkich. Widzieć entuzjazm szefów Partners Studio, odkrywających – wspólnie z pracownikami firmy i jej klientami – możliwości maszyny to prawdziwa przyjemność. Biorąc pod uwagę ich zaangażowanie, nie dziwią zapowiedzi zapełnienia plotera produkcją jeszcze w tym roku. Kibicujemy im w realizacji tych założeń i mamy nadzieję, że druk inkjet UV stanie się drugim, strategicznym obszarem w działalności firmy”.