PHU Roma z Sandomierza kolejnym polskim użytkownikiem plotera z rodziny Agfa :Anapurna M

Ostatnie tygodnie przyniosły kolejne instalacje wielkoformatowych ploterów UV z rodziny Agfa :Anapurna M w polskich firmach, reprezentujących różne segmenty rynkowe. Jedną z nich jest Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Roma z Sandomierza, które od listopada z powodzeniem użytkuje system :Anapurna M1600, wyposażony w opcję drukowania bielą kryjącą i podkładową. Dzięki tej inwestycji firma rozszerzyła zakres świadczonych usług o szybki, trwały i ekonomicznie uzasadniony zadruk licznych podłoży miękkich i sztywnych w technologii UV. Warto dodać, że kontrakt na dostawę urządzenia :Anapurna M1600 do Sandomierza był pierwszą transakcją wspólnie sfinalizowaną przez Agfa Graphics i jej autoryzowanego dystrybutora w zakresie druku wielkoformatowego – firmę KML Solutions.

Wiedzieliśmy, że kupujemy markowe rozwiązanie o wysokiej jakości, ale obsługa posprzedażowa była dla nas niewiadomą. Tymczasem okazało się, że zarówno przygotowanie do kontraktu, w czym duża zasługa pań Katarzyny Kozińskiej z KML Solutions i Adriany Piotrowskiej z Agfa Graphics, jak też wsparcie techniczno-serwisowe po montażu plotera jest na najwyższym poziomie.

Początki PHU Roma sięgają 1992 roku, kiedy to jego właściciel – Janusz Goraj – postanowił zająć się handlem materiałami papierniczymi, jednocześnie realizując swoją pasję w dziedzinie plastyki i malarstwa. Sklep z tzw. „biurówką” działa do dziś, natomiast hobby właściciela po kilku latach przekształciło się w biznes, który można określić mianem agencji reklamowej, chociaż działalność firmy Roma jest o wiele szersza. Obejmuje kompleksową obsługę klienta – od projektu i zaplanowania całej kampanii reklamowej, poprzez produkcję wszystkich niezbędnych jej elementów (m.in. w maszynie do termoformowania), na dostawie i montażu finalnych wyrobów skończywszy. I właśnie aspekt samej produkcji, a w zasadzie realizowania jej we własnym zakresie, skłonił Janusza Goraj do zainteresowania się rozwiązaniami poligraficznymi. Najpierw, przed kilku laty, rozpoczął tu pracę pierwszy ploter solwentowy, potem pojawiały się kolejne urządzenia. Wreszcie nadszedł rok 2011 i decyzja o inwestycji w ploter pracujący w technologii UV. Mówi Janusz Goraj: W październiku wybrałem się na Dni Otwarte firmy KML Solutions, od niedawna oferującej także rozwiązania Agfa Graphics. Możliwości ploterów z rodziny :Anapurna M, choć przekazane tylko w postaci próbek wydruków – bez prezentacji urządzeń, bardzo mnie zainteresowały. Swoje zrobiły też publikacje prasowe, opisujące doświadczenia polskich użytkowników tych maszyn, choćby w zakresie bezpośredniego zadrukowywania płytek ceramicznych, szkła czy innych podłoży. Ponieważ od pewnego czasu chcieliśmy rozszerzyć naszą ofertę, a z drugiej strony pozyskać technologię umożliwiającą nam realizowanie większości zleceń we własnym zakresie, decyzja o zakupie systemu :Anapurna M1600 zapadła bardzo szybko.

Dostarczony do PHU Roma w listopadzie ub.r. ploter :Anapurna M1600 to jeden z najnowszych modeli z tej rodziny, wprowadzony do oferty Agfa Graphics podczas ubiegłorocznych targów Fespa Digital. Łączy on w sobie wysoką prędkość sięgającą 46 m2/h, znaną choćby z modelu :Anapurna M2, i nieco mniejszą szerokość drukowania (do 1,6 m) z możliwością zastosowania bieli podkładowej lub kryjącej, co jest cechą charakterystyczną modeli :Anapurna Mw czy :Anapurna M2050. Dodatkowo ploter jest wyposażony w funkcję „z roli na rolę”, pozwalającą na stosowanie niezwykle szerokiej gamy podłoży sztywnych, jak i miękkich. Mówi Janusz Goraj: W zasadzie od pierwszego dnia testujemy na nim różne materiały, nawet te najgrubsze. Z rezultatów jesteśmy coraz bardziej zadowoleni, a pojawienie się nowego urządzenia w naszym parku sprzętowym już zostało zauważone przez klientów.
System :Anapurna M1600 zadrukowuje media o szerokości maksymalnej 1,58 m i grubości do 4,5 cm. Funkcja zastosowania bieli – jak przyznaje Janusz Goraj – była jednym z argumentów za zakupem tego właśnie urządzenia: Oznacza to dla nas nowe możliwości choćby w zakresie zadrukowywania materiałów przezroczystych (np. szkła) czy też backlitów. Oba te rynki znajdują się w sferze naszych zainteresowań, więc zastosowanie bieli podkładowej/kryjącej było dla nas bardzo ważne.
Co istotne, biel jest nanoszona na podłoże w trybie in-line, razem z pozostałymi kolorami bazowymi. W efekcie wykorzystanie jej jako koloru podkładowego, kryjącego bądź specjalnego odbywa się w tym samym przejściu co zadruk podstawowymi czterema atramentami. Wpływa to znacząco na wydajność, ale też i jakość maszyny – przyznaje Janusz Goraj.

Po zaledwie dwumiesięcznej eksploatacji i dotychczasowych doświadczeniach z przedstawicielami Agfa Graphics i KML Solutions właściciel firmy Roma wypowiada się o nowej inwestycji z dużym zadowoleniem: Wiedzieliśmy, że kupujemy markowe rozwiązanie o wysokiej jakości, ale obsługa posprzedażowa była dla nas niewiadomą. Tymczasem okazało się, że zarówno przygotowanie do kontraktu, w czym duża zasługa pań Katarzyny Kozińskiej z KML Solutions i Adriany Piotrowskiej z Agfa Graphics, jak też wsparcie techniczno-serwisowe po montażu plotera jest na najwyższym poziomie. Muszę wręcz przyznać, że nigdy wcześniej nie spotkałem się z tak profesjonalną realizacją zamówienia jak w przypadku firmy Agfa Graphics, która odpowiadała za dostawę, wdrożenie, szkolenie i obsługę posprzedażową.
Janusz Goraj chwali też samo urządzenie: Ploter :Anapurna M1600 pozwolił nam realizować pewne zlecenia, np. druk na PCV czy materiałach typu dibond, o wiele szybciej. Przede wszystkim za sprawą bezpośredniego nadruku – wcześniej prace te były wykonywane dwuetapowo: zadruk folii i jej nanoszenie na finalne podłoże. Teraz zdarza się, że nie nadążamy przygotowywać podłoży do druku – wcześniej sytuacja była odwrotna. Urządzenie oferuje doskonałą jakość i wysoki poziom bezpieczeństwa pracy, o czym już kilkukrotnie mogliśmy się przekonać. Pozwoliło nam też wykonywać nowe aplikacje: druk na ceramice, szkle, płytach meblowych, ekspozytorach, materiałach poddawanych termoformowaniu i innych twardych podłożach, wcześniej po prostu niedostępnych z przyczyn technologicznych. Dzięki temu nie tylko rozszerzyliśmy portfolio rozwiązań i produktów zamawianych przez współpracujące z nami agencje reklamowe i klientów bezpośrednich, ale też staliśmy się mniej zależni od podwykonawców.

Właściciel firmy Roma przyznaje, że nowa inwestycja wymaga rozpropagowania wśród jej klientów: Mamy już plan związanych z tym działań, ale najpierw chcemy do końca poznać możliwości tego plotera, a są one wręcz olbrzymie i niemal każdego dnia odkrywamy nowe zastosowania z nim związane. Myślimy np. o druku soczewkowym czy bezpośrednim zadrukowywaniu znaków drogowych. Wtedy rozpoczniemy jego intensywną kampanię promocyjną, m.in. w serwisach i sklepach internetowych, których jesteśmy właścicielem: www.roma.sandomierz.net, www.tanidruk.info.pl, www.drukuv.info.pl, www.formy3d.pl, www.termoformowanie.info.pl. Już dziś natomiast zapraszamy do współpracy z nami agencje reklamowe i odbiorców bezpośrednich, którzy stawiają na nietypowe, a przez to atrakcyjne rozwiązania.
Mówi Katarzyna Kozińska, dyrektor handlowy KML Solutions: Bardzo cieszymy się z pierwszego sprzedanego wspólnie przez KML Solutions i Agfa Graphics plotera z rodziny :Anapurna, który trafił właśnie do firmy Roma. Urządzenia te, oferowane przez nas od niedawna, stanowią doskonałe uzupełnienie naszej dotychczasowej oferty. Klienci KML Solutions, drukujący w technologii solwentowej, coraz częściej pytają właśnie o plotery UV, które pozwalają na rozszerzenie wykonywanych zleceń. Instalacja w firmie Roma potwierdza ten trend – po uruchomieniu systemu :Anapurna M1600 może ona przyjmować do produkcji zupełnie nowe zamówienia. Warto również dodać, że dzięki bardzo dobrej współpracy z Agfa Graphics instalacja maszyny odbyła się w niezwykle krótkim czasie.
Adriana Piotrowska, regionalny kierownik sprzedaży w dziale inkjet firmy Agfa Graphics dodaje: Cieszymy się, że kolejny zadowolony posiadacz plotera marki :Anapurna po zapoznaniu się z nim w codziennej pracy potwierdza najwyższą jakość, niezawodność i wszechstronność urządzenia, doceniając jednocześnie współpracę ze specjalistami Agfa Graphics.