Pierwszy w Polsce 40-głowicowy ploter Agfa :Jeti 3020 Titan w firmie Elrob

Pod koniec ubiegłego roku w firmie produkcyjno-reklamowej Elrob z Tuszowa Narodowego rozpoczął pracę ploter wielkoformatowy Agfa :Jeti 3020 Titan. To drugie urządzenie tego modelu dostarczone do Polski, ale pierwsze wyposażone w 40 głowic drukujących (co zwiększa wydajność maszyny w trybie drukowania z dodatkowym kolorem białym o 40% w porównaniu z modelem 36-głowicowym). Firma Elrob, specjalizująca się w projektowaniu, wytwarzaniu i montowaniu systemów ekspozycyjnych dla punktów sprzedaży oraz identyfikacji wizualnej, wykorzystuje go do bezpośredniego zadrukowywania różnych podłoży sztywnych takich jak pleksi, płyty meblowe i metalowe czy szkło.

Ploter :Jeti 3020 Titan był jedną z „gwiazd” stoiska Agfa Graphics na ubiegłorocznych targach drupa. Bazuje on na technologii inkjet UV i jest skierowany do firm realizujących duże nakłady w wielogodzinnym, nawet całodobowym trybie, chcących utrzymać wysoką jakość wydruków. Maszynę można wyposażyć w różne konfiguracje głowic, w zależności od potrzeb i oczekiwań użytkownika. Firma Elrob zdecydowała się na wersję 40-głowicową, która drukuje w trybie CMYK z dodatkową bielą, wykorzystywaną jako kolor podkładowy, kryjący lub specjalny. Maszyna oferuje obszar zadruku 3,15 x 2,02 m, a płaskie łoże i elastyczna konstrukcja umożliwiają z jednej strony proste ładowanie i wyładowywanie materiałów, z drugiej zaś – zadrukowywanie podłoża od tyłu jak i od przodu.
Urządzenie pracuje z tą samą prędkością (maksymalnie 226 m2/h) niezależnie od stosowanego podłoża, a uzyskiwany w nim gamut kolorystyczny wykracza – jak zapewnia producent – poza rynkowe wzorniki przemysłowe. W efekcie uzyskiwane z niego wydruki mają wysoką jakość i duże nasycenie barw przy relatywnie niskim zużyciu atramentów (średnio 7,5 ml/m2).
Właśnie jakość i ekonomika oferowana przez ploter :Jeti 3020 Titan zdecydowały o jego wyborze przez firmę Elrob. Mówi Robert Bździkot, który wraz z bratem Markiem zarządza przedsiębiorstwem: „Druk na różnego rodzaju podłożach sztywnych towarzyszy nam niemal od początku działalności. Najpierw stosowaliśmy sitodruk, a kilka lat temu zainwestowaliśmy w ploter UV, pochodzący od jednego z producentów dalekowschodnich. Jednak wymagania rynkowe – tak pod względem jakości jak też wydajności – zmusiły nas do poszukiwania nowego systemu druku wielkoformatowego. Po przetestowaniu ofert rynkowych zdecydowaliśmy się na rozwiązanie firmy Agfa Graphics. Naszym zdaniem ploter ten nie ma sobie równych pod względem jakości. Dzięki zastosowaniu atramentu :Anuvia, produkowanego przez Agfa Graphics, wydruki charakteryzuje wysoka odporność na zadrapania, zapewnia on również szybkie schnięcie, a zadrukowane elementy można niemal natychmiast poddać dalszej obróbce, by finalny produkt jeszcze szybciej dostarczyć do klienta.”

Elrob istnieje od 15 lat i od początku działa na rynku systemów ekspozycyjnych i identyfikacyjnych skierowanych do sieci detalicznych wszystkich branż. Zatrudniająca ok. 170 osób firma oferuje kompleksowe usługi – projektowanie, produkcję oraz montaż gotowych systemów i elementów, realizując prace na terenie całej Europy. Na 5 tys. m2 zakładu produkcyjnego, który znajduje się w Tuszowie Narodowym koło Mielca, pracują najnowocześniejsze oprogramowanie i urządzenia, pozwalające na obróbkę różnych materiałów – stali, tworzyw sztucznych, drewna czy płyt meblowych. W ofercie przedsiębiorstwa znajdują się zarówno standardowe materiały POS, jak też rozwiązania ekspozycyjne projektowane na indywidualne zlecenie klienta. Asortyment obejmuje m.in. regały reklamowe i ekspozycyjne, gabloty i stoiska ekspozycyjne, kasetony reklamowe, lightboxy, stendy, uchwyty i inne elementy niezbędne w systemach identyfikacji wizualnej. Elrob współpracuje z wieloma uznanymi producentami z różnych branż, m.in. RTV, AGD, elektronarzędzi, farb. „Przez 15 lat istnienia nie ma chyba liczącej się marki z rynku polskiego, dla której nie wykonalibyśmy choć jednego zamówienia – przyznaje Marek Bździkot. – Dziś dla niektórych z naszych klientów realizujemy zlecenia, które obejmują ogólnoświatowe kampanie sprzedażowe i promocyjne. Stąd konieczność ciągłego inwestowana w najbardziej nowoczesne i wydajne systemy produkcyjne, takie jak ploter :Jeti”.

Po kilkutygodniowej eksploatacji właściciele firmy Elrob z zadowoleniem oceniają efekty wydruków uzyskiwanych z urządzenia Agfa Graphics. „Skok jakościowy jest niepodważalny, co doceniają także nasi klienci. Z jednym z nich, dla którego wykonujemy systemy ekspozycyjne, rozszerzyliśmy współpracę o drukowanie różnorodnych materiałów reklamowych. Na urządzeniu :Jeti chcemy zadrukowywać nie tylko powszechnie przez nas stosowane podłoża, jak pleksi czy płyty meblowe, ale też szkło. M.in. z myślą o tym ostatnim materiale, przy którym widzimy bardzo duży potencjał, powołaliśmy nowy dział usługowy w naszej firmie. Przygotowujemy się też do dedykowanej kampanii reklamowej, skierowanej zarówno do firm, jak i odbiorców indywidualnych, dla których personalizowane, wysokojakościowe wydruki na szkle mogą być atrakcyjnym rozwiązaniem do biura czy domu” – mówi Robert Bździkot.
Adriana Piotrowska, regionalny kierownik sprzedaży w dziale inkjet firmy Agfa Graphics, dodaje: „Jesteśmy niezmiernie dumni z faktu, że firma Elrob przy kolejnej inwestycji w ploter UV wybrała nasze rozwiązanie, doceniając przy tym jakość, wydajność i elastyczność oferowaną przez ploter :Jeti 3020 Titan. W całej Europie pracuje około trzydzieści tych urządzeń, z czego już dwa trafiły do klientów z Polski. Mamy nadzieję, że firma Elrob dołączy do stale rosnącego grona zadowolonych klientów Agfa Graphics w naszym kraju, a zainstalowane przez nią rozwiązanie przyczyni się do dalszego jej rozwoju – zarówno w części produkcyjnej, jak też usługowej”.